Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Fren Disk Ve Balata Bakımının Önemi hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Güvenliği
/Dosyalar/2759_fren-disk-ve-balata-bakiminin-onemi.jpg

Fren bir aracın en önemli sistemidir. Genel olarak çok bakım istemeyen bir sistem olsada düzenli olarak kontrol edilmesi gereken ve çok dikkat isteyen bir ekupmandır. Hayatımızın ona bağlı olduğunu düşünecek olursak aracımızın en önemli sistemidir. Fren sisteminde bakım denilince ilk akla gelen balata değişimi ve fren hidroliğinin kontrolüdür.

Fren hidroliğinin kapalı bir sistemde olduğu için çoğu usta değişimine gerek olmadığını söyleselerde durum aslında farklıdır. Sürekli ısınıp soğuyan yağ zamanla özelliğini ve akışkanlığını yitirerek frenlerin zayıflamasına sebep olur. Frenlerin zayıflaması fren ekupmanlarının daha çok baskıya maruz kalmasına ve arızalanmasına sebep olur.

Yağ değişimi gerçekleştrilmeyen araçlarda belirli bir süre sonra fren hidroliği eksilmeye başlar. Bununda sebebi fren silindirleri ve contalarının aşınması ve yağ kaçırmasıdır ve acilen değişmesi gerekir.

Disklere gelince frenlemenin en etkili ve kusursuz çalışması gereken bir malzemedir. Diskler belirli aralıklarla değiştirilmesi şarttır. Arabanızın diskleri sıcakken kesinlikle yıkama işlemi yaptırmayınız. Bu disklerin sıcakken suya maruz kalması yamulması demektir. Yağmurlu havalarda zaten araç ilk andan itibaren suyla soğutulmaktadır. Fakat uzun bir yoldan geldiniz veya şehirler arası herhangi bir istasyonda aracınızı yıkamak istediniz unutmayın diskler en yüksek sıcaklığa yüksek hızlardan anlık duraklamada erişir ve sonrasında su tutulması diskleri yamultur. Yamulan disk direksiyonda sebepsiz bir sarsıntıya neden olur. Şayet fren diskleri yamulmuşsa aracınız artık sağlıklı bir frenlemede yapamaz özellikle yüksek hızlarda frenleme yaptığınızda direksiyonda sarsıntı hissediyorsanız diskleri acilen kontrol ettirip tornada taşlattırmanız gerekir. Bu işlem yapıldıktan sonra balatalarınız yeni dahi olsa yinede değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü artık balatalarınız hem farklı baskıya maruz kalarak farklı aşınmış hemde diskin taşlanmadan önceki hatlarına uyum sağlamış olacaktır. Bu yüzden gerek işlem gören gerekse yeni takılmış disklerde yeni takım balata kullanmak en mantıklısı olacaktır.

Frene bastığınızda ötüyorsa ve bu sorun sürekli devam ediyorsa diskleriniz veya balatalarınızdan biri orjinal değildir. Genelde toz veya kum parçaları balatanın içerisine girdiğinde ötme gerçekleşir. Fakat balata değişimi sonrasında bu işlem yine devam ediyorsa ve bir türlü ses kesilmiyorsa diskler yan sanayidir. Disklerin ve balatanın ayrodinamik yapısı mühendislik bir hesaptır yani disk ve balata arasında oluşan boşluk bir milim bile farklılık arz etse aradan çok rahat kum ve toz parçacıkları gire bilir.

Not: Fren diskleri garanti kapsamında değişir ve maksimum sıfır takılan disk iki kere torna taşlama işlemi görebilir. Her kullanıcı ikinci düzeltme işleminden sonra yeni disk talep etme hakkına sahiptir. Fren disk ve balata değişimi kullanıcıdan kullanıcıya değişmekle beraber çoğu firma 50-100 bin  Km aralığında disklerin kontrol edilerek üst sınır geçilmemek şartıyla değişmesi gerektiğini söylüyor. Bunun en önemli sebebinin malzeme yorgunluğu ve can güvenliği açısından değişiminin şart olduğu hemen hemen tüm üreticiler tarafından dile getiriliyor.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Abs fren sisteminin çalıştığı nasıl anlaşılır

 • Fren Disk Ve Balata Bakımının Önemi

 • Debriyaj Ve Baskı Balatada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Araçlarda güvenlik uygulamaları

 • Katar doğrultma freni

 • Abs ne zaman devreye girer ne zaman devre dışı kalır

 • Arabaların arka camları neden tam açılamıyor

 • Abs nasıl çalışmaktadır

 • Araç Takip Sistemi

 • Abs fren sistemi cep telefonundan etkilenir mi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3004
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 02.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4992008 seconds