Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Afyon Synnada Antik Kenti hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Antik Kentler
/Dosyalar/2803_afyon-synnada-antik-kenti.jpg

Synnada (Şuhut) Antik Kenti İç Ege bölgesinin en doğusunda yer alan Şuhut'un il merkezine uzaklığı 29 km.dir. Afyon tarihi eserler bakımından oldukça önemli bir şehirdir ve özellikle Şuhut ilçesinde günümüzde yapılan inşaat çalışmalarında bile hala kalıntılar ortaya çıkmaktadır. 
 Synnada tarihinin Neolitik çağa kadar uzandığı Şuhut Hisar, Karaadilli, Kepirtepe Höyüğü'de ele geçen eserlerden anlaşılmaktadır. Hitit döneminde ise Afyon ve Kütahya illerinde hüküm süren Mira Krallığına bağlı bir prenslik olan Kuvalya'nın başkentinin Synnada olduğu bilinmektedir. Yerleşim yeri Şuhut ilçe merkezindedir. Eski Tunç Çağından itibaren günümüze kadar Hitit, Frig, Hellen, Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olmuş, hatta Merkezî Frigya'nın başkenti olmuş büyük bir kenttir. Burada Apemeia gibi Hellen döneminde tam özerk, Roma döneminde yarı özerk bir konuma ulaşmış; imparator adına ve Hieropolis'le ortaklaşa, gümüş cistophorus ve bronz sikkeleri bastırılmıştır. Sikkelerin üzerinde bulunan haşhaş resimleri, haşhaş üretiminin o dönemlere kadar dayandığını göstermektedir. Günümüze kadar gelen kalıntılarının arasında stadyum ve tapınaklar kendini göstermektedir.  M.Ö. 3500'lere kadar uzanan tarihi içinde Roma döneminde bir başkent ve medeniyet merkezi olmuştur. Bugünkü Şuhut, Truva Savaşları sonunda Trakyalı, Makedonyalı ve Ahiyalı birlikleriyle bölgeye gelen Akomas tarafından "Synnada" adıyla M.Ö. 1180'de kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda ise Synnada'nın önce Lidya, daha sonrada Perslerin egemenliği altına girdiği görülmektedir. Perslere sığınan Atinalı ünlü komutan Alkibiyedes M.Ö. 404 yılında bugünkü Balçıkhisar Kasabası sınırları içerisinde yer alan "Melisse" çiftliğinde ölmüştür. Daha sonraki yıllarda Romalılar ve Bizanslıların egemenliğine girdiği bilinmektedir. Bizans döneminde "cfut" olan adı ise değişikliğe uğrayarak önce "çıfut" olmuş, Türklerin egemenliğine girdiğinde (1219) İslâm askerleri içinde bulunan Şeyh Şuhudi Ömer Efendi'ye izafeten "Şuhut" adını almıştır. 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Afyon Kurtini Mağarası

 • Şırnak Ören Yeri

 • Phaselis antik kenti Finike

 • Zelve antik kenti Nevşehir

 • Afyonkarahisar Müzesi

 • Adana Feke Kalesi

 • Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur

 • Şırnak Zümrüt Dağı Kaplıcası

 • Amasya Kalesi

 • Termessos antik kenti Korkuteli

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1978
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 06.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,577201 seconds