Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Asit yağmuru nedir ve Nasıl oluşur hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Doğa
/Dosyalar/2638_asit-yagmuru-nedir-ve-nasil-olusur.jpg

Çevre kirliliği, günümüzde dünyamızın karşılaştığı ve mücadele edilmesi gereken en büyük sorunlardan biri haline geldi. Asit Yağmuru, insani faktörlerden dolayı ortaya çıkan zararlı emisyonların Dünya yüzeyine salınımından kaynaklanan bir çevre kirliliği çeşididir.  Zararlı gazlar gibi, hava kirliliği de mutlak suretle Asit Yağmuru’na neden olur. Bunlar havada ayrıca nem ile birleşir ve Asit Yağmuru’na neden olan asit bulutları oluştururlar. Asit Yağmuru’na neden olan etmenler, Sülfür dioksit veya Nitrojen oksit gibi yakıtlar yakan; fabrikalar, araçlar, Elektrik Santralleri ve sanayilerdir.

Asit Yağmuru temel olarak; kar, yağmur, çiy veya sis şeklinde oluşan; asidik elementler çöküntüsüdür. Normalde yağmur da asit içerir, ama bu asitler yağmurun pH seviyesi gibi 7'den azdır; ancak kirliliğe neden olan maddelerin atmosferdeki yoğunluğu çoğaldığı zaman, pH seviyesi; bu zararlı maddelerin nem ile etkileşime geçmesi ve Sülfürik ve Nitrik Asit gibi güçlü asitlere dönüşmesi nedeniyle azalır.

Asit Yağmuru: Asit Çökeltisi Türleri

İki çeşit Asit Çökeltisi vardır; biri ıslak diğeri ise kuru. Islak çökelti Asit Yağmuru, kar veya çiy içerirken, Kuru çökelti kirletici gazlar, toz parçaları ve gazlarda bulunan elementlerin Dünya yüzeyi veya bitki gövdelerince özümsenmesi ile gerçekleşir. Bu çökeltiler suyla temas etmediği sürece aside dönüşmez. Kuru çökelti halindeki asitler ise atmosferden çıkar ve dünya yüzeyine yerleşir.

Asit Yağmuru’nun Doğal ve İnsani Nedenleri

Asit yağmuruna neden olan insani faktörler olduğu gibi doğal faktörler de bulunmaktadır. İşte birkaç örnek:

Asit yağmuru; zararlı gazların salınımından kaynaklandığı gibi, yanardağ patlamasından kaynaklanan salınım ve çürüme, bozulma gibi gaz salınımına neden olan biyolojik etkenler gibi pek çok doğal sebepten dolayı da kaynaklanabilir.
Bu nedenlerin dışında, Asit yağmuruna neden olan insani faktörler, Sülfür ve Nitrojen oksitleri üreten ve bunları havaya salan araçlar ve enerji üretim santralleridir. Şu ana kadar alınan ve hâlâ çevre kirliliğini önlemede kullanılan duman işleme tesisleri gibi önleyici tedbirler bulunmaktadır. Bu tesisler dumanı üretildiği yerden çıkmadan önce işler. Bu tesislerde duman, çevre için daha az zararlı bir duman haline getirilir ve bu haliyle salınır. Buna rağmen, atmosferi kirleten zehirli gazları üreten ama altyapısı duman işleme tesisi kurmaya uygun olmayan kömür santralleri gibi sanayiler de bulunmaktadır.
Asit Yağmuru’nun Etkileri

Asit yağmurunun olumsuz etkileri bulunmaktadır ve bu etkilerle, sürecin henüz başındayken ilgilenmek daha iyidir ve kolaydır, ancak etkileri vücutta daha fazla alan kaplamaya başladığında, bu etkilerle başa çıkmak da daha zor bir hale gelecektir. Asit yağmuru, bitki yaşamının bozulması ve ekolojik dengenin sarsılması gibi sonuçlar doğuran, toprağın yapı değişimine uğramasına neden olur. Mevcut bitki yaşamı, topraktaki besleyici maddelerin kaybolmasına neden olan asit yağmurları oluşmaya başladığından bu yana sağlıklı gelişememe sorunu ile karşı karşıyadır. Bu zararlı elementler, ürün ekimine ve yetiştirilmesine uygun olmayan bir toprak yapısı oluşmasına neden olur.

Ayrıca su yaşamı da, yağmurdaki asit ve diğer zararlı maddelerin yarattığı yıkımla karşı karşıyadır. Suda çözülen bu maddeler su yaşamının yıkımına ve yok olmasına neden olmaktadır. Yok olmasa da, zehirleneceği kesindir ve bu zehirli sulardan yiyeceklere bulaşan maddeler, besin zincirindeki pek çok hayvanın ölmesine neden olacaktır. Asit yağmuru ve çevre kirliliği için bir çözüm bulunmalıdır, yoksa bu sorun çok büyük kayıplara neden olacaktır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Doğayı korumak için neler yapmalıyız

 • ağaçların yaşı nasıl belirlenir

 • Silvikültür Nedir

 • Ağaç Nedir

 • Ormanlardan Neden Ağaç Kesiyoruz

 • Ormanların faydaları

 • Ormancılık nedir

 • Jet steram nedir

 • 21 Mart - Dünya Ormancılık Günü

 • Hatıra ormanı ve enerji ormanı nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2664
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6084011 seconds