Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Amelia Earhart Kimdir hakkında faydalı bilgiler

Kültür ve Sanat / Tarih
/Dosyalar/2269_amelia-earhart-kimdir.jpg

Tam adı Amelia Mary Earhart olup Atlantik Okyanusunu geçen ilk kadın pilot olarak 20. yüzyılın ilk yarısının modern kahramanlarından birisi olmayı başarmıştır. 24 Temmuz 1897 Amerika Kansas doğumlu olan Amelia Earhart 2 Temmuz 1927'de Pasifik Okyanusu Howland Adası açıklarında kaybolmuş ve bir daha da bulunamamıştır.

Amelia Earhart Atlantik Okyanusunu 20 saat 40 dakikalık bir sürede geçmeyi başararak o dönemde tüm dünyada büyük bir sükse yapmış ve büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Bunun yanında modern feminizimin de öncülerinden sayılan Amelia Earhart sürekli olarak kısa saçlı ve bir oğlan çocuğu edası ile tanınan bir mizaca sahip olmuştur. 40 yıllık yaşamı boyunca kadınların ya evlenmemeleri ya da geç evlenmelerini savunmuş ve kadınların olabildiğince çok fazla okumalarını salık vermiştir.

Kendiside evlenmiş olmasına rağmen eşi olacak olan George Palmer Putnam’ın ancak altıncı evlilik teklifini kabul edip 1931 yılında evlenmiştir. Ancak evlilikten her zaman kaçan ve bunu kadını bir kafese koyan bir antlaşma olduğunu düşünen Amelia Earhart evlenmeden önce özgürlüklerini korumak adına yazılı bir sözleşme imzalamış ve o dönemden çok daha ötesine yol göstermiştir.

Amelia Earhart her zaman asi ve özgür bir kişiliğe sahip olmuştu. Hayatının erken sayılabilecek dönemlerinde dahi hep sınırları zorlamayı sevmiştir. Daha henüz 25 yaşında iken 14000 feet yüksekliğe çıkarak kadınlarda yükseğe çıkma rekorunu kırmıştır.

Hayatı 1928 yılında bir anda değişen Amelia Earhart Atlantik Okyanusunu ilk defa uçarak geçen Lindbergh ile beraber yolculu Atlatik uçuşuna katıldı. O ana kadar yerel bir üne sahip olan Amelia Earhart bir anda övgülere boğuldu ve her zaman nefret edeceği “Lady Lindy” lakabını aldı.

1932 yılına gelindiğinde ise Atlantik Okyanusunu artık tek başına geçen bir kadın olarak tarihe geçmek ve kendini ispat etmek istiyordu ve bunu başardı. Artık ününe ün katmış bir ikon haline geldi. Tüm dünyadan davetler ve ödüller almaya başlayan Amelia Earhart Amerika’da da milli bir kahraman oluverdi.

1937 yılında Ekvator üzerinden dünyayı dolaşma hedefi ile yola çıkan Amelia Earhart Pasifik Okyanusunda Howland Adası açıklarında kayboldu ve bir dahada kendisinden haber alınamadı.

Amelia Earhart’ın hayatı Amelia ismi ile beyazperdeye son dönemde yansımış ve Amelia Earhart’ı Hilary Swank canlandırmıştır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Nihat Genç Kimdir

 • Osmanlı kültür ve uygarlığı

 • Abdi İpekçi

 • Orhan Gazi Kimdir

 • Dünyanın en küçük ülkeleri

 • II.Meşrutiyet Döneminde Türk Kadını

 • Cumhuriyet Dönemi Sağlık Politikaları 1920-1960

 • Fransız ihtilali

 • 20 yy Başlarında Osmanlı Devleti

 • Kasrı Şirin Antlaşması

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1926
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5148009 seconds