Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Debriyaj Ve Baskı Balatada Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Güvenliği
/Dosyalar/2754_debriyaj-ve-baski-balata-da-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg

Manuel arabaların vites kutusu ve motor arasında güç aktarımı için veya güç kesme işlemini sağlayan debriyaj baskı balata sistemi yetkili servis tarafından orjinal yedek parçayla değiştirilmesi gerekir. Malumunuz piyasada orjinal yedek parçacı yazan ve parça satışı yapan firmalar var fakat orjinal ürün diye satılanların dahi serviste mevcut kullanılan orjinal parçalarla arasında malzeme kalitesi ve ömrü açısından dağlar kadar fark var. Fiyat konusunda ise çoğu parçada %25-%40 arasında değişen bir fiyat farkı oluşmakta bunun sebebi de açıktır servisin vermiş olduğu garanti kapsamı ve malzeme kalitesinden kaynaklanan bir fark. Asıl konumuz debriyaj baskı balata dikkat edilmesi gerekenlerin başında orjinal yedek parça kullanımı şart. Debriyaj sisteminde kullanılan balata servis tarafından dahi değiştirilse kısa sürede bitmesi veya parçalanması halinde garanti kapsamına girmiyor sebebi ise baskı balatanın kullanım kaynaklı kısa sürede bitirmeye elverişli bir malzeme olması.

Debriyajın günlük kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus aracın tekeri dönmeye başladığı anda yani kavrama yumuşak bir şekilde gerçekleştiği andan itibaren debriyaj pedalından ayağın tamamen çekilmesi gerektiğine dikkat etmek. Bu bahsedilen işlemi yumuşak geçişi sağlamak maksadı ile uzun tutmak balatanın ömrünü kısa sürede tüketecektir.

Baskı balatanın kısa sürede tükenmesi sonucu aracınızda ilk fark edeceğiniz olay çekişten düşmesi olacaktır bunun akabinde yakıt sarfiyatının artması bariz göze çarpar. Kullanım olarak fark edeceğiniz diğer bir olaysa rampa çıkarken motor devri artmaya devam ettiği halde aracınız hızlanmadığı olacaktır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Debriyaj Ve Baskı Balatada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Abs nasıl çalışmaktadır

 • Abs ne zaman devreye girer ne zaman devre dışı kalır

 • Karda araç nasıl kullanılır

 • Anti patinaj sistemi yani ASR

 • Araba da Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır

 • Arabaların arka camları neden tam açılamıyor

 • Çocuk koltuğu kullanımı

 • Abs fren sisteminin çalıştığı nasıl anlaşılır

 • Otomobil güvenliği için önlemler

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2038
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 02.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 3,0108053 seconds