Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Arabanın Anahtarı ile beraber Çalınması Durumunda Kasko Ödeme Yapar mı hakkında faydalı bilgiler

Araba / Otomobili olanlar
/Dosyalar/2727_arac-anahtari-ile-beraber-calinmasi-durumunda-kasko-odeme-yapar-mi.jpg

Her araç sahibinin karşılaşabileceği en zorlu risklerden biri de araç anahtarı ile aracının çalınması durumudur. Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamında bu konuda ödeme yapılmasını gerektiren bir durumdan söz edilmemektedir.

Ancak aracın anahtarı ile çalınması konusundaki belirsizlikleri ve mağduriyeti önlemek amacıyla 20.06.2006 tarihinde yapılan bir düzenleme ile Kasko Sigortası Genel Şartlarının “A4.Ek Sözleşme ile Teminat Kapsamına Dahil Edilebilecek Zararlar” başlıklı 4.11. maddesi ile, “ Araç anahtarının ek sözleşmede belirlenen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarların” poliçe teminat kapsamına alınabileceği kabul edilmiştir. Yani, araç anahtarı ile çalınır veya bu nedenle bir zarar görürse, ek sözleşme ile teminat kapsamına alınabilecek, eğer böyle bir ek sözleşme yapılmazsa teminat kapsamı dışında tutulacaktır.

Ek sözleşmedeki uygulamalar “özel şartlar” kapsamında olduğu için şirketlere göre farklılık göstermektedir. Burada standart bir yaklaşım beklenemeyeceği için, kasko poliçesi yaptırırken araç anahtarı ile çalınma hususundaki uygulamalarını özenle inceleyip, kararınızı buna göre vermenizi tavsiye ederiz.

Araç Anahtarı Çalınması Teminatının Uygulamaları Nasıldır?

Muafiyet oranları ya da süreç takibi konusunda bazı farklılıklarla beraber birkaç şirketin uygulaması şu şekilde olmaktadır:

Bazı sigorta şirketleri otopark görevlisine belge ile teslim edilen aracın çalınması sonucu meydana gelecek hasarları teminat altına almakta ve her bir hasarda hasar bedeli üzerinden %20 muafiyet uygulamaktadır. Ancak %20 muafiyetinin uygulanmadığı koşullar da olabilmektedir. Örneğin rizikonun gerçekleştiği otopark hizmeti veren kuruluşun yeterli teminatı içeren 3. şahıs mali mesuliyet poliçesinin bulunması, giriş-çıkışları kayıt altında tutması ve otopark hizmeti veren kuruluşun vergi yükümlüsü olması hallerinin tamamının gerçekleştiği durumlarda %20 muafiyet uygulanmamaktadır.

Bir diğer uygulamada ise;

Araç anahtarlarının ele geçirilmek suretiyle çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi,aracın dolandırıcılık yoluyla çalınması ve/veya araç anahtarının dolandırıcılık yoluyla ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi ve bundan doğacak zararlar kapsam dahiline alınabilmektedir.

Ayrıca belge karşılığında otopark, servis/tamirhane, oto yıkama vb. işletmelere bakım, onarım, gözetim amacıyla bırakılan araçların ilgili işletmeden çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelecek ziya ve hasarlar da teminat kapsamına alınabilmektedir.

Eğer anahtar araç üzerinde unutulduğu veya bırakıldığı için gerçekleşen araç çalınması yaşanmışsa bir önceki paragrafta söz edilen durumlar dışında araç anahtarının/aracın kişinin kendi iradesiyle 3. şahıslara teslim edilmesi ve araç anahtarını/aracı teslim alan 3. şahıslar tarafından aracın emniyeti suistimal yoluyla çalınması teminat kapsamı dışında tutulmakatadır.

Farklı yorumlama ve uygulamalara rağmen bu konu başlığı altındaki temel payda; eğer araç çalışırken veya durduğu sırada anahtar ile çalınıyorsa sigorta teminatı dışında tutulmasıdır. Ancak birtakım muafiyetlerle ve koşullarla bu tür çalınmalar teminat kapsamına alınabilmektedir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Neden Kasko Poliçesi Yaptırmalısınız

 • Tork Konvertörü Nasıl Çalışır

 • FSI Motor Teknolojisi Nedir

 • Trafik Cezaları

 • Araç ilk çalıştırmada stop ediyorsa sebebi ne olabilir

 • Araç Kiralama

 • Aracımın trafik sicilini nasıl öğrenebilirim

 • Araba neden çalışmaz

 • Aracın Trafiğe Çıkması için Ne Yapılması Gerekir

 • Bakım ve ayar eksikliği nedeniyle fren tutmaması

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1939
  Aldığı Puan : 4
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4992008 seconds