Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Granada da nereleri görmeliyiz hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Tatil Önerileri
/Dosyalar/2018_granada-da-nereleri-gormeliyiz.jpg

Granada, zengin tarihi ve kültürüyle İspanya’nın görülmesi gereken şehirleri arasında… Granada deyince akla ilk gelen elbette El Hamra Sarayı ve şehrin zengin tarihi dokusu.
Yaz aylarında diğer Endülüs şehirleri Cordoba ve Sevilla kadar sıcak olmayan Granada ilkbahar ve sonbaharda da oldukça çekici. Granada tarihi dokusunun yanında, öğrenci merkezli gece yaşamına ve Sierra Nevada’nın yanı başındaki kayak ve doğa yürüyüşü imkanlarına da sahip.

Granada’ya gittiğinizde görmeniz gereken birçok önemli ve ünlü tarihi yapı var. İşte onlardan bazıları hakkında bilmeniz gereken önemli ayrıntılar…

La Alhambra
El Hamra Sarayı Granada’nın güneydoğu sınırındaki Assabica tepesinde yer alır. Saray ve kaleden oluşan site 12. Yüzyılın ortalarında Endülüs’teki Granada Emirliği’nin Müslüman yöneticileri tarafından inşa edildi.

Müslüman mimarisinin en önemli eserleri arasında gösterilen El Hamra, kimi yerlerde 1001 Gece Masalları’ndaki sarayların gerçek dünyadaki izdüşümü olarak niteleniyor. Doğal çevreye uyumu, farklı süslemeleri, su ve yeşili ahenk içinde buluşturabilmesi yapının bu kadar ünlü olmasının başlıca nedenleri arasında sayılıyor. El Hamra’yı görmek isterseniz biletinizi 1 gün önce almanızda fayda var.

Granada Katedrali
Şehrin önemli mimari yapılarından biri de 16. Yüzyıl ortalarında inşa edilen La Catedral de Granada yani Granada Katedrali. Şehri Müslümanlardan alan Katolik hükümdarlar Ferdinand ve İsabella, Juana la Loca’nın ve Felipe el Hermeso’nun mezarları bu katedralde yer alıyor.

Katedral çevresinde hırsızlık ve kapkaç olayları çok yoğun. Daha kötüsü İspanyol polisi hırsızlara kayıtsız kalıyor. Ayrıca İngilizce konuşmamak gibi değişik bir tavra sahipler. Bu nedenle değerli eşyalarınız ve çantanız konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

El Albayzin bölgesi
El Albayzin Albaicin, Alayzin ve Albaycin olarak da geçiyor. Eskiden Arapların yaşadığı bir bölge olan Al Abayzin dolambaçlı sokaklara ve tarihi 14. Yüzyıla uzanan evlere sahip. Bu bölge ve Sacromonte’nin Çingene mahallesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Calle Caldereria
Calle de las Teterias olarak da bilinen Calle Caldereria, Arap yemeklerini özellikle de Kuzey Afrika’nın çaylarını ve tatlılarını tadabileceğiniz bir Al Abayzin sokağı.

Corral del carbón
Mercan tortularının ve mercan yataklarının bulunduğu bölgede yer alır. Tarihi 16. Yüzyıl’a uzanan El Corral del Carbón, 16. Yüzyıl’dan bu yana tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapıyor.

Cármen de los Mártires Sarayı
Alhambra’nın yanında çok güzel bir botanik bahçesiyle hoş bir saray…

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Eski Van Şehri

 • Hakkari Kırmızı Kümbet Zaviyesi

 • Manş Denizi

 • Van Edremit

 • Antalya Deniz Turizmi

 • Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri

 • Van Akdamar Kilisesi

 • Hakkari Meydan Medresesi

 • Kızıl Meydan Moskova

 • Bolu Yedigöller

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2264
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 16.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds