Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kredi Kartı Almak veya Almamak için nedenler hakkında faydalı bilgiler

Finans / Kredi
/Dosyalar/2693_kredi-karti-almak-veya-almamak-icin-nedenler.jpg

Gerek çevrenizdeki insanların etkisiyle gerekse TV’deki reklamlardan gördüklerinizden etkilendiniz ve bir kredi kartı almaya karar verdiniz. Peki bu kararı vermeden önce kredi kartının gerçekten ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrendiniz mi ?

Ne yazıkki okuyucularımızın büyük bir kısmının kredi kartı borcunu öğrenmek için internette harıl harıl arama yapıp sitemizi bulan kişiler olmasından, bu soruya verilen cevabın “hayır” olduğu sonucu çıkartıyoruz.

Bu yazımızda kredi kartı almaya karar vermeniz için düşünebileceğiniz olası sebepleri irdelemek istiyoruz.

Kredi kartı kullanırsam param cebimde kalır
İşte yapılan en büyük yanlış. Kredi kartı bir kredi aracı değil ödeme aracıdır. Kredi kartı ile yaptığınız ödemeyi o alışverişiniz için banka sizin yerinize yapar, ancak daha sonra ödeme tarihiniz geldiğinde aynı parayı sizden kuruşu kuruşuna ister. Eğer borcunuzun tamamını ödeyemezseniz faiziyle beraber ödemek zorunda kalırsınız. Eğer hiç ödeme yapamazsınız 3 ay sonunda mahkemelik olursunuz.

Yani kredi kartı ile aslında sadece bir ay süreyle kredi kullanmış olursunuz. Bir ay sonunda borcunuzu kapatmak zorundasınız, aksi halde maddi kayba uğrarsınız. Ayrıca kredi kartı faizleri de tüketici kredisi faizlerinden çok daha yüksektir. Bu haliyle kredi kartını bir kredi aracı olarak düşünmek yanlış olur.

Kredi kartı ile istediğim zaman nakit çekebilirim
Kredi kartınız ile istediğiniz zaman istediğiniz ATM’den nakit çekebilirsiniz doğru, ancak çektiğiniz nakite o tarihten sonra her gün faiz işlemeye başlar. Yani bu borç, belki kredi kartı ile alışveriş yapınca ay sonunda ödeme yapmanız halinde borç işlemediğini bilmediğinizden, belki de başka bir borcunuzu kapatmak için acil olarak nakit çektiğinizden, daha sonra size katlanarak geri dönecektir.

Kredi kartı ile nakit çekmek size en çok para kaybettiren kullanım şekli olacaktır. Bunun yerine borçlarınızı elinizdeki parayla nakit olarak ödemeye çalışın. Kredi kartını ise alışveriş ihtiyaçlarınızda ödeme esnasında POS cihazından geçirmek suretiyle kullanın.

Kredi kartı taksit imkanı sağlıyor
Kart kullananların en sevdiği özellik taksit imkanı. Bu yönüyle kredi kartı diğer ödeme yöntemlerine göre oldukça avantajlı gözüküyor.

Ancak bankalar daha çok müşteri çekmek için işyerleriyle yaptıkları anlaşmalarda gün geçtikçe daha fazla sayıda taksit yapmak için uğraşıyorlar. Bunu fırsat olarak gören tüketici de bütçesine uygun davranmayıp birden daha fazla alışverişte taksite giriyor ve ay sonunda yüklü miktarda borçla karşılaşıyor. Ödenemeyen borç daha sonra faizle beraber tekrar kapısına dayanıyor.

Ekstra puan kazanır, gönlümce harcarım
Kredi kartı size para kazandırır ! Kazandığınız ekstra puanlarlarla bedava alışveriş yapabilir hatta avantajlı uçak bileti alabilirsiniz. Ancak bunların hepsi borcunuzu ödeyebileceğiniz durumlarda geçerli. Eğer borcunuzu ödeyemez ve yasal takibe girerseniz banka kazandığınız puanları da silebilmektedir.

Zaman zaman bankalar yüklü miktarda puan hediye eden kampanyalar yapmaktadır. Ancak bu kampanyaların çoğu kazanılan puanların belirli bir tarihe kadar harcanması şartına göre kurgulanmaktadır. Yani müşteri önce puan kazanmak için belki de ihtiyacı olmadığı halde bir ürünü satın alır ve bu puanla belirlenen tarihe kadar aslında ihtiyacı olmadığı halde bir ürün veya hizmet satın almaya zorlanır. Amaç müşterinin bu kartı daha fazla kullanması veya kartını kullanmayan müşterinin cüzdanına tekrar yerleşmektir.

Nakit para taşımak istemiyorum
Yanınızda yüklü bir para taşımak yerine ödemelerinizde kredi kartını tercih ederek paranızın kaybolma ve çalınma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak tüm harcamalarınızı kredi kartı ile yapmak da, aylık harcamalarınızı takip etmenizi zorlaştırarak bütçenize uygun davranmanızı zorlaştırabilir. Bunun yerine bankaların ATM veya banka kartı verilen ürünlerini kullanmanızı öneriyoruz. ATM kartınıza bankadaki bir vadesiz hesabınız bağlanır ve aynen kredi kartında olduğu gibi alışverişlerinizde şifre girerek ATM kartı ile ödeme yaparsınız. Ancak kredi kartının aksina ATM kartı ile ödeme yaptığınız ilgili tutar o anda vadesiz hesabınızdan çekilir. Bu sayede hem borca girmemiş, hem de bir sonraki para çekişinizde hesabınızı kontrol ederek harcamalarınızı kontrol altında tutmuş olursunuz.

Cüzdanımda bir tane kredi kartı olsun
Acil durumlar için cüzdanınızda bir tane kart olmasında fayda var. Ancak vur deyince öldürmemek gerekiyor. Cüzdanıza koymuş olduğunuz her kart yıllık 20 ila 50 YTL arasında yıllık üyelik ücreti demektir.

Tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirizki, cüzdanına filanca bankanın fiyakalı bir kredi kartını koyup da tanıdıklarına hava atan insan sayısı hiç de az değil. Ancak bu kişilerin de büyük bir çoğunluğu daha sonra aynı tanıdıklardan kredi kartını borcunu kapatmak için para istemek zorunda kalabiliyor.

İlle de kart isterim !

Biz TuketiciFinansman.net olarak kredi kartına asla karşı değiliz. Zaten sitemizde çeşitli bankalara ait kredi kartı reklamlarını görebilirsiniz. Eğer bilinçli bir tüketici iseniz de yukarıdaki yazımızda aslında kredi kartının avantajlarından bahsetmiş olduğumuzu farkedebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz avantajlar sadece borcunuzu ödeyemeceğiniz zaman dezavantaj haline gelmektedir.

Kredi kartı doğru kullanılırsa avantajlı bir üründür. Ancak yanlış kullanılacağına kredi kartı almamak bazı kişiler için daha doğru bir seçim olabilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kredi Kartı Asgari Ödeme yani Tutarı Minimum Ödeme Tutarı Nedir

 • Google Cüzdan Visa payWave ile temassız ödeme yaptıracak

 • Kredi Kartı Harcamanızı Kontrol Altına Alın

 • KKB Risk Raporu nedir Ne işe yarar Nasıl Alınır

 • Kredi Kartını Nasıl Kullanmalı

 • Kredi Kartı Limitlerine Göre Asgari Ödeme Oranları

 • Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi

 • Yurtdışında Hangi Kredi Kartını Nasıl Kullanmalıyım

 • Kredi Kartı Adres Değişikliği Güncellemesi Nasıl Yapılır

 • Kara Listede miyim, Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2879
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4992009 seconds