Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kuyruk Sokumku Ağrısı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/2927_kuyruk-sokumku-agrisi-koksiks-agrisi.jpg

     Kuyruk sokumu ağrıları omurganın en alt seviye­de yerleşmiş 3 küçük kemiğin­den kaynaklanır. Bu ağrılar sürekli oturarak çalışan insanların, doğum sonrası hanım­ların, kuyruk sokumu üzerine düşen veya sert bir yere çarpanların büyük sorunudur. Çünkü bu küçük kemik arasındaki eklemlerde oy­namalar ve hatta çıkıklar oluşur. Özellikle oturur pozisyonundan kalkarken şiddetli ağrı yapar. Bu problem özellikle yolculuk , sinema, tiyatro gibi uzun süre oturmak gereken yerlerde artar. Bazı hastalarda ise ilginç bir şekilde başlatıcı hiçbir neden yoktur. Halk arasında çoğunlukla kuyruk sokumunda kırık olduğu düşünülen durumlar aslında çıkıktır. Çünkü düşme ile eklemler zedelenmiş, kemikler arasında gevşeklik ve çıkık gelişmiştir. Ağrı başlayınca uzun sürer 1-2 yıl rahatsız edebilir. Hatta daha uzun yıllar ve hayat boyu sürebilir.Özellikle otururken veya kalkarken, kısmen yürürken yaşanabilecek dayanılmaz ağrılara sebep olarak günlük yaşamın normal olarak sürdürülmesini olanaksız hale getirebilen kuyruk sokumu 
şişlikleri tedavi edilmediği takdirde, başkaca komplikasyonların ortaya çıkmasına ve çok daha ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olabilir.
     Teşhis için bilgisayarlı tomografi ve röntgen­ler çekilir ve aradaki açı farkı ölçülerek enjeksiyon için karar veririlir.
Tedavide Fransız Doktor'un buluşu olan ve özel bir teşhis ve tedavi olan kuyruk sokumu (koksiks) enjeksiyonları kullanılmakta. Burada farklı olarak ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklı olduğu bu­lunur ve bu bölgeye enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon sırasında tıpta skopi veya bilgisayarlı tomografi denen yöntemlerin rehber­liğinden yararlanılır. Bunlar doğrudan o bölgeyi ışın altında görerek problemli bölgeyi tespit ederek yapılan enjeksiyonlar­dır. Enjeksiyon süresi 5 dakikadır. Bu bölge sinir ve damarsal yapılar yoğun olmadığından risk yok denecek kadar azdır. Enjeksiyondan sonraki 1-2 hafta içinde ağrı hızla geriler. Nadiren ikin­ci enjeksiyon gerekir.
Enjeksiyon tedavisine cevap vermeyen az sayıda hasta vardır. Uygun olduğu düşünülen hastalara elle tedavi uygulanabilir bu tedavi çoğunlukla birden fazla kez yapılırsa sonuç alınabilecek bir yöntemdir. Bilinçsiz kişilere yaptırmak doku hasarına yol açabilir. Özel bir eğitim ve tecrübe gerektirir. Oturma simidi uzun süre oturanlarda yardımcıdır, tedavi edici değildir koruma amaçlıdır. 
     Kuyruk sokumu ağrısı hangi durumlara neden olur;
-Koksiks Etrafına Basınca Ağrı Olur
-Koksiks Etrafındaki Kaslarda Gerginlik Olur
-Adet Döneminde Ağrı Olur
-Koksiks Üzerinde ve Alanında Ağrı Olur
-Cinsel Aktivite Sırasında Ağrı Olur
-Oturma Sırasında Ağrı Olur
-Ayakta Dururken Ağrı Olur
-Piriformis Sendromunda Ağrı Olur
-Bel ve Bacak Ağrısı Olur
-Barsak Hareketleri ve Kabızlık Sırasında Ağrı Olur
-Skolyoz Ağrısı Koksiksi Etkiler
-Tekme Atma Sırasında Ağrı Oluır
-Uyku Bozukluklarına Neden Olur

 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Serbest Radikaller Nedir

 • Göğüs yaralanmaları

 • Banyodan sonra ellerimiz niçin buruşur

 • Fazla Su İçmek Zararlı mı

 • Adaçayının Faydaları

 • Beyin hücrelerimiz sürekli ölüyorlar mı

 • Ölüm Riskini Yükseltiyor

 • Diş bakımı

 • Bayanlarda ve Erkeklerde Görülen Kıl Dönmeleri

 • Kist Neden Olur

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3518
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds