Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Neden kredi alamıyorum hakkında faydalı bilgiler

Finans / Kredi
/Dosyalar/1966_neden-kredi-alamiyorum.jpg

Tüketicilerin “Neden kredi alamıyorum ?” sorusuna bankalar tarafından en basit şekilde “Başvurunuz kurumun kredi politikalarıyla uyumlu bulunmamıştır” veya buna benzer bir yanıt verilir. İşte size, kesinlikle aydınlatıcı olmaktan uzak bu açıklamanın arkasında yer alan ve en sık rastlanılan ret nedenlerinden bir kaçı. Başvuru kabul edilmemiştir, çünkü ;

Başvuru sırasında düzenli bir gelir beyan edilmiş, ancak başvuru sahibi geliri belgelemeye üşenmiş ve başvurusuna bordro veya maaş yazısı eklememiştir.
Gelir belgenmiş, ancak başvuru sahibinin istediği kredi tutarıyla geliri arasındaki uyumsuzluk vardır. Yani başvuruyu değerlendiren kurum, başvuru sahibinin gelecek yıllarda sahip olacağı gelirlerle alacağı krediyi geri ödeyememe olasılığının yüksek olması yönünde bir kanaate sahip olmuştur.
Gelir belgelenmiş, ancak başvuru sahibi hakkında KKB veritabanında yapılan sorgulamada kişinin halihazırda başka kredileri bulunduğundan, başvuruyu değerlendiren kurum yeni bir kredi açmayı riskli bulmuştur.
Başvuru sahibinin başka bankada kredi geri ödemeleriyle ilişkili devam eden bir gecikme söz konusuysa, başvuruyu değerlendiren kurum başka bir başka kurumla sorun yaşayan müşteriyi portföyüne dahil etmeyecektir.
Bir gecikme söz konusu olmasa bile, başvuru sahibinin son bir sene içerisinde kredi veya kredi kartı geri ödeme performansında çok fazla dalgalanma söz konusuysa da başvuru reddedilebilir. Son bir senede geri ödeme performansında 4 defa veya daha fazla bir aksaklık yaşanması durumunda da başvuru ret olabilir.
Başvuru sahibinin mevcut işyerinde çalışma süresi yeterli bulunmamıştır. İş hayatına yeni başlayan birçok genç tüketicinin en sık reddedilme sebeplerindendir. Başvuru sahibinin daha önceki kredi tarihçesi hakkında KKB kayıtlarında bir referans bulunmaması durumunda ve mevcut işyerindeki çalışma süresi 6 aydan azsa başvuru reddedilebilir.
Başvuru sahibinin geçmişte başka bir kredi veren kurum tarafından yasal veya idari takip başlatılmış olduğuna dair kaydına (bkz. kara liste) rastlanmıştır. Başlatılan yasal veya idari takiplerle ilgili kayıtlar borcun son taksitinin geri ödenmesinin ardından 5 yıl süreyle saklanır. Ödenmeyen borçlarda da ise bu süre 10 yıldır.
Başvuru sahibi geçmişte bir arkadaşına kefil olmuştur. Kefil olduğu şahıs geri ödemelerini yerine getirememiş, bundan dolayı hem borç sahibi, hem de kefil hakkında takip başlatılmıştır. Söz konusu takip kayıtlarının KKB veritabanında bulunması nedeniyle başvuru reddedilmiştir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi

 • Kredi Kartını Nasıl Kullanmalı

 • Kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır

 • Kredi Kartında Müşteri Numarası Yazıyormu

 • KKB Risk Raporu nedir Ne işe yarar Nasıl Alınır

 • İhtiyaç Kredisi Çeşitleri

 • Kredi kartı limiti neden önemlidir

 • Ev Hanımları Bankalardan Nasıl Kredi ve Kredi Kartı Alabilir

 • Kartlı Ödeme Sistemleri Banka Kartı Debit Card

 • Kredi Kartı Limitlerine Göre Asgari Ödeme Oranları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1992
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 13.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,624001 seconds