Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Fikret Kızılpk kimdir hakkında faydalı bilgiler

Kim Kimdir / Müzik İnsanları
/Dosyalar/2902_fikret-kizilok-kimdir.jpg

       Tam adı Münir Fikret Kızılok olan sanatçı, 10 Kasım 1946 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Eğitim hayatı Galatasaray Lisesi’nde başlayan Fikret Kızılok’un çalmaya başladığı ilk enstrüman akordiyon oldu. Okul arkadaşlarından birinin klarnet çalan babasından müzik dersi aldı. İlk konser deneyimi ise Taksim Belediye Gazinosu’nda 23 Nisan’a özel olarak düzenlenen okul gösterisinde oldu. Bu konserdeki performansı çok beğenilince okul arkadaşlarıyla “Fikret Kızılok ve Orkestrası” adında bir müzik grubu kurdu ve bu grupla çeşitli okullarda konserler verdiler. Orkestranın ilgi görmesinin ardından grubun ismi de “Fikret Kızılok ve Veliahtları” olarak değiştirildi. Yıllar geçtikçe daha da deneyim sahibi olan grup, artık okul müsamereleri yerine daha profesyonel konser etkinliklerinde sahne almaya başlamıştı. O dönemde Fikret Kızılok’a Barış Manço ve Timur Selçuk gibi usta isimler büyük destek oldu.
         Liseyi başarıyla bitirdikten sonra Kadıköy’de grubuyla konserler veren Kızılok, kendisi gibi Kadıköy’de konser veren ve “Sailors” adındaki bir müzik grubunun üyesi  olan arkadaşı Cahit Oben ile karşılaştı. İkili mevcut gruplarını dağıtarak yeni bir müzik grubu kurma kararı aldı. Kurdukları bu yeni grup, bir gece kulübünde sahne aldı.
Müzik çalışmaları bir yana, lise eğitiminin ardından girdiği dişçilik okulundaki eğitimini sürdürdü. Bir süre tamamen okula yoğunlaştı ve müziğe kısa süreli ara verdi. Ancak müzik tutkusunun önüne geçemeyince 1966 yılında dolduruğu ve “Ay Osman” adını verdiği ilk solo plağını piyasaya sürdü. Fakat bu çalışması ilgiyle karşılanmayınca eğitimini tamamlama kararı aldı.
1969 yılında Aşık Veysel imzalı “Uzun İnce Bir Yoldayım” adlı parçayı gitarı ile yeniden yorumlayarak yeni bir plak çıkardı. Çok ses getiren bu plak sayesinde Aşık Veysel ile tanışma fırsatı buldu.
Çok sayıda plak ve albümü olan usta sanatçının çıkarmış olduğu bir plak siyasi nedenler gerekçe olarak gösterilerek toplatılınca, müziği bırakma kararı alır. Gerçekten de uzun bir süre herhangi bir müzik faaliyetine dahil olmadı. Fakat 1980'li yıllarda değişik bir müzik türüne geçiş yapmış şekilde müzik kariyerine kaldığı yerden devam etti. Aynı yıllarda arkadaşı Bülent Ortaçgil ile “Çekirdek Sanat Merkezi” adını verdikleri bir sanatevi kurdular fakat bu merkez fazla ayakta kalamadı.
           Kendisini komünist olarak nitelendiren Kızılok, birçok şarkısında siyasi olaylara da değinmeden edememiştir. 1973'te Şeyda Hanım ile yaptığı evlilikten “Yağmur” adını verdiği bir oğlu oldu. Ancak bir süre sonra biten bu evliliğin ardından 1993 yılında Dicle Hanım ile hayatını birleştirdi. Fikret Kızılok, uzun süre mustarip olduğu kalp hastalığı nedeniyle 22 Eylül 2001 tarihinde hayatını kaybetti. Türk müziğinin efsane isimlerinden olan Fikret Kızılok’un adı, ölümsüzleştirilmek adına Ankara’da bulunan bir parka verildi.

Beğenilen Fikret Kızılok Şarkıları;
Fikret Kızılok - Bir Harmanım Bu Akşam
Fikret Kizilok - Yeter Ki
Fikret Kızılok - Gönül
Fikret Kizilok - Haberin Varmi
Fikret Kızılok - Gecenin üçünde
Fikret Kizilok - Pişt Barmen
FİKRET KIZILOK - BU KALP SENİ UNUTURMU
FİKRET KIZILOK - Kalbim

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Taylan Ayık

 • Suna Kan Kimdir

 • Neşet Ertaş 'ın (bozkırın tezenesi) eserleri

 • Fikret Kızılpk kimdir

 • Neşet Ertaş bozkırın tezenesi kimdir

 • Sezen Aksu Kimdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1638
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 05.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4212008 seconds