Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Muhebbet kuşlarının ishal olması ve tedavisi hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / Evcil Hayvanlar
/Dosyalar/1890_muhebbet-kuslarinin-ishal-olmasi-tedavisi.jpg

Bamya ülkemizde özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilir. Sebze yemeği ve kızartması yapılır. Size bir öneri bamya yemeğine salça gitmez. Domates ile yapılır ise daha lezzetli olur. Bağırsakları çalıştırır, kabızlığa iyi gelir.
Dondurucuda bamyalar şoklama yöntemi ile bir yıl saklanabilir.
Bamyaları bir bıçak yardımı ile temizleyin. Yıkayın. Bir tencerede limonlu su yapın. Bamyaları birkaç dakika rengi dönene dek haşlayın. Bir leğende buzlu su yapın. Haşladığınız bu bamyaları buzlu suya atıp şoklayın. Bamyaları bir gazete kağıdının üzerin serip kurutun. Buzdolabı poşetine koyun. Elinizle hafifçe yaydırın. Ya da dizin. Top şeklinde değil düz bir şekilde dondurulmalıdır. Afiyet olsun.Muhabbet kuşunun cıvık kaka yapması ishal olduğunu göstermez. İshal olan muhabbet kuşunun altında yaklaşık yarım çay bardağı su dökülmüş gibi ıslaklık olur. Hayvan halsiz ve yorgun görünür.
Muhabbet kuşları ishal olduğunda yapılacaklar

1- Suyuna limon ya da portakal suyu damlatabilirsiniz. Bu kuşunuzun yem ihtiyacını karşılar. Yine bunun yerine kuşçunuzdan alacağınız Avisol vitamin damlasını ishal durumunda çift doz uygulamanızın çok faydası olacaktır. Damla damlattığınız suyu iki günde bir yenilemeyi unutmayın.
2- Kafesine patates haşlaması ve pirinç lapası koyun.
3- Vitakraft kuş kömürü yemliğine koyabilir ya da bir yemlik yeme bir çay kaşığı karıştırabilirsiniz. Kuş kömürü eskiden daha çok kullanılırdı. Günümüzde pek önerilmemektedir.
4- Suyuna çok az miktarda uz ve şeker katabilirsiniz.
5- Kurulanmamış ıslak yeşillik asla vermeyin. İshale neden olur.
6- Suyuna bebe aspirini veya bir mercimek büyüklüğünde Cipro tb atarak ishali iyileştirenler mevcuttur.
Yukarıda belirtilenler sadece kuşçulardan ve çevreden öğrenilen ilkyardımdır. En doğru olanı kuşunuzun hasta olduğunu fark eder fark etmez hiç zaman kaybetmeden bir veteriner hekime götürmek ve onun önereceği ilaçları kullanmaktır. Veteriner hekimler tahmin edildiği kadar maliyetli değildir. Muayene ücretine tedavi ve ilaçlar da dahil olduğundan kuşçulardan alınan ilaç paralarıyla neredeyse başa baş gelmektedir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Muhebbet kuşlarının ishal olması ve tedavisi

 • Muhabbet kuşu bakımı

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1832
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 06.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds