Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Ayurveda nedir hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/2913_ayurveda-nedir.jpg

90 lı yılların başına kadar, Batıda, Ayurveda tıbbı hakkında çok az kişi bir şeyler duymuştu. O tarihlerden sonra Dr.  Deepak Chopra, Dr. Robert Svoboda, Dr. Vasant  Lad, gibi fizikçiler Batının gündemine getirdiler. Aslında bu çok eski bir bilimdi. Bilginin kaynağına göre, bu tıp  2000 ile 5000 yıl öncesine dayanıyor, ve Hindistanda halen uygulanmaktadır. Hindistan  bu bilimin anavatanıdır.   Birçok Batılı Geleneksel Çin Tıbbını (GÇT) ve ona ait bitkisel ilaçlarla, akupunktur?u duymuştur.  GÇT Çin için neyse, Ayurveda da Hindistan için odur. Bu gün bile her iki Ülkenin birçok hastane, ve kliniğinde,geleneksel tıp, batı (günümüz-allopathic) tıbbıyla birlikte uygulanmaktadır.  Hindistanda, bir tıp bilimi olarak Ayurveda, anatomi, pataloji,kendi tanı sistemleri ve tedavi stratejileri  ile, kapsamlı bir eğitim  gerektirir. 
Hindistan'da bir Ayurveda  uzmanı olabilmek için,beş buçuk yıllık bir eğitim programının  (Ayurveda, tıbbı ve cerrahisi, lisansı) başarıyla  tamamlanması gereklidir. Ayurveda Dünya Sağlık Örgütünce( WHO), etkili ve geleneksel bir tıp bilimi olarak kabul edilmiştir. Ayurveda?nın, üstün ve şık yönü; çok az bir çaba ve çalışmayla, kendi sağlığımızı ve yaşamımızı daha iyi yapacak, bazı basit  ve pratik  hususları  öğrenebilmemizdir.  Ayurveda? dan kendi bünyemizi ve kendi sağlığımızı tanımayı öğrenebiliriz. Bu da bize,uygun olan yaşam tarzını ve beslenme biçimini anlamamızı ve dolayısıyla, hangi bitki ve reçetelerin bize beden ve ruh sağlığı yönünden  yarar  getireceğini bilmemize yardım eder. Ayurveda?ya göre, her kişinin yapısı değişiktir. Bu nedenle, birisine iyi gelen ve ilaç olarak kullanılan bir şey, bir diğeri için zararlı olabilir.  
Ayurveda insanları pratik olarak üç ana tipe ayırır. Bu tiplere(veya dosha lara), Vata, Pitta, ve Kapha denir.  Bunlar, sırayla, Hava-Boşluk, Ateş-Su ve Su -Toprak tır.   Dosha vücuttaki temel psikolojik, biyolojik, kimyasal özellikler grubudur.  Vata, "Pitta ve Kapha vücudumuzdaki pozitif güç,  yaşam enerjisidir ve  değişebilirler.  Artabilirler veya, nadirende olsa, bünyemizde olması gereken seviyenin altına inebilirler(azalabilirler). Bu bozulmuş dosha, vücutta veya ruhta, bir dengesizlik oluşturarak, hastalıkların ortaya çıkmasına uygun ortama olanak sağlar.  Değişmiş olan doshayı tekrar dengeye oturtmanın yolu sağlıklı beslenme, yaşam biçimi ve bitkisel desteklerden geçer.  Vücudumuzda artmış olan doshayı azaltmak veya pasifize etmek için, bitkisel takviyeler kullanılır. Bu nedenle, örneğin, Vücudunuzda  çok fazla Pitta varsa, bu kendini, sıcaklık, kırmızılık ve acılı isilik şeklinde belli eder. 
O zaman, siz serinlik veren bitki yada bitki karışımlarını kullanırsınız. Böylece Pitta azalacak veya pasifize olacaktır.  Dışarıdan gelen herşey ve ruhsal durumumuz, fizyolojimizi etkileyerek doshalarımızın  dengesini  yada dengesizliğini yaratır. Ayurveda da beslenme bir ilaçtır. Hastalıklar, beslenme ve bitkilerden yapılan beslenme takviyesi ilaçlarla sağlanır.  Ayurveda ya göre insansan yapısı, zihin ve beden le bir bütündür.  Zihnin bedeni, bedenin, zihni ( ruhsal durum ), karşılıklı etkilemesi sözkonusudur. Çok hastalıklı bir bedende, berrak bir ruh bulunması çok zordur.  Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, Ata sözümüz, bu gerçeğin çok iyi bir ifadesidir. Yine bu nedenle, Ayurvedik bitkisel ilaçlar( veya bitkisel takviyeler), bu gerçek gözönüne alınarak hazırlanmıştır, ve binlerce yıllık deneylerden geçmiştir.      
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Böbrek Taşı Neden Olur

 • Aşırı Terleme Neden Olur

 • Baş Ağrısı Neden Olur

 • Hapşırıktan Nasıl Kurtulabiliriz

 • Eklem Ağrısı Neden Olur

 • Burun Kanaması Neden Olur

 • Sinir sistemi nedir

 • Dolaşım organları

 • Hipertansiyona Karşı Bitter Çikolata

 • Yemekten Hemen Sonra Dişlerinizi Fırçalamayın

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1925
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 07.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,530401 seconds