Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Jinjivit Nedir hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/1953_jinjivit-nedir.jpg

Dişetlerinde iltihap oluşması durumudur. Dişlerin açıkta kalan kısımlarında oluşan plak birikimlerinin, dişetlerini tahriş etmesiyle ortaya çıkabilir. Genellikle ilk olarak ergenlik döneminde olmak üzere bir çok kişi hayatında jinjivit ile karşılaşır. Hastalık, bir çok yetişkinde hafif bir şekilde vardır. Hamile kadınlar ve şekeri kontrol altına alınmamış hastalarda sıkça karşılaşılır.

Jinjivit’in Belirtileri
Yumuşamış, şişmiş ve kızarmış dişetleri.
Dişetinin çok kolay kanaması.

Jinjivit’in Teşhisi
Sağlıklı olan dişetleri sert, soluk ve pembe renge sahip olur. Eğer dişetleri şişerse, çok yumuşaksa ve sıkça kanıyorsa, jinjivit söz konusu olabilir. Dişler fırçalanırken diş fırçası pembeleşir, dişetleri fırçanın yumuşak basıncıyla bile kanamaktadır. İncelemeler sonrasında dişetlerinin kızarmış ve iltihaplı olduğu görülür. Jinjivit, acı yada rahatsızlığa neden olmadığından genellikle gözardı edilir. Dişetleri şişmiş ve kızarmışsa, bir diş hekimine başvurmak gerekir. Dişeti kenarı ne kadar fazla şişerse, daha fazla plak tutulur ve dişetleri daha fazla tahriş olur.

Jinjivit’in Önemi
Jinjivit genelde bir acı veya rahatsızlığa neden olmadığından genellikle farkedilmeden geçer. Eğer kontorl altına alınmadan bırakılırsa, dişetleriyle beraber dişlerin diğer destekleyici kısımlarını da etkiler ve dişlerin kaybedilmesine yol açabilen ve daha ciddi bir hastalık olan periodontit’e yol açar.

Jinjivit’in Tedavisi
Bu hastalığın tedavisi diş hekimleri tarafından yapılır. Öncelikle plaklar ve taşlar’ı yok etmek amacıyla dişler iyice temizlenir. Dişetleriniz çok duyarlıysa yada dişler plak ve taşlar ile kaplanmışsa, temizlik sırasında rahatsızlık duyulabilir. Özel bir kazıma yöntemi olan Scaling ile plak, taş birikintileri ve bakteriler ortadan kaldırılır. Dizilişi kötü olan dişler, çıkıntı yapan dolgular veya plakların yok edilmesini engelleyen köprü ve kronlar gibi kötü bir şekilde yapılmış işlemler nedeniyle iltihaplanma artabilir. Plak birikimini en aza indirmek için dişler düzeltilebilir, dolgular ve onarımlar yeniden yapılabilir.
  
Neler Yapılmalı ?
Jinjivit, genelde diş bakımını yeterince yapmayan kişilerde görülür. Dişler her gün fırçalanırsa, diş araları düzenli olarak temizlenirse ve dişlere iyi bakılırsa şiddetli jinjinitin oluşma olasılığı azalır. Eğer jinjivit oluşursa hastalığın ilerlememesi için düzgün bir ağız temizliği programı kullanılmalıdır. Fırçalamayla beraber diş ipi ile diş aralarını temizlemekte gereklidir. İlk başlarda dişleri fırçalama sonrası dişetlerinde kanama gerçekleşebilir. Bu durum çok uzun sürmez. Kısa bir süre sonra dişetleri olması gereken haline dönecektir. Dişetlerinin tekrar hastalanmaması için programın devamı gereklidir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Ganser sendromu saçmalık sendromu

 • Migren ve Tedavisi

 • Diyabet nedir

 • Kısırlık Ergenlikte Belirti Gösteriyor

 • Üveit (Uvea) Nedir

 • Akut Kulak İltihapları

 • Alien hand sendromu Yabancı El Sendromu

 • Otonom sinir sistemi nedir

 • Fenilketonüri Nedir

 • Frengi Hakkında

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2495
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,608401 seconds