Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Anafartalar Savaşı hakkında faydalı bilgiler

Kültür ve Sanat / Tarih
/Dosyalar/1871_anafartalar-savasi-hakkinda-bilgi.jpg

Anafartalar Savaşı; Çanakkale Savaşı’nın 6-27 Ağustos (1915) arasında yapılan son kara savaşlarıdır. Çanakkale Boğazı’nın kolayca geçebileceğine inanan Fransız ve İngiliz donanmaları 3 Kasım 1914'te saldırıya geçtiler. 16 Mart 1915'e kadar süren savaşlarda güçlü İngiliz-Fransız Donanması Çanakkale Boğazı’nı geçemeyerek geri çekilmek zorunda kaldı. Bu başarısızlığın sonucunda Mısır’dan getirilen İngiliz askerleri karaya çıkartıldı.Fransız, İngiliz ve Anzaklardan oluşan 70 bin kişilik ordu, 25 Nisan 1915' te Gelibolu’ya çıkartılarak Kabatepe’de bir köprübaşı elde ettiler. Ancak, İngiliz güçlerinin saldırıları sürekli geri püskürtülerek düşmana ağır kayıplar verdirildi.

Yaz aylarının başında savaş durgun bir döneme girmişti. İngilizler içine düştükleri zor durumdan kurtulma çabası içindeydiler. Churchill bu başarısızlıklar üzerine savaş kabinesinde kalmasına karşın, Birinci Lordluk’tan alındı. Durumlarını düzeltmek amacıyla yeni birliklerle desteklenen İngiliz-Fransız kuvvetleri, Osmanlıların İstanbul ile bağlantılarını kesmek için Anafarta’ya çıkartma yaptılar. Bu güçlerin 3 tümeni Suvla Limanı’na, öteki 2 tümen de Conkbayırı yönünden Kocaçimen yönüne 6 Ağustos’ta saldırıya geçti. 8 Ağustosta saldırı Conkbayırı yönünde de gelişti. Bu durumda Albay Mustafa Kemal, Anafartalar bölge komutanlığına getirildi. Görevi üstlenen Mustafa Kemal, tüm güçlerini 10 Ağustos’ta saldırıya geçirdi ve aynı gün düşmanın ilerlemesi duruldu. Başarısızlığa uğrayan İngiliz Generali Stopford komutanlıktan alındı. İngiliz-Fransız güçleri yeni desteklerle 21 Ağustosta Küçük Anafartalar yönünde yeniden saldırıya geçtiler. Ancak 15-20 bin kadar asker yitirmelerine ve 27 Ağustosta saldırılarını yenilemelerine karşın başarılı olamadılar. Bu savaşlar Çanakkale Savaşlarının son çarpışmaları oldu. İtilaf güçleri önce 19-20 Aralık 1915'te Anafartalar’dan, 8-9 Ocak 1916'da da Seddülbahir’den çekildiler.


İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bilkent Üniversitesi Hakkında Bilgiler

 • Mehmet Rıfat Börekçi Kimdir

 • Kaşgarlı Mahmud

 • Bilim Nedir

 • Türk Kurtuluş Savaşı Hakkında Bilgiler

 • Selçuklu Tarihi

 • Sanat ve Sanat Türleri

 • Kronoloji nedir

 • Hezarfen Ahmed Çelebi Gerçekten Uçtu Mu

 • Otuz Yıl Savaşları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2574
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 05.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,561601 seconds