Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kredi Kartı Güvenliği Konusunda Pratik Bilgiler hakkında faydalı bilgiler

Finans / Kredi
/Dosyalar/2692_kredi-karti-guvenligi-konusunda-pratik-bilgiler.jpg

Sizlerle daha önce kredi kartı kullanımında güvenlik konusunda birkaç yazımızı paylaşmıştık. Ancak yine de özellikle kart güvenliği konusunda sizlere yardımcı olacak birkaç pratik bilginin üzerinden kısaca geçmenin faydalı olacağını düşünüyoruz :

-Yapmış olduğunuz harcamalar dışında kart numaranızı ve geçerlilik tarihini kimseye vermeyin. Kart numaranızı ve kartınızın geçerlilik tarihini alışverişleriniz haricinde hiçbir yerde hiç kimseyle paylaşmayın.
-Kredi kartı şifrenizi hiç kimseye söylemeyin. Alışverişlerinizde satıcıdan şifrenizi sizin yerinize tuşlamasını talep etmeyin, kendiniz tuşlayın. Olası bir kart kopyalama durumunda şifrenizi ezberleyen satıcı rahatlıkla kartınızı kullanabilir.
-Kredi kartı harcamalarınızı imza ile yaparsanız mutlaka slip ve satış belgelerini hemen atmayın. Kredi kartınızla yapılan katalı çekimlere bu slip ile itiraz edebilirsiniz.
-Kredi kartı numaranızı ve kartınıza ait diğer bilgileri içeren ekstre ve slip gibi belgelere atana kadar kimsenin ulaşamayacağı bir yerde saklayın.
-Kredi kartınızı başkalarının kart üzerindeki bilgileri okuyabileceği ortamlarda açıkta bırakmayın.
-Kartınızı kullanması için bir başkasına vermeyin. Bu sözleşmeye aykırı olduğu gibi olası bir kötüye kullanımda da sizi haksız duruma düşürür.
-ATM’den nakit çekimlerde yaptığınız işlemlerde veya olası kart yutma durumlarında kimsenin size yardım etmesine izin vermeyin. Sadece banka görevlilerinde yardım alın. Eğer mesai saatleri dışında kartınızı ATM’ye kaptırırsanız hemen ilgili bankayı arayarak kartınızı kullanıma kapattırın. Kart şifrenizi size yardım etme talebiyle gelen kişilerde asla paylaşmayın.
-Kart şifrelerinizi belirlerken doğum tarihiniz gibi başkaları tarafından kolaylıkla tahmin edilebilecek veya 1234 gibi sıralı rakamlar seçmeyin
-Yaptığınız alışverişlerden veya ATM işlemlerinden sonra kartınızı geri almayı unutmayın.
-Kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını farkederseniz vakit geçirmeden bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirin.
-Kredi kartınızı internette kullanıyorsanuz alışveriş yapacağınız sitenin güvenilir bir site olduğundan emin olun.
-Para karşılığı ürün veya hizmet vermeden, sadece bilgi amaçlı olarak sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyen sitelerle kart bilgilerini paylaşmayın.
-Eğer internetten alışveriş yapacaksınız ilgili firmanın telefon, faks ve adres bilgilerinin açıkça ve doğru şekilde belirtildiğinden emin olun.
-İnternet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı şifresi istenmez. Eğer bir site sizden kredi kartı şifrenizi soruyorsa asla şifrenizi vermeyin.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kredi Kartında Taksit Atlatma ve Taksit Erteleme

 • Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcama Ekstreye Ne Zaman Yansır

 • Kredi Kartı Almak veya Almamak için nedenler

 • Yurtdışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Kredi Kartı Güvenliği Konusunda Pratik Bilgiler

 • Sanal Kart Nedir

 • KKB Risk Raporu nedir Ne işe yarar Nasıl Alınır

 • Ev Hanımları Bankalardan Nasıl Kredi ve Kredi Kartı Alabilir

 • Kredi Kartında Müşteri Numarası Yazıyormu

 • Kredi Kartı Asgari Ödeme yani Tutarı Minimum Ödeme Tutarı Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2967
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds