Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Arabada Biriken Çamur Lekesi Ve Zararları hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Bakım
/Dosyalar/2820_arabada-biriken-camur-lekesi-ve-zararlari.jpg

Son birkaç yıldır özellikle ilkbaharda karşılaştığımız “çamur şeklindeki yağışları” kabaca rüzgarın toprağı taşıyarak atmosferde biriktirmesinin ardından yağmurla birlikte yağması olarak tarif edebiliriz. Canlılara olduğu kadar otomobillere de zarar veren çamur, özellikle araçların karoserlerine yapışırken radyatör, havalandırma ızgaraları gibi bölgelerde de birikebiliyor. Bu çamur birikmesi de kısa veya uzun vadede araca zarar verirken, aracın dışında olduğu kadar diğer ekipmanlarında da sorunlara yol açabiliyor. Otomobili çamurdan korumak bir otopark sahibi olunmadığı takdirde zor. O nedenle çamurlu otomobili yıkayarak işe başlamak gerekiyor. Ancak otomobili yıkarken fırça kullanmamalı, mümkünse sadece köpükle veya temizleyici deterjanlar kullanılarak çamurun kaportada hareket etmeden kolayca ayrılacağı şekilde temizlenmesi sağlanmalıdır. Çünkü bu toz tanelerinin hareketleri boyaya zarar verebilir. Aslında bunun için boya koruması yaptırmakta fayda var. Boya korumasıyla boyanın üzerinde oluşacak ek film tabakası sayesinde kimyevi maddeler karşısında bir koruma sağlanır. Bu koruma sayesinde çamurun tutunması azalırken boyanın da ömrü kısalmaz. Bir diğer tehlike ise motorun hava girişini kaplayan çamur birikintilerinin, motorun çalışmasıyla oluşan vakumun etkisiyle hava filtresinde birikmesidir. Bu da bakımsız bir aracın uzun vadede yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Kum parçacıklarının motorun içerisine girme ihtimali yok denecek kadar düşüktür. Ancak bu parçacıklar silindirlere girerse ve motorda yetersiz yağlanma varsa aşınma katlanarak artar. Ayrıca ön camda biriken çamuru ilk olarak silecek ve su fıskiyesi kullanarak temizlememek gerekir. Çünkü sileceğin kauçuk bölümüyle camın arasına giren kum taneleri, hareket ettikleri anda camın çizilmesine yol açacağı için önce ıslak bir bez kullanarak temizlemeli faydalıdır. Doğaya yenilmemek veya en sorunları az zararla atlatmak için önceden tedbir almak her zaman daha ekonomik bir çözümdür.

Her maddenin anot ve katot özelliğini asidin oluşması,korozyonun başlaması gibi genel etkenlerin arabanızı olduğundan daha kısa sürede yıpranmasına neden olur.Aman adam sende nasıl olsa satacağım diye düşünmeyin arabanızın muhtelif yerlerinde biriken bu çamur ve tozlar elektronik aksamın çok kısa sürede hasarlanmasına sebep olabilir.Toz taneciklerinin içinde barındırdığı asit arabanızın plastik aksamında ve bağlantı noktalarında korozyona neden olur buda sistemin gereğinden çabuk arızalanmasına sebep olur.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Periyodik bakımlarda araç motorunda nelere bakılır

 • Araba neden çekişten düşer

 • Silecek lastiklerinin değiştirilmesi

 • Araç Temizleme

 • Soğuk havada arabamız neden zor çalışıyor

 • Akü fiyatları neden değişkenlik gösterir

 • Kaportada Yabancı Madde Temizliği

 • Kaportada Yabancı Madde Temizliği

 • Metalik Boyalı Arabaların Bakımı Nasıl Yapılır

 • Antifiriz suyun donmasını nasıl önlüyor

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3078
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 15.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,7644013 seconds