Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

6 aylık bebekler neler yiyebilir hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Çocuk
/Dosyalar/2531_6-aylik-bebekler-neler-yiyebilir.jpg

Anne sütünün artık bebek için tek başına yeterli olmadığı dönemler 6. aydan sonra başlar. Bu dönemden itibaren bebeğinize katı gıdalar vermeye başlayabilirsiniz.
 
Bebeğe ek besin verirken çok dikkatli ve yavaş ilerlemek gerekir. Bazı yiyecekler alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunun için hızlıca fazla katı gıda vermemeye, özellikle de aynı gün içerisinde karışık besinleri vermemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca, bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların miktarlarını yavaş yavaş artırmalısınız.

Bebeğiniz için en faydalı ilk ek katı besin sebze püreleridir. Sebze pürelerini ilk başta fazla karışık hazırlamayın. Günde sadece iki farklı sebze tercih edin. 

Bu dönemden itibaren verebileceğiniz bir başka ek gıda ise bebek maması deyince ilk akla gelenlerden olan muhallebilerdir. Özellikle tam tahıllı muhallebi bebeğinizin sindirim sistemi için çok faydalıdır. Günde 3-9 çorba kaşığı muhallebiyi bir öğünde veya üç farklı öğüne bölerek verebilirsiniz.

Meyve püreli yoğurtlar da bebeklerin yemeyi en sevdiği ek gıdalar arasında yer alır ve oldukça besleyicidir. Özellikle evde kendi mayaladığınız yoğurt bebeğiniz için çok daha güvenli ve yararlıdır. 
 
Bebeğinizin yeni tatlarla tanıştığı bu dönemde her bebekte başka tepkiler olabilir. O nedenle her bebeğin her sebzeyi yemesi gerektiği düşüncesinde olmayın. Özellikle bazı sebzeleri yemediğinde ısrarcı olmayın ve yedirmekten o öğün için vazgeçin. Onun yerine aynı sebzeleri bebeğiniz aç ve keyifli olduğunda vermeyi deneyin.

Son olarak domates, yumurta akı, portakal suyu gibi gıdalar alerji riski yüksek gıdalardır. O nedenle bu besinleri bebeğiniz yaşını doldurana kadar vermemeniz daha doğrudur.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Sağlıklı çocuk ayakkabıları seçebilmek için bilmeniz gerekenler nedir

 • Bebeğinizin uyku problemi olduğunu nasıl anlarsınız

 • Çocuklarda Görülen Göz Hastalıkları

 • Çocuklarda Bademcik ve Geniz Eti Büyümesi

 • Ani bebek ölümü sendromu nedir

 • Çocuklarda Öfke Problemi

 • Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi

 • Çocukların Tırnak Yeme Alışkanlığı Ve Önlemleri

 • Sigara içen babalar da bebeğe zarar verirmi

 • Hiperaktivite Bozukluğu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2374
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6240011 seconds