Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Patates Cipsinin Zararları Nelerdir hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Beslenme
/Dosyalar/2851_patates-cipsinin-zararlari-nelerdir.jpg

        Patates cipsi, kızarmış yiyecek  kanserojen özelliğe sahiptir. Kızartma işlemi, yiyeceklerin çoğunda kanserojen olan maddenin ortaya çıkmasına veya artmasına sebep olur. Bu yüzden bazı bilim insanları yiyecekleri pişirmenin en sağlıklı yolu onları kaynatmak olduğunu söylüyorlar. Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kanserojen olan akrilamidin maddesinin kanserle yakından ilgili olduğu ortaya konmuş, insanlarda bu maddenin ne kadarının zararlı seviyede olduğu kesin olarak bilinmiyor. 
           Bildiğimiz kadarıyla bir yiyeceği pişirme sıcaklığı ne kadar artarsa, özellikle karbonhidrat açısından zengin olan patatesten yapılan yiyeceklerin içindeki akrilamid miktarı da o kadar çok artıyor. Fakat protein açısından zengin olan biftek ya da balık gibi yiyeceklerde akrilamid miktarı patatese oranla 10 ila 100 kat az olduğu düşünülmekte. Patatesi 20 dakika boyunca 100° C’de kaynattığımızda, akrilamid seviyesi değişmiyor, fakat yaklaşık 122° C’ye gelindiğinde, bu kimyasalın miktarı bilinir şekilde artış gösteriyor.
           Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun (FDA) verilerine göre, 2 paket cips yiyen bir çocuğun, bir yetişkinin bile almaması gereken miktarda yağ ve tuz tükettiğini gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarına göre bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması gerektiğini vurguluyor. Bu oran, çocuklarda ise 3 grama kadar iniyor.
         Trans yağ deposu olduğundan dolayı alınmaması gereken miktar tuzdan daha fazla yağ ve tuz alındığına dikkat çekiyor.
         ABD’deki California Üniversitesi’nin araştırmasına göre de, doymuş yağ tüketiminde günlük 20 gramı aşıldığında obezite riski %80'i,  kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin ise %60'a kadar yükseliyor. Trans yağ damarlarda tıkanmaya yol açarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini 2 kat artırmış oluyor.

 


           Not: Akrilamid; yüksek ısıda besinlerde çıkan vücuda zararlı kimyasal bir madde. Yüksek ısıda protein ile şeker kimyasal reaksiyona girip akrilamid’i doğuruyor. Bu madde plastik sanayinde kullanılıyor. Sigarada kansere yol açtığı sanılan maddeler arasında akrilamid de bulunuyor.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Elma Kabuğundaki Mucize nedir

 • Kırmızı meyvelerden çileğin faydaları

 • Turuncu ve sarı meyvelerin faydaları

 • Tereyağının Yararları

 • Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Plastik Kapların Üzerindeki Numaraların Anlamları Nedir

 • Soğanın Faydaları Nelerdir

 • Portakal suyu kanser önleyicisi mi

 • Sağlıksız Beslenme Ve Şişmanlık

 • E Vitamini Alzheimer'ın Etkisini Düşürüyor mu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2106
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4836008 seconds