Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Bateri hakkında faydalı bilgiler

Müzik / Enstrümanlar

Bateri, Fransızca´dan gelmiş bir kelimedir. Vurmalı çalgılar takımına denir. Şarkılarda ritim tutmaya yarar.
Çoğunluğun düşündüğü gibi bateri (davul) çok hızlı olmaktan ibaret değildir. Denge ve akıcılık gerekir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve single-stroke, double-stroke,paradidle,double paradidle,üçlemeler,altılamalar gibi el teknikleri,dörtlük ritmin üzerine dörtlük,sekizlik,onaltılık kick vuruşları gibi sağ ayak teknikleri(eğer twin pedal tercih edilirse sol ayak için de aynı egzersizler uygulanabilir), hi-hat ile dörtlük,sekizlik,onaltılık saymak gibi sol ayak teknikleri ve tabiki el-ayak kombinasyonları gibi teknikler üzerinde alıştırma yapılmalıdır. Bu müzik aleti müzik kulağı gerektirir. Fakat müzik kulağınız çok iyi değilse bu enstrümanı notalı bir şekilde de kullanabilirsiniz. İnanılmaz aksak eserler mevcuttur ve bunun için şunlar gerekir; Müzik Kulağı, Düzenli Alıştırma, Denge. Bunlardan hiçbiri olmaz ise ve sadece çok hızlıysanız hiçbir işinize yaramaz...Bateri ne kadar hızlı alet gibi görünsede yavaş müzikler daha zevk vericidir ve eğlencelidir.
Standart bir bateri, 5 davul ve iki zilden oluşur. Davullar trampet (snare drum), tom1, tom2 (bunlara altolar da denir), floor tom (ya da bass tom tom) ve bas davul(cross ya da kick de denir)dur. Ziller ise Hi-Hat ve Ride dır. Standart bir bateriye davul olarak Octoban, Gong bass ya da bir bas davul daha vs., zil olarak Crash, China, Splash, Raw ya da Bell bell vs. ilave edilebilir.
Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir.
Değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri, 5A ve 5B dir.
Demir baget kullanılması birçok profesyonel müzisyen tarafından zararları nedeniyle önerilmez.
Dünyanın en iyi davulcularına örnek olarak Neil Peart,Mike Portnoy,David Silveria,Dave Weckl,Vinnie Colaiuta, Lars Ulrich, Denis Chambers, Steve Gadd, Tony Royster, Don Famularo, John Dolmayan gibi isimler sayılabilir. Türkiye´den ise Atilla Atalay, Cengiz Baysal, Volkan Öktem, Cem Aksel,Kerem Kabadayı, Onur Ertem gibi isimleri örnek verebiliriz.
Türkiye´deki amatör bateristlerin kendilerini göstermesi için 81 ilde yapılan UniDRUMs yarışmalarında üstün başarı gösteren Aslan Yerdelen´de Türkiye´nin gelecek vaadeden bateristi olarak gösterilmektedir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Piyano Çalarken Nelere Dikkat Etmeli

 • Klarnet

 • Piyano Nedir

 • Saksafon

 • Fagot

 • Obua

 • Kemençe Nedir

 • Flüt

 • Çello

 • Korno

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2260
  Aldığı Puan : 5
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.02.2009
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5148009 seconds