Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Anksiyetenin yani kaygının Hayatınızı Kontrol Etmesine asla izin vermeyin hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Kişisel Gelişim
/Dosyalar/2644_anksiyetenin-yani-kayginin-hayatinizi-kontrol-etmesine-asla-izin-vermeyin.jpg

Modern hayatın stres ve karmaşasına bağlı olarak herkes anksiyeteye aşinadır. Ancak ABD’deki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 25’i hayatlarının bazı dönemlerinde anksiyete ile ciddi sorunlar yaşamaktadırlar.

“Köpek hırlaması veya bir işi zamanında bitirememek gibi somut bir şey ya da olaya yönelik korkunun aksine anksiyete genellikle belli değildir ve geleceğe dair endişe, finansal durumunuz ya da sağlığınız gibi genel durumlarla gelişebilir,” diyor Anksiyete ile Uğraşmak kitabının yazarı Dr. Edmund Bourne. “Anksiyete farklı şekillerde ve farklı yoğunluk derecesinde ortaya çıkabilir ve şiddet aralığı ufak bir huzursuzluktan panik atağa kadar değişebilir.”

Anksiyete nedenleri çeşitlidir ve birkaç isim vermek gerekirse beyin kimyası, heredite (kalıtımsal), çocukluk çağı travması, istismar, kronik stres, sevdiğiniz birinin kaybı ve uyuşturucu ve alkol istismarı gibi rahatsızlıkları içerir.

“Anksiyetenin olası nedenlerini belirlemek ve bunları irdelemek faydalı olabilir, başa çıkma stratejilerini uygulayarak çare bulunacak olan anksiyetenizin nedenini bilmenize gerek yok,” diyor Dr.Bourne.

Başa çıkma stratejileri

Aşağıdaki uygulamalar anksiyetesi olan herhangi birine yardımcı olabilir ve şayet anksiyeteniz hafif derecedeyse ve hayatınızı altüst etmiyorsa bunlar bile yeterli olabilir.

Panik atakla ya da travma sonrası stres bozukluğu da dahil daha şiddetli anksiyetesi olan kişilere de bu egzersizler faydalı olacaktır ancak ayrıca terapi ve ilaç tedavisine de ihtiyaçları olabilir.

Bu egzersizler tek olarak ya da herhangi bir kombine şekilde yapılabilir.

Rahatlatıcı nefesler alın

Bu egzersiz anksiyete semptomlarının hızını çabucak keser. Karın bölgenizden nefes alacak şekilde, beşe kadar sayarak burnunuzdan yavaşça soluyun. Durun ve nefesinizi beşe kadar sayarak tutun. Beşe sayarak nefesinizi verin. İki normal nefes alın ardından döngüyü 3 ila 5 dakika tekrarlayın.

Sorunları büyümeyi bırakın

Sorunları büyütmek onları olduğundan daha büyük ve daha ciddi gösterir ve bu da anksiyeteye neden olur. Bu tarz düşüncelerle mücadele etmek için hayatınızdaki durum ve olaylarla ilgili olarak korkunç, berbat ya da dehşet gibi kelimeleri kullanmayı bırakın. Kendi kendinize “Bu dayanılmaz,” ya da “Tahammül edemiyorum” demek yerine, “Başa çıkabilirim” ve “Bunun üstesinden gelebilirim” demeyi deneyin.


Huzursuz düşüncelerden kurtulun

Kendinizi huzursuz düşüncelerden oluşan bir sarmal içinde sıkışmış şekilde bulursanız bu stratejiyi kullanın. “Eğer yalnızsanız ve endişeli düşüncelerinizi durdurmak istiyorsanız, yüksek ve güçlü bir sesle “Dur!” ya da “Kes artık!” diye bağırın diyor Dr.Bourne. “Eğer yalnız değilseniz, büyük bir dur işaretini hayal ederek içinizden bağırın.” Her seferinde huzursuz düşünceler geri gelir, sözlü ya da içten komutlarınızı kendi kendinize tekrar edin.

Bakış açınızı değiştirin

O anki ya da olası bir sorunla ilgili huzursuzluk ya da anksiyete sizi ele geçirirse, durumla ilgili olarak aşağıdaki yollardaki gibi düşünmeye çalışın:

Kendi kendinize üstesinden gelebileceğinizi söyleyin.
“Bu da geçecek” deyin.
Konuyla ilgili en kötü düşünceleriniz gibi kötü olmayacağının farkına varın.
Kendi kendinize yaptığınız negatif söylemlerle mücadele edin

Pozitif söylemler anksiyeteyle anında başa çıkmanız için ve uzun süre boyunca anksiyeteye neden olabilecek düşünceleri değiştirmenize yardımcı olabilir. Düşüncelerinizi daha yapıcı ve destekleyici hale getirmek için aşağıda italik olarak belirtilen negatif durumların her birini değiştirin ya da çürütün.

Örneğin; “Bu dayanılmaz” cümlesini “Bununla başa çıkmayı öğrenebilirim.” ile değiştirin. Ya da “Bu böyle devam ederse ne olacak?” cümlesini “Bundan bir gün bir seferde kurtulacağım.” ile değiştirin.

“Anksiyeteye direnmek ya da onunla savaşmak onu daha kötü hale getirir,” diyor Dr.Bourne. “Tamam, yine aynı şey.  Bunu halledebilirim. Daha önce başarmıştım.” gibi daha yapıcı bir yaklaşım durumu iyi yönde geliştirir. Birçok durumda anksiyete doruğa ulaşır ve birkaç dakika içinde azalır. Eğer anksiyetenin başladığını hissettiğiniz anda baş etme stratejilerini düzenli uygularsanız çok daha çabuk geçecektir.”

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Astral seyahat nedir nasıl yapılır

 • Yalanın en belirgin hareketleri

 • Reiki Evrensel enerji

 • Beden dili nedir

 • İş yerinde mutlu ve verimli olmanın 25 yolu

 • İyi bir okur olmanın 7 basit yolu

 • Utangaçlığı yenmenin 8 kolay yolu

 • Daha zeki olmak için 5 yol

 • İnsanların saygısını kazanmanın 10 yolu

 • Daha iyi bir dinleyici olmak için etkili 7 yöntem

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2457
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds