Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Felsefe Hikmet İlişkisi hakkında faydalı bilgiler

Kültür ve Sanat / Felsefe
/Dosyalar/2312_felsefe-hikmet-iliskisi.jpg

İlk Çağ Yunan toplumundafelsefecilere bilge denmekteydi.  Rivayetegöre ilk defa Samoslu Pythagoras (MÖ. 570-M.Ö. 490) kendisinin insan olarakevrenin tüm bilgisine sahip olamayacağı için bilgede (sophos; hakim) olamayacağını,fakat evrenin bilgisini arayan bilgeliğin peşinden koşan biri olarak filozof (bilgelik dostu,bilgeliğin peşinden koşan kimse) olabileceğini söylemiştir. Böylece tarihtefilozof kelimesini ilk defa kullanan Pythagoras kabul edilmektedir.

Felsefe ile bilgelik (hikmet)arasında önemli bir ilişki vardır. Felsefe bilginin bilgeliğin peşinden koşma,arama anlamında kullanılmaktadır. Bu bilgelik sevgisi hiçbir çıkara dayanmayansalt bilgiye bilgeliğe ulaşma yolunda elde edilen hazla beslenen bir sevgidir.

 Fakat felsefe/filozof ve bilgelik/bilgearasında çeşitli farklar da vardır.

ü Bilgiden bağımsız bir filozof düşünülemez amabilgeler felsefeye pek ihtiyaç duymazlar. Bilgelerin ilgi alanı daha çok bilgibirikimi sahibi olmakla ilgilidir. Bilge, var olan bilgiyi öğrenip koruyanbilgiye sahip olan iken, filozof ise bilgiyi arayan var olan bilgiden yenibilgi üretip onu yine yeni bilgi üretmede kullanandır. Bilge, bu yönüyleetki-tepki sistemiyle bilgi depolayan bir bilgisayar gibi düşünülebilir. Filozofunve bilgenin bir sanat eserine bakışları arasındaki fark, aynı oyunu onlarca kezoynamış bir oyuncunun izlemesi ve tiyatro meraklısı bir izleyicinin aynı oyunuilk defa izlemesi arasındaki fark gibidir. Bu durumda bilge bu oyunu eleştirmekonusunda haklı ve bilgilidir ama bilge o oyunda daha önce görmediği bir şeygöremez artık onun için orada bir yenilik yoktur. Filozof için ise orada yenibir şeyler vardır ve bu yeni şeyleri nasıl kullanacağını çok iyi şekildebilmektedir. Bilge oyun hakkında her şeyi bildiğini düşünürken filozofbilmediği daha pek çok şey olduğunun farkındalığı içindedir. Sokrates’in “bildiğimtek şey, hiçbir şey bilmediğimdir” sözü de filozofun bu özelliğini dilegetirmek için kullanılabilir.

 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Felsefe ve dini bilgi

 • Entüistonizm nedir

 • Politeizm nedir

 • Yapısalcılık nedir

 • Taoizim nedir

 • Güzelin Yaratılıp Algılanmasında Erosun işlevi

 • Denis Diderot (1713 - 1784)

 • Sofistler

 • Prof. Dr. Macit Gökberk (1908 - 1993)

 • Doğa Felsefesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2576
  Aldığı Puan : 2
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 29.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,561601 seconds