Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Depresyonda olan birisine nasıl davranmalı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Stres
/Dosyalar/2649_depresyonda-olan-birine-nasil-davranilir.jpg

Depresyonda olan birine yardım etmek , depresyonda olan birine nasıl davranmak gerektiğini bilmek ile olur. Yaşlı insanlar kronik hastalık, maddi sorunlar ve yalnızlık gibi nedenlerle stresle karşı karışa kalabilirler. Bunlara fiziksel ve duygusal izolasyonu eklerseniz karşınıza depreson tarifi çıkabilir. Fakat geçici mutsuzluk ile klinik depresyon arasında büyük farklar vardır. üzüntü ve öfke kalp krizi geçiren yada sevdiği birini kaybeden kişi için çok normaldir. Fakat bu duygular aylarca sürer , hayattan koparmaya başlar ise bu durum artık kedere verilen tepkiden fazlası var anlamına gelir.İşte size depresyondaki birine yardımcı olmak için pratik öneriler.

Bazı durumlarda depresyon ile geçici mutsuzluk arasındaki farkı söylemek zordur.depresyon üzgün olmaktan ötedir , depresyon kişinin düşüncelerini, duygularını, davranışlarını ve fiziksel sağlığını etkiler.depresyondaki insan kendini boş hissetmeye başlar, yaptığı hiçbirşeyden keyif almaz. Açıklanamayan ve tedavi edilemeyen ağrılardan şikayet eder. Kişide bu belirtilerden birkaçı haftalardır yada aylardır varsa klinik depresyon tanısı konabilir. Birinin depresyonda olduğunu düşünüyorsanız depresyon belirtilerini ve neler dikkat etmeniz gerektiğini bilmek size yardımcı olacaktır.

Kişisel görünüme önem vermeme : Erişkinlerde depresyonun en önemli işaretlerinden biridir. Giyimine kuşamına yada makyajına önem vermez, dikkat etmez.

Ağrılarla ilgili artan şikayetler : Depresyon küçük ve önemsiz şikayetleri büyütmeye sebep olabilir , küçük bir tahriş , kişiye büyük acılar veriyormuş gibi şikayetlerde bulundurur.

Asosyalleşme : Depresyondaki kişiler çevresindeki insanları kendilerinden uzak tutmaya eğilimlidirler. Eğer tanıdığınız birisi sizi ve ailesinden başkalarını uzun süredir görmemeye başlarsa , bu durumu kontrol etmek gerekir.

Tabuları yıkın : Depresyon çoğu yetişkin için kabul edilemez bir durumdur , bunun gerçek bir hastalık olduğunu kabul ettirmek ve ona yardımcı olmak istediğinize inandırmak zor olabilir.

Konuya yavaşça girin : Kişiye depresyondasın ve tedavi olman gerek gibi bir konuşma yerine “Son zamanlarda iyi görünmüyorsun, yeterli uyumuyorsun , iyimisin ?” şeklinde yavaş yavaş giriş yaparak uzaklaştırmadan konuya girmek idealdir. Kendisi size açılabilir.

Doktora gitmeyi kabul ederse : Psikoterapist yada psikiyatrist size yardımcı olabilir. Ama eğer doktora gitmeyi kabul etmezse sıradan bir check-up önerebilirsiniz. Böylece rahatsız olduğunu doktordan duyabilir ve kabul etmesi daha kolay olabilir.

Günlük ihtiyaçlarına yardım edin: Doktora gittiyseniz size ilaçlar vermiş olabilir ve muhtemelen değişiklikler önermiştir. Kişiye ilaç alma saatlerini hatırlatarak ve onu ortam değiştirerek , yaşam tarzı değişiklikleri yaptırmak yardımcı olacaktır.

Rahatlatın : İlaç kullanmayı reddebilir , yan etkilerinden korkabilir. Doktorla beraber en az yan etkiye sahip olan ilacı araştırın ve ona anlatın.

Eğer denemekten yorulursanız ve hiçbirşeyin yardımcı olmadığını düşünmeye başlarsanız unutmayın asıl yardım alma sorumluluğu depresyonda olan kişinindir. Eğer doktora gitmiyorsa yada ilaçlarını kullanmıyorsa onu zorlayamazsınız , sadece destek olabilirsiniz. Eğer suçluluk duymaya başlarsanız doktorunuzla görüşün ve aynı durumdaki diğer insanlarla grup terapilerine katılın. Burdaki yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Lütfen doktorunuzla görüşün.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Obsesyon Saplantı Takıntı

 • Depresyonda olan birisine nasıl davranmalı

 • Depresyon ve beslenme

 • Kıskançlık

 • Agorafobi nedir

 • Sosyal fobi nedir

 • Histerik kişilik bozukluğu

 • Bipolar Bozukluk

 • Paranoya nedir ve belirtileri

 • Uykusuzluk Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3496
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6552012 seconds