Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kaportada Yabancı Madde Temizliği hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Bakım
/Dosyalar/2764_kaportada-yabanci-madde-temizligi.jpg

Araba sahibi olan her insan arabasının güzel görünmesini ister fakat arabalarımız çoğu zaman olumsuz dış etkenlere maruz kalırlar. Bu dış etkenler arasında insanın sinirlerini ve moralini alt üst edenler arasında kaportada zivt lekesi, boya lekesi, yağlı boya lekesi, ağaç reçineleri, su kaynaklı kireç lekeleri, kimyasal ürünlerden oluşan lekeler, japon yapıştırıcı lekesi gibi bir çok inatçı ve çıkartılması zor bir o kadar da kaportaya hasar verme açısından riskli lekeler var. Bu tür lekelerde kullanılan kimyasallara son derece dikkat edilmesi ve uzman kişi tarafından uygulanması gerektiğini unutmamız gerekir. Buradan sizlere tavsiyede bulunacağımız bilinen lekeler için uygulama yapmanızda sakınca yoktur.

Zivt Lekesi : Özellikle yaz aylarında veya yol yapım çalışmaları sonrasında sıkça başımıza gelen bir sorun bu. Yolda zivt ihtimali aklımıza geldiği andan itibaren manevra yapma ve hızlı gitme olayından kaçınarak olayın boyutunu içinden çıkılmaz bir hale getirmemeliyiz. Daha sonrasında zivt atığından süpeleniyorsak tampon etekleri davlumbaz çamurluk (şapkalarını) kontrol etmemiz gerekir. Uzun süre araç üzerinde kalan zivt lekeleri ısının da etkisiyle vinil (plastik) aksam üzerinde dalgalanmalara sebep olabilir. Zivt lekelerini araç üzerinden çıkarmak için özel kimyasallar mevcut fakat bunların hiç birine gerek yok zivt için en etkili ürün mazot ve gaz yağıdır. Fakat bunlar elinizde mevcut değilse katı yağ bile çok rahat çözüm sağlıyor. Nasıl uygulayacağız ? : Bu işlem için en uygun malzeme gaz yağıdır. Gaz yağını üstipinin üzerine nemlendirecek şekilde dökün ve zivtin bulunduğu bölümün ıslanmasını sağladıktan sonra 5-10 dakikalık aralıklarla sadece zivtin ıslanmasını sağlayın yaklaşık 20 dk. içinde zivt tamamen gaz yağını emecektir ve üstipi veya pamuklu bir bezle silin.

Boya Lekesi: Bazen talihsiz kazalar olabiliyor veya inşaat yanından geçerken veya dikkatsiz boyacılar tarafından araç kaportasında boya lekeleri oluşa biliyor. Aracınızın kaportasında oluşan boya lekeleri için en güçlü malzeme selülozit tinerdir. Fakat bunu uygularken vinil aksama dikkat etmeniz gerekir çünkü özellikle cam contaları bu tür ürünlerden olumsuz etkilenir . Cam contaları aslında araç üzerinde uygulanan bütün kimyasallardan ve hatta kireç lekesi için kullanılan sirkeden bile etkilenir. Bu yüzden araç üzerinde kullanacağımız tüm kimyasalları cam contalarından ve vinil aksamdan uzak tutmak için gerekli özeni göstererek önlemlerini bireysel olarak almalıyız. Diğer bir konu ise yapılacak işlemlerden hemen sonra aracımızın yine vinil aksama hasar görmeyeceği şekilde bu kimyasallardan arındırılması şart çünkü bu tür kimyasallarda uygulama sürecine göre elde edilecek sonuç değişiklik gösterebiliyor. Bu çok önemli unutmayalım lütfen.

Ağaç Reçinesi: Özellikle yaz aylarında arabamız güneşte kalmasın, serin dursun, boya yanığı oluşmasın diye arabalarımızı bir çoğumuz ağaç altında bırakırız. Ağaç altında bırakılan arabanın kaportasına ağaçtan damlayan reçine ve sinek pislikleri ilk etapta fark edilmez fakat bir süre sonra fark edildiğinde ise iş işten geçmiş olur ve bu lekeler adeta taşlaşmış bir şekil alır. Siz siz olun taşlaşmış bu lekeleri tırnağınız veya farklı bir cisimle çıkarmaya çalışmayın. Çünkü yapacağınız bu kazıma işlemi özellikle metalik boya üzerinde vernik aksamına büyük hasar verir. Bu tür bir reçine olayında size tavsiye edeceğim en etkili ürün Atas Resinoldür. Bu ürünün kullanımı oldukça basittir.

Kireç Lekesi: Özellikle çoğu oto yıkamacı bazı maliyetlerden kaçmak bağlamında araç yıkama işinde kuyu suyu kullanmaktadır. Kuyu suyunun en kötü tarafı şebeke suyuna nazaran çok daha fazla kireç ihtiva etmesidir. Yıkama sonrasında araç ne kadar çabuk kurulanırsa kurulansın muhakkak unutulan bir yerler kalır ve buda aracınızda ilk başta fark edilmez. Fakat bir süre sonra öncelikle camlarda dairesel küçük bulcükler oluşur ve bu lekeler akıl almaz seviyede inatçıdır. Özellikle aracınız bahçe sulama işleminde veya bir fıskiye altında kaldıysa vay halinize. Şayet böyle bir duruma maruz kalırsanız aracınızı hemen şebeke suyuyla durulayın ve kurulayın. Bu işlemi yapmazsanız arabanızı temizleme işi gerçekten çok zor bir hal alır. Kireç lekesinini çıkartmak için çoğu sirke kullanır ama bu işlem hem net bir sonuç vermez hemde sirkeyi arka ve ön cam contalarına kaçırırsanız contaların ucu bir zaman sonra havaya kalkar. Size tavsiyem aracınızın camına cam cilası ve pastası kaportaya da aynı şekilde profesyonel marka pasta ve cila attırmanız. Aracınızı düzenli olarak cilalarsanız bu tür olaylarla karşı karşıya kaldığınızda lekeleri çıkartmanız dahada kolaylaşır.

Not: Son bir kaç yıldır araç kaportasında oluşan yüzeysel kir ve ufak çaplı lekeleri kökünden yok eden kille temizleme olayıda gayet etkili. Kaporta temizliğinde kullanılan bu kil büyük aksesuarcılarda mevcut fiyatıda 10-15-TL arası bir şey ve aracın kaportasına kesinlikle zarar vermiyor fakat işlem öncesi kesinlikle arabanın kaportası detaylı olarak yıkanmalı. Aksi taktirde farkında bile olmadan aracın kaportasında çizikler oluşa bilir.

 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Metalik Boyalı Arabaların Bakımı Nasıl Yapılır

 • Akü fiyatları neden değişkenlik gösterir

 • Akü neden biter neden bozulur

 • Termostat nedir

 • Araçlarda klima bakımı nasıl yapılmalı

 • Otomobilde çatlak cam tamiri

 • Periyodik bakımlarda araç motorunda nelere bakılır

 • Araç Kaporta Temizliği

 • Kaportada Yabancı Madde Temizliği

 • Soğuk günler için akü bakımı

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3017
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 02.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6708012 seconds