Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Omurilik Kayması Nedir Alınabilicek Önlemler hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/2854_omurilik-kaymasi-nedir-alinabilicek-onlemler.jpg

          Omurilik kayması, üstte bulunan omurun, altta yer alan omur üzerine öne doğru kayması ile oluşan rahatsızlıkdır. Yaşlanma ve yıpranma ile ortaya çıkan bel kayması genellikle L4-L5 omurları üzerinde öne doğru kaymasıdır.Bel kaymasına çoğu zaman "dar kanal" da eşlik eder. Dar kanal hastalığı; bel bölgesindeki omurilik kanalının daralması ve kanal içinden geçen sinir liflerinin bası altında kalarak çeşitli şikayetlerin ortaya çıkmasıdır.
Bel kayması genellikle çocuklarda ve orta yaş üstü kişilerde görülmektedir. Bel kayması olan hastaların şikâyetleri genellikle belde ve kalçada oluşan ağrılar söz konusudur. Bu ağrıların şiddeti öne doğru eğilirken artmakta; arkaya doğru eğilirken ise azalmaktadır. Bu hastalarda yürürken sık sık bel ağrısı görülür ve durmak zorunda kalabilirler. 
         Çok uzun süre ayakta durmak, akşamları bacaklarda oluşan kramplar da bel kayması belirtileri arasına yer alabilir, öncelikle durumlarda yapılması gereken ilk önemli davranış doktora gitmektir, ters bir hareket yapılması ile kötü sonuçlar oluşturabilir.Çeşitli pozisyonlarda istenilicek MR sayesinde omurda kayma olup olmadığı veya ne kadar kaydığı tespit edilebilir.Teşhis konulduğunda hastalara cerrahi müdahale yerine medikal tedaviler uygulanmalıdır eğer ağrı çok şiddetli ise ancak ozaman cerrahi müdahale uygulanması tavsiye edilir.Eğer ağrı çok şiddetli değil ise hastanın günlük ağır sayılabilicek aktivitelerini azaltması ve dinlenmesi istenir, gerektiği yerlerde ise sıcak su ve soğuk su uygulaması yeterli olacaktır, sıcak su kaslardaki gerilmeyi engeller, soğuk su ise iltihaplanma durumlarında acıya karşı etkili olur.

Ameliyat gerektiricek durumlar;
a) Ameliyat dışı  tedavilere cevap vermeyen hastalar,
b) Bel disklerinde %50’den fazla  kayması olanlar ,
c) Sinir kökü basısı ve spinal stenoz bulguları ile birlikte % 30 – 50‘ den büyük kaymalardır. Bu tip hastalarda cerrahi füzyon(kaynama-birleşme) ve dekompresyon(ağrı basıncı giderilmesi) önerilir.
        Omurga sağlığında düzenli, planlı ve basit olarak yapılıcak egzersizler önemli bir yer tutar örneğin; araba kullanmak yerine yürümek,çocuklarınızla oynamak, ev işi yapmak, asansör yerine merdiven kullanmak,geriye doğru yürüme, yanlara yürüme, topukta ve parmak ucunda yürüme ve oturup kalkma kuvvetlendirici denge egzersizleridir.
Yapılıcak olan bu basit egzersizlerin önemi, kas kısalıkları omurga ve eklem ağrılarımızın başlıca nedenleridir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bilinci yerinde olmayan kişilerde solunum yolu tıkanmalarında nerler yapılması

 • Vücudumuzdan uzuvlarımız koptuğunda ne yapılmalıdır

 • Apandisit Neden Olur

 • Aşırı Terleme Neden Olur

 • Böbrek büyümesi

 • Diş bakımında yanlış bilinenler

 • Baş Dönmesi Neden Olur

 • Burun eğriliği

 • Kalp Çarpıntısı Nedir

 • Uykunun Faydaları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1994
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 02.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5460009 seconds