Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Çikolata yemek zararlımıdır hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Diyet
/Dosyalar/2656_cikolata-yemek-zararlimidir.jpg

“Çikolata olmadan yaşayamam!” dediğinizi duyuyorum. Aslında, sağlıklı bir diyette keyiften tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz. İşte size çikolata yeme isteğinin üstesinden gelmek için bazı gerçekler ve basit öneriler…

Çikolata ve enerji

Çikolata yüksek enerjili bir yiyecektir ve asker kumanyalarında da kullanılmıştır. 55 gr’lık bir sütlü çikolata aşağı yukarı 17 gr yağ ve 28 gr şeker ile 1200  kJ (280 kalori) içerir. Eğer sürekli hareket halinde değilseniz ya da bu kaloriyi yakamayacaksanız, çikolatayı ve bunun gibi diğer yüksek enerjili yiyecekleri sınırlamanız formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

Çikolata ve doymuş yağ

Çikolatanın içindeki yağın üçte bire yakını stearik asittir. Diğerlerinden farklı olarak bu katı yağ, kandaki kolesterol seviyesini yükseltmez. Diğer üçte biri ise oleik asittir. Bu faydalı, doymamış yağ ayrıca zeytinyağında da bulunmaktadır. Çikolata; süt yağı, peynir ve yağlı etler gibi diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında kolesterolü daha az yükseltir.

Çikolata ve antioksidanlar

Araştırmalar gösteriyor ki, çikolatanın kakao kısmındaki flavonol denen antioksidanlar LDL (zararlı kolesterol) oksidasyonunu ve kan pıhtılaşmasını azaltmaktadır. Siyah çikolatada daha fazla kakao ve bu yüzden de daha fazla antioksidan vardır. Beyaz çikolatada ise hiç yoktur. Çikolatanın kalp hastalıkları riskini azalttığını henüz kanıtlayabilmiş değiliz; ancak mevcut bilgiler siyah çikolatanın en iyi seçim olduğunu ortaya koymaktadır.

Çikolata ve kafein

Çikolata çok az miktarda kafein içermektedir. 55 gr’lık bir sütlü çikolatada sadece 13 mg kafein bulunur. Siyah çikolatada daha çok vardır (36 mg) ve bir fincan koyu kahvede 90 mg kafein bulunur. Eğer kafeini azaltacaksanız, çikolatayı diyetinizde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Baş ağrıları

Çikolata ve baş ağrılarıyla direkt bağlantılı olan bir araştırma bulmak zordur. Stresi, uykusuzluğu ve hormonal değişiklikleri içeren diğer nedenlerin etken olmaları daha olasıdır.

Deri kabarcıkları

Aynı şekilde çikolata ile kabarcıklar da çoğunlukla ilişkili değildir. Eğer bir alerjiniz ya da aşırı duyarlılığınız olduğunu düşünüyorsanız, bir diyetisyen, bu soruna hangi yiyeceklerin neden olduğunu belirlemenizde yardımcı olabilir. Sorun çikolata olmayabilir.

Diş çürüğü

Çikolata şeker içeren diğer yiyeceklere kıyasla diş çürüğüne sebep olmaya daha yatkın değildir. Hatta çikolatanın içindeki tanen adlı madde diş çürüğüne engel bile olabilir.

Çikolata tutkusu

Çikolatanın bir miktar bağımlılık yapma özelliği vardır. Bazı insanları sakinleştirebilen, beyne etki edebilen teobromin maddesi ve bazı diğer maddeleri içerir. Ayrıca tatlıya düşkünlüğünüz ebeveynlerinizden size geçen bir özellik de olabilir.

Kimyasalları ve genetiği bir kenara bırakalım. Unutmayın, çikolata sadece lezzetlidir, bağımlılık yaratan, yemek yemenin verdiği zevktir. Çikolataya düşkün olanlar bu zevk alma alışkanlığını yıllar sonra oluşturabilirler. Araştırmalar gösteriyor ki, her öğünden sonra çikolata yemek onu çok fazla arzulamak kadar tehlikeli değildir. Arzularınızı kontrol edebilirsiniz.

Sonuç

Her gün biraz çikolata (birkaç paketten ziyade birkaç parça), sağlıklı bir beslenme ve egzersiz rutininin parçası olabilir.

Çikolata tutkusunu yenmek için ipuçları

Bir öğünden sonra sadece küçük bir parça yiyin.
En kaliteli olanı seçin.
Daha az kalorili çikolataları seçin. Diyete uygun bir sıcak çikolata ya da küçük bir kap az yağlı çikolatalı mus deneyin.
Çok sık çikolata satın almayın ve onu evinizde tutmayın. Bu, en azından sadece evinizde olduğu için oluşacak yeme isteğini ortadan kaldırır.
Çikolata aldığınız zaman, Freddo Frog ya da Milky Way gibi, ayrı ayrı paketlenmiş, birkaç ısırıklık küçük çikolataları seçin.
Çikolatayı yavaşça yiyin ve her ısırığın tadını çıkarın. Çok fazla yemeden önce kendinizi tatmin olmuş hissedebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İşte Kilo Verememenin Sebepleri

 • İştah Kesmenin Bazı Yolları

 • Elma Cipsi Tarifi

 • Zayıfladık diyelim, peki yine kilo alırsak ne olacak

 • Akdeniz diyeti nedir

 • 5 günde 5 kilo diyeti

 • Egzersiz yapmadan kilo vermek

 • Ev işleriyle kalori hesabı nasıl olur

 • Göbek Eriten Besinler

 • Tüm zamanların en iyi zayıflama önerileri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2951
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,7176012 seconds