Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Volvo D5 Teknolojisi Nedir hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Modelleri
/Dosyalar/2826_volvo-d5-teknolojisi-nedir.jpg

Volvo hayranlarının merak ettiği D5 teknolojisini sizin için araştırdık.Karşımıza gerçekten çarpıcı veriler çıktı.Volvo artık Türkiyede çok merak uyandıran ve teknolojileri her şahıs tarafından merak edilen bir araba haline geldi.Okurlarımızın D5 teknolojisinin teknik özelliklerini merak ettiğini biliyoruz.Kısa bir araştırmadan sonra D5'in tam bir teknoloji harikası,yakıt cimrisi ve saymakla bitmeyecek özellikleri var.Türkiyede volvo severlerin şuan ki tek sıkıntısı vergiler olarak gözüküyor.Ufak bir araştırmayla D5 teklojisinin 2000 ve üzeri motorlarda daha verimli olması ve 2400 motor bir volvonun yıllık vergisi 2500 tl.Bu tutar hem volvo severlerin gerçekten bu harika arabalardan uzaklaştırıyor.Umuyoruz ki bu vergilere yeni bir düzenleme gelir.

Volvo S80, XC70 ve V70'in makyajlı versiyonları, Volvo ürün gamında yeni beş silindirli D5 motoru kullanan ilk araçlar olarak göze çarpıyor. Volvo mühendisleri, D5 motorun gücünü 205 HP’den 215 HP’ye torku ise 420 Nm’den 440 Nm’ye çıkarırken, yakıt tüketimini de yüzde 8 oranında azalttı. Böylelikle, Volvo S80 D5 AWD’nin yakıt tüketimi 6.4 lt/100 km’ye çekilmiş oldu.

Daha iyi sürüş kalitesiyle birlikte düşük yakıt tüketimi ve çevresel etkinin azaltılması arayışı D5 motorun iç sürtünmesinin azaltılmasına daha fazla odaklanılmasına yol açtı.

Volvo Cars Güç Aktarım Sistemleri Başkan Yardımcısı Derek Crabb, “Farklı alanlardaki bütün yenilikler otomobil kullanmayı hem daha keyifli hem de daha ucuz hale getiriyor. Buna küçük adımlarla gelişmenin bilimi de denebilir. Motorlar şimdiden o kadar optimize edildi ki, verimlerini daha da arttıracak küçük detayları belirleyerek tasarlamak çok fazla adam-saat harcanmasını gerektiyor,” diyor.

2008’den beri sınıfının en iyisi

2.4 litre D5 turbo dizel motor; sıralı çift-turbo, seramik kızdırma bujileri ve piezo-elektrik yakıt enjektörleriyle, 2008 yılı sonunda Volvo S80 modeli üzerinde piyasaya sunulduğunda, kendi segmentinde en ekonomik yakıt tüketimine sahip güç üniteleri arasındaydı. Ayrıca kendi sınıfının ilk Euro5 motoruydu.

Yüksek performanslı D5 motor, ilk kullanılmaya başladığında, 205 HP güç ve 420 Nm maksimum tork değerlerine sahipti.

D5 motorun en yeni özelliği, farklı boyuttaki çift turbosuyla daha geniş bir devir aralığında daha fazla güç elde edilmesini sağlaması. Bu konfigürasyon, ani tepkiler verebilmeyi, çabuk ve güçlü bir şekilde hızlanmayı ve devir aralığını yükseltebilmeyi sağlıyor.

Bu motorun diğer bir yeni özelliği ise yakıtın yanma odasına çok hassas olarak dağıtılmasını sağlayan, piezo-elektrik yakıt enjektörleri kullanılan ileri enjeksiyon teknolojisi. Bu özellik, yakıtın etkin yakılması ve düşük emisyon elde edilmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda, bu teknoloji ve etkin yanma sistemi, motordan güçlü ve etkileyici bir ses çıkmasını da sağlar.

 

Hacmi düşürülmüş, kısa stroklu D3 motor

163 HP güç ve 400 Nm tork değerine sahip D3 motor, 2010 yılında Volvo S60 ve V60 modellerinde kullanılmaya başladı. Prensipte 2.4 litrelik versiyonla aynı olan bu motorun daha kısa stroklu olması, silindir hacmini 2.0 litreye düşürüyor.

Enjeksiyon sistemi, D5 motordaki piezo-elektrik yakıt enjektörleriyle aynı tiptedir. Ancak enjektörler daha küçük olan D3 motora göre tasarlanmıştır. Enjektörler, yüksek basınç altında daha hızlı ve hassas püskürtme sağlayarak yanma verimini belirgin olarak artırır.

Otomobilin sürüş kalitesini artırmak amacıyla, değişken geometrik özelliklere sahip turbo eklenmiştir.

 

Geliştirilen özellikler

Her iki motorun geliştirilmiş versiyonları; Volvo S80, XC70 ve V70 modellerin en son yenilikleriyle birlikte sunulmaktadır.

Geliştirilmiş D5 motor artık 215 HP güç ve 440 Nm tork sunuyor. D3 motor için güç 163 HP ve tork 400 Nm’dir. Bununla birlikte, 2.0 litrelik dizel motorun sürüş performansı, turbo sistemine yapılan ince ayar sayesinde artırıldı. Bu, modern içten yanmalı motorlardaki performansla ilgili yeniliklerin, mikroskobik düzeyde gerçekleştiğinin mükemmel bir örneğidir.

Derek Crabb, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Modern dizel motorlarda, torka çok daha fazla önem veriliyor. Pek çok benzinli motorun gerçekleştirmesi zor olan hızlanma ve güçlü sürüş özelliklerini dizel motora veren, kullanılabilir torkudur…”

 

Kısaca yenilikler

Motorla ilgili en son geliştirmelerin çoğu D5 ve D3 motorlar için geçerlidir:

• Her iki eksantrik mili ve piston kolunun ağırlığı optimize edilmiştir. Böylelikle daha az miktarda çelik kullanarak aynı görevi verimli bir şekilde yerine getirebilmektedirler.

• Düşük sürtünme özellikli yeni piston yayları.

• Zincir tahrikli yağ pompası.

• Düzenli olarak açılan piston soğutma supapının yerine isteğe bağlı kumanda edilebilen supap sayesinde yakıt tüketimi azaltılabilmektedir.

• Yeni vakum pompası motoru mümkün olduğunca az etkileyecek şekilde optimize edilmiştir.

• Artık D5 motor da D3 motorun 2010 yılında piyasaya sürüldüğünde sahip olduğu çakmak tipi piston koluyla aynı tip piston koluna sahiptir.

• Tüm manuel altı vitesli versiyonlarda araç durduğunda motoru durduran start/stop sistemi mevcuttur. Sürücü debriyaj pedalına bastığında motor anında çalışır.

• Tüm bileşenler altı ileri otomatik şanzımanla uyumludur.

• 2011 sonbaharında Volvo S80 ve V70 modellerinin otomatik şanzımanlı D3 motorları start/stop sistemleriyle satışa sunulacaktır.

 

Daha az yakıt tüketimi

Her iki turbo dizel geliştirilmiş sürüş özelliklerinin yanı sıra düşük miktarda yakıt tüketim özelliğine sahiptir. Örneğin S80 modeli için geliştirilmiş D5 motor, önceki versiyona göre yüzde sekiz daha az yakıt tüketir.

Önden çekişli S80 D5’in yakıt tüketimi 6.0 lt/100 km iken AWD versiyon 6.4 lt/100 km yakıta ihtiyaç duyar.

Söz konusu rakamlar otomatik şanzımanlı Volvo V70 için 6.2 lt/100 km’dir (164 g/km emisyon). Otomatik şanzımanlı XC70 modelinin önden çekişli versiyonu için yakıt tüketimi 6.8 lt/100 km’dir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Yeni Opel Adam

 • Audi A5 Sportback

 • Mercedes A 45 Amg 4Matic

 • Chevrolet Cruze 2013 Yeni Kasa Özellikleri

 • Volvo S80

 • Volvo V40 Cross Country

 • 2014 Efsane Ford Escort

 • Skoda Roomster

 • Yeni Opel Cascada

 • Ford Focus B Max

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3541
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 15.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396012 seconds