Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Yamaç Paraşütü hakkında faydalı bilgiler

Spor / Hava sporları
/Dosyalar/2849_yamac-parasutu.jpg

    Yamaç Paraşütü sporu, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulularak yapılmaktadır.Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine göre kilometrelerce hatta saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik kanatları da vardır. 
İlk denemesi 1940'lı yıllara yapılan, yamaç paraşütü günümüze kadar pek çok değişiklik yapılmıştır, uçuş süresi ve güvenliğini artırıcı yapısal malzeme gelişimi kaydetmiştir.İlk yamaç paraşütü serbest atlayış paraşütüne benzemekteydi.Zamanla malzemede değişiklik yapılarak basınca dayanıklılık özelliği yerine yüksek kaldırma gücüne sahip aerofil yapıya dönüştürüldü. 
    Yamaç paraşütü kanat yapısı 1980'li yıllardan itibaren kolay havalanan, iyi bir süzülme performansı ve yavaş çöküş oranı için en uygun şekline ulaştı.
Ülkemizde Yamaç Paraşütü Sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Baba Dağı'nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmıştır, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır. 
    Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır.Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen Yamaç Paraşütü Sporu standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından Yamaç Paraşütü Eğitimleri düzenlenmektedir.
Türkiye'de bu sporun eğitimini veren yaklaşık 40 civarında da üniversite kulübü bulunmaktadır.Paraşütün, sırt çantasına sığacak kadar küçülmesi ve ağırlığının az olması nedeniyle dağcılar tarafından dağın zirvelerinden inmek için de kullanılır.
    Yamaç paraşütünü, belirli sağlık koşullarına uyan hemen hemen herkes yapabilir.Türkiye’de yamaç paraşütü ile 4000-5000 m. yüksekliğe çıkılabilir ve 100-200 km. arasında mesafelere gidilebilir. Türkiye'de mesafe rekoru 255.5 km'dir. Bu rekor milli yamaç paraşütçüsü Hakan Akçalar’a aittir. Hakan Akçalar, Denizli Çökelez'den kalkış yaptıktan sonra Eskişehir Sivrihisar'a iniş yapmıştır. Ayrıca yamaç paraşütü akrobasisi, diğer dallara göre daha çok manevra imkanı içerir.

Ekiplanları; kanat(kubbe,kanapi), askı ipleri, taşıyıcı kolonlar, harness(tertibat) yedek paraşüt, kask, lisans.
Uçuş Bölgelerinin Bazıları; Ölü Deniz, Denizli-Pamukkale, Ankara-Gölbaşı, Bolu-Abant, Eğirdir, Kayseri, Eskişehir-İnönü, Antalya-Aksu
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • B-fit nedir

 • Yamaç Paraşütü

 • Plates nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2521
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds