Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Sofyada otobüs, metro ve tramvayı nasıl kullanabiliriz hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / İpuçları
/Dosyalar/2179_sofyada-otobus-metro-ve-tramvayi-nasil-kullanabiliriz.jpg

Sofya otobüs, tramvay, metro ve troleybüslerden oluşan gelişmiş ve yeterli bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Toplu taşıma, sabah 05.00'dan gece 00.00'a kadar devam eder. Taksiler, gece ulaşımı için tercih edilebilecek tek araçtır.
 
Yerel para birimiyle tek bir biletin fiyatı 1.00 leva (ortalama 0.50 Euro)'dır. Aynı zamanda, bir yolcu için 10'lu (8.00lv) biletler, metro ve karayolu taşımacılığı için kombine biletler (1.40lv), tüm hatlarda geçerli olan günlük biletler (4lv) ve 5 günlük biletler (15lv) bulunur.

Günlük ve 5 günlük biletler, özellikle toplu taşıma araçlarının duraklarına bitişik çoğu gazete satıcısından alınabilir. Eğer bilet bulamazsanız, bineceğiniz otobüsün sürücüsünden alabilirsiniz. Ancak her sürücü bu biletlerden taşımayabilir.

Otobüse binerken

Araca biner binmez biletinizi zımbalatın. Denetçiler nadiren İngilizce anlar ve eğer biletsiz veya zımbalanmamış bir biletle seyahat ederseniz, güvenlikle sorun yaşayabilirsiniz. Denetçiler, pusuya yatarak otobüslere ve tramvaylara grup halinde binerler (ve tavırları genel olarak pek de nazik sayılmaz), bazen polis de onlara eşlik eder ve hiç istisna yapmazlar. Toplu taşımayı biletsiz kullanmanın cezası 10lv veya 5 Euro'dur.

Sofya'da 15 tramvay, 9 troleybüs hattı, 93 otobüs hattı ve bir metro hattı bulunmaktadır. Kimi otobüsler, komşu kasabalar da dahil tüm şehir dışı bölgeyi katetmektedir.
 
Kullanışlı hatlar
 
84 numaralı otobüs her iki havalimanından şehir merkezine; 213 ve 214 numaralı otobüslerle, 1 numaralı tramvay, tren/otobüs terminalinden Orlov'a; 7 ve 18 numara Vitosha Caddesi ve Nedelya Meydanı'na; 1, 6 ve 7 numaralılar Ulusal Kültür Sarayı'na; 18 numara Slaveykov Meydanı'na ve 6 numara Macedonia Meydanı'na ulaşan hatlardır.

Sofya'daki metro hala yapım aşamasındadır ve önümüzdeki yıllarda birkaç yeni hat da kullanıma açılacaktır. Şu an için, şehrin batı kıyısından (Lulin, Obelya) başlayan, şehrin merkezinden geçerek kuzeydoğuya (Mladost Caddesi) ve sonunda havalimanına ulaşan bir metro hattı bulunuyor.

Mladost'taki son duraktan, 384 numaralı otobüse binerek havalimanına gidebilirsiniz. Ancak bu hala deneme aşamasındaki bir hat olduğundan seyahat süresi ve beklemelerle toplamda en az 30 dakika sürecektir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İspanyadan Mallorca adasına nasıl geçilir

 • Paris Disneylandı ne zaman ziyaret etmek iyi olur

 • Hangi ülkenin vizesi kaç para

 • Lizbonda nerelerde alışveriş yapabilirsiniz

 • Sofyada turistlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir

 • Sofyada otobüs, metro ve tramvayı nasıl kullanabiliriz

 • çocuklu tatil önerileri

 • Fallas Festivali nedir

 • Jetlag etkisini azaltmanın yolları

 • Parisi otobüsle nasıl gezebilirsiniz

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1832
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 23.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds