Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

İş görüşmesine gitmeden bilinmesi gereken 10 soru ve cevap hakkında faydalı bilgiler

Finans / İş Yönetimi
/Dosyalar/2637_is-gorusmesine-gitmeden-bilinmesi-gereken-10-soru-ve-cevap.jpg

Ekmek aslanın ağzında denilen bir dönemde iş bulmak her kesimden insan için çok önemli bir duruma geldi. Eskiden ülkemizde memur olmak çok kolaydı ve insanlar memur olmayı beğenmezdi. Fakat şimdi kurumların açtığı sınavlara başvuran insan sayısı çok fazla artmış durumda. İş görüşmesine çağrıldığınız zaman artık sıkı el sıkışıp gözlerinin içine bakarak iyi bir ilk izlenim vermek yeterli değil. Çok iyi hazırlanmış bir özgeçmişe sahip olmanız ve başvurunuza o şirkete özel bir önyazı yazmanız şansını artırabilir. Görüşmeye gitmeden önce görüşeceğiniz şirketi mutlaka araştırmalısınız. Sorulara kendinen emin ve hızlı bir şekilde cevap vermek mutlaka işe alınma oranınızı yükseltir.

Tabi hiç kimse sizin görüşmeye gittiğiniz şirketin insan kaynaklarının yada görüşmeyi yapan kişinin size ne soru soracağını bilemez. Fakat çok sık sorulan ve artık klasik haline gelmiş sorular vardır. proBilgi.com olarak sizlere bir iş görüşmesinde sorulma oranı yüksek soruları ve vermeniz gereken cevapları hazırladık.

1. Bize kendinizden bahsedin ?
İşveren sizin dün gece nerde eğlendiğinizi , kravat bağlamayı nasıl öğrendiğinizi yada doğduğunuzda kaç kilo olduğunuzu öğrenmek istemez. Sizin bu şirkette ki boş ozisyona ne kadar uygun ve deneyimli olduğunuzu öğrenmek ister. Onun istediği şekilde cevap verin. Eğitiminizden nasıl bir takım oyunucusu olduğunuzdan ve bu iş için önemli olduğunu düşündüğünüz şeylerden bahsedin.

2. Sizi neden işe almalıyım ?

Dışarda bir çok kişi bekelrken sizin sakin, kendine güvenen ve yetenekli bir insan olduğunuzu göstermeniz gerekir. Deneyimlerinizi açıklayın. Bu işe uygun olduğunuzu kanıtlayan yeteneklerinizden bahsedin. Üstün iş ahlakınızdan ve hızlı öğrenme yeteneğinizden konuşun.

3. En kötü karakteristik özelliğiniz nedir ?

Artık klişe haline gelmiş “Mükemmeliyetçi biriyim” yada “Çok fazla çalıştığım söyleniyor” gibi yapmacık ifadeler yerine daha gerçekci “Çok açık sözlü olduğumu düşünüyorum, ama bunu aşmak için çalışıyorum” diyebilirsiniz.

4. 5 Yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz ?

İşveren her zaman aldığı insanın istikrarlı ve uzun vdeli olmasını ister. Bu işi geçici veya bir sıçrama noktası olarak gördüğünüzü düşünmesine izin vermeyin. “Kendimi geliştirebileceğim ve daha fazla öğrenebileceğim ve katkıda bulunabileceğim küçük bir şirkette görüyorum” diyebilirsiniz.

5. Son işinizden neden ayrıldınız ?

Eski işveren ve iş arkadaşlarınız hakkında olumsuz konuşmayın. İşten ayrılmanız için onları suçlamayın ve daha pozitif bir neden bulun. “Becerilerime uygun diğer fırsatları değerlendirmek için” gibi olumlu bir neden verin.

6. Başınıza gelen bir problemi ve nasıl çözdüğünüzü anlatın ?

Sizi becerikli ve yetenekli gösterecek kısa bir cevap hazırlayın. Mesela “İngilizce kursuna gitmek istedim ama ailemin yeterince parası yoktu ve bende Üniversiteye gidiyordum ama part-time bir işe girerek bu sorunu çözdüm ve kursa gidebildim.”

7. Üst yada ast çalışanlarınızla problemler yaşadınızmı ?

Biz melek olduğunuzu söylemeyin , “Büyük bir sorun olmadı genelde herkesle iyi geçinirim.” yeterli bir cevap olur.

8. İşinizde stresle nasıl başa çıkarsınız ?

İşveren , baskı altında kaldığınızda kapıyı çarpıp gitmek istermisiniz onu bilmek istiyor. baskı altında nasıl düşündüğünüzü ve zamanı nasıl kullandığınızı anlatın. Dürüst olun. İş sonunda stresinizi spor salonunda attığınızı belirtebilirsiniz.

9. Ücret beklentiniz nedir ?

Kesin bir rakam yerine genelde bu pozisyon için ödenen bedeli beklediğinizi söyleyin.

10. Sorunuz varmı ?

Her zaman bir kaç soru sorun. Şirketlerini araştırmış olduğunuzu gösterin ve daha detaylı bilgi isteyin.

 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İş arkadaşlarınızla bunları konuşmayın

 • İyi bir özgeçmiş nasıl hazırlanır

 • Modelleme Nedir

 • Bankacılık ve Finans Bölümü Mesleği

 • Türkiye de İşçinin Yönetime Katılması

 • Bankacılıkta Değişim Mühendisliği / Değişim Yönetimi

 • Yönetim ve Örgüt Teorilerinde Metafor

 • Yalın Yönetim Nedir

 • Ayrıntılı Maliyet Hesaplamada Katsayılar Yöntemi

 • İş görüşmesine gitmeden bilinmesi gereken 10 soru ve cevap

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2376
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4212008 seconds