Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

İlk Çizgi Roman Nedir ve Tarihçesi hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Çizgi Roman
/Dosyalar/2921_ilk-cizgi-roman-nedir-ve-tarihcesi.jpg

Çizgi roman hemen hepimizin bir şekilde aşina olduğu bir kavramdır. Çizgi romanı tanımlayacak olursak, kabaca çizgi ve yazılarla bir hikayenin kağıt üzerinde canlandırılması diyebiliriz. Bu küçük çizgi bantları halinde de olabilir, seri çizgi öyküler halinde de.
Amerika’nın öncülüğünü ettiği çizgi roman kavramı ‘comics’, artık dünyanın her yerinde çok çeşitli amaçlarla yazılıp, çizilip, okunmaktadır.

Çizgi romanın sanatsal kökeni, Rönesans halıları, Mısır hiyeroglifleri, hatta mağara duvarlarındaki ilk resimlere kadar uzanır. Konuşma balonlarının ilk kullanımları, grafik olarak sekans kullanma örnekleri (kiliselerdeki dini sahneler) ve 18. ve 19. yüzyıldaki yayınlarda kullanılan ilk karikatürler Avrupa’da gözlenmesine rağmen, ‘çizgi roman’ oluşumu ilk olarak Amerika’da görülür.
Amerika’da çizgi romana takılan ‘comics’ ismi, bildiğimiz ‘komik’ kelimesinden gelmektedir, çünkü ilk 30 sene boyunca ilk çizgi romanlarda mizah dışında bir konu işlenmemiştir. ‘Comics’ terimi halen bütün çizgi romanlar için kullanılsa da, artık yeni bir terim olan ‘graphic novel’, yani ‘grafik roman’ terimi de senaryo kısmı daha ağır basan çizgi romanlar için kullanılmaktadır.

İlk çizgi roman olarak kabul edilen ‘The Yellow Kid’ (Sarı Çocuk) karakterinin starı olduğu Hogan’s Alley, 1896’da Journal ve New York World gazetesinde yayınlandığında yeni bir çağın başlangıcını ilan etmiş oldu. Richard Fenton Outcault, bu seriyi çizmeden önce Joseph Pulitzer’e ait olan New York World gazetesinin Pazar ekine komik illüstrasyonlar çizerdi. Genelde resimleri alt tabakadan insanların yaşamlarından enstantaneler hakkındaydı. Halkın ilgisini çeken bu değişik tarz sayesinde, The Yellow Kid büyük bir başarıya imza attı, ve sadece bir sene sonra kendi magazin dergisini çıkardı (1897). Artık her ürünün ambalajı üzerinde bu sarı gömlekli, garip şeyler yapan, devamlı sırıtan çocuğun suratını görmek mümkündü. Sarı Çocuk, bir iki sene içerisinde ülkenin ulusal kahramanı haline gelmişti.
Hogan’s Alley’nin New York World gazetesindeki ilk yayınından sadece yirmi sene sonra, artık çizgi roman endüstrisi bir sendikaya bağlanmış, ve günlük olarak ve/veya ekler halinde Amerika’daki her gazetede yerlerini almıştı. Her yıl 5.000’e yakın yeni çizgi roman fikri sendikalara sunuluyordu. Bu çizgi romanlar her gün yüz binlerce insan tarafından okunuyor, ve bu yüz binlerce insan sadece çizgi roman bandının sonraki sayısını okumak için gazeteyi ertesi gün tekrar alıyorlardı.
O dönemlerden yakın geçmişe kadar çoğu sanatçı benzer malzemelerle aynı yöntemi kullanarak çizgi roman bantlarını üretmişlerdir; orijinal boyutunun iki misli büyüklüğünde, ağır gramajlı kağıt üzerine karakalem eskiz, karakalemlerin üzerine de kaligrafi kalemleri ile hint mürekkebi ve fırça ile geçilir, harfler yazılırdı. Yakın geçmişte ve günümüzde ise daha çeşitli teknikler kullanılmaktadır: Grafit kalemler, değişik uçlu rapidolar, magic marker’lar, kimyasal özellikli kağıtlar, bilgisayarlar ve özel çizim programları.
Genel olarak iki tip hikaye akışı vardı: Devamlı ve günlük. Devamlı olan çizgi roman bantları, ‘arkası yarın’ mantığı ile günler, hatta haftalarca süren hikayeler anlatabiliyordu. Günlük olan hikayeler ise, önceki veya sonraki günle ilişkisi olmayan, kısa hikayeler anlatırdı. Ancak her iki stilin de ortak bir yönü vardı: Tema, ve vurucu metinler. Çizerler buna kabaca “yazarın özgün mizahı” diyorlardı.
1934’te, Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından yaratılan, insanüstü güçlere sahip, mavi kırmızı değişik bir kostümü bulunan bir süper kahraman olan Superman’i yarattılar.Superman’i günlük çizgi roman bantlarına dönüştürerek astronomik boyutlarda para kazandı. 16 Ocak 1939’da başlayan Superman günlük çizgi roman bantları, iki sene içinde 300 gazetede günlük olarak, ve 90 Pazar gazetesinde yayınlanmaya başlamıştı. Superman’in günlük çizgi bant versiyonu 27 sene boyunca devam etti, ve 1966’da satış azlığı nedeniyle kaldırıldı. 
İkinci Dünya Savaşı sonrası gazete, ve dolayısıyla çizgi roman eklerinin satışlarında doruk noktaya ulaşıldı, ancak savaşın getirdiği ek masraflar, hammadde sıkıntısı ve basım masrafları çoğu alanda kısıntıya gidilmesine neden oldu. Doğal olarak ilk kısıntıya gidilen alan Pazar ekleri ve günlük çizgi bantlar oldu.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İlk Çizgi Roman Nedir ve Tarihçesi

 • Dejavu duygusu nasıl ortaya çıkar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1829
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 07.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,561601 seconds