Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Arabamın Plakasını Nasıl Değiştirebilirim hakkında faydalı bilgiler

Araba / Otomobili olanlar
/Dosyalar/2817_arabamin-plakasini-nasil-degistirebilirim.jpg

Araçların Tescilinin Başka İl’e Nakli
MADDE 38- (Değ.: 18.05.2007-26526)
Tescilli araçların tescillerinin bir başka ilde yenilenmesi için aşağıdaki esas ve usuller uygulanır.
a) Araç sahibinin değişmesi halinde,
1) Müşterek hükümler uygulanır.
2) Araç, tescil defterine kaydedilir ve araca plaka numarası tahsis edilerek aracın tescili yapılır.
3) Önceki tescil kuruluşunca verilmiş olan tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakası iptal ve imha edilir.
4) Yeni tescili yapan tescil kuruluşu, tescilin silinmesi için aracın daha önce kayıtlı olduğu tescil kuruluşuna ve vergi dairesine en geç 7 iş günü içinde, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (Ek:9)’daki formu doldurmak suretiyle yazılı olarak bilgi verir.
5) İlk iktisabında özel tüketim vergisi (ÖTV) istisnası uygulanmış olan araçların (veraset yoluyla intikaller hariç) istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabı halinde veya ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl içinde 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 15/2-b maddesi kapsamındaki araçlara dönüştürülmesi durumunda vergi dairesince düzenlenen Özel Tüketim Vergisi Ödeme Belgesi ibraz edilir.
b) Aracın tescilinin aynı kişi adına başka bir ile nakli halinde;
1) Müşterek hükümler uygulanır.
2) Bu Yönetmeliğin 30 ve 31 inci maddeleri hükümlerine göre tescil işlemleri tamamlanarak araca tescil belgesi ile trafik belgesi verilir ve tescil plaka numarası tahsis edilir. Ancak aracın muayene süresi dolmamışsa, tekrar özel ve teknik muayenesi istenmez.
3) Daha önceki tescil kuruluşunca verilmiş araca ait tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakası ilgiliden geri alınarak iptal ve imha edilir.
4) Yeni tescili yapan tescil kuruluşu, tescilin silinmesi için aracın daha önce kayıtlı olduğu tescil kuruşuna en geç 7 iş günü içinde, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (Ek:9)’daki formu doldurmak suretiyle yazılı olarak bilgi verir.
Eski tescil kuruluşuna bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (Ek:9)’daki form geldikten sonra, müracaat formları ile tescil defterlerinin nakil işlemleri ile ilgili bölümlerine kayıt konulur ve bu formlar bir yıl sonra imha edilir.
Not:Araba aldınız ve plakasını değiştirmek istiyorsanız 150 tl’ye maal olacak bir işlem yapmanız gerekiyor.Emniyete giderek bir form dolduruyorsunuz daha önceki kayıtlardan plaka seçme şansınız var ama açıkçası pek bir seçenek kalmamış oluyor.Size sıradan hurdaya çıkmış bir aracın plakasını verip geçiyorlar anlayacağınız.Bir ara Ankara emniyet şubesi internetten plaka seçme şansı sunmuştu ama uygulamaya sanırım son verildi.Emniyette ödediğiniz tutardan hariç plakaların basımında 15-20 tl daha veriyorsunuz.Arabanızın plakası düştü uçtu veya hasarlandı yenisini istiyorsunuz bunun için yapmanız gereken emniyete gidip yeni plaka isteğinde bulunuyorsunuz fakat bu işlemde para ödemiyorsunuz size verilen kağıtla plaka basım için söylenen adrese gidiyorsunuz sadece plakanın basım tutarını ödeyerek plakalarınızı alabiliyorsunuz.Arada soran arkadaşlar oluyor arabanızın plaka aydınlatma lambası yanmıyorsa cezası var mı diye polis şayet olayda kasıt görürse aracınızı alıkoyabilir veya hafif kusur üzerinden direk cezai işlemde uygulayabilir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Trafik Tanzim İşaretleri

 • Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş

 • Arabanın Anahtarı ile beraber Çalınması Durumunda Kasko Ödeme Yapar mı

 • Jantlar nasıl temizlenir

 • Göz Kusuru Olan Kişiler Belge Alabilirler Mi

 • Arabamın Plakasını Nasıl Değiştirebilirim

 • Kasko Poliçesi ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz

 • Ateşleme sistemi nasıl çalışır ve parçaları nelerdir

 • Dsg Edc Ve Cvt Şanzuman

 • Klasik arabalar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2700
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 15.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds