Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Saç Dökülme Nedenleri ve Çözümleri hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Güzellik
/Dosyalar/1829_sac-dokulme-nedenleri-ve-cozumleri.jpg

Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak herkesin isteği ancak pek çok sebepten dolayı kadın, erkek fark etmeden, hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla karşılaşıyor. Sağlıksız beslenme, stres, hava kirliliği gibi pek çok sebepten dolayı saç dökülmelerine sıklıkla rastlanabiliyor.
Kalıtsal ya da dış faktörler sebebiyle erkeklerin %50si, kadınların ise yaklaşık %40 ı saç dökülme sorunuyla karşı karşıya kalıyor.
Saç dökülmelerinin genel sebebi, saçların incelmesi, büyüyen saçların azalması ve dinlenme fazındaki saçların artışından meydana geliyor. Saç dökülmeleri erkeklerin tepe ve alın bölgelerinde oluşurken, kadınların ise tepe bölgesinde kısmi saç dökülmeleri oluşuyor.
Kadın ve erkekler arasında saç dökülme bölgeleri farklılık gösterdiği gibi saç dökülme sebepleri de birbirinden farklı. Erkeklerin saç dökülmeleri hormonal sebeplerden kaynaklanırken, kadınların stres ve gerginlikten saçları dökülüyor.
Kadınların saç dökülme dönemi dinlenme fazındayken meydana geliyor. Gebelik, emzirme dönemi, ilaç tedavileri, doğum kontrol hapları, kansızlık, demir eksikliği, ve psikolojik olaylar gibi sebeplerden dolayı saçlar dökülmeye başlıyor.
Saç dökülmelerinden şikayet eden kadınlar, öncelikle ayrıntılı bir muayene ile birlikte çekme testi (pull test) ve saç telinin mikroskopik incelenmesini yaptırması gerekiyor. Saç dökülmesinin nedeni olarak asıl teşhis konulmadan tedaviye başlanması yanlış olacaktır.
Bu yüzden ayrıntılı bir tetkikten geçilmesi gerekiyor.
Kansızlık, doğum kontrol hapları, emzirme dönemi gibi sebeplerin dışında;  perma, boya, gerekli saç bakımının yapılmaması gibi sebeplerden dolayı da kadınlar saç dökülmeleriyle sıklıkla karşı karşıya kalıyor. Yine saç diplerinin ve uçlarının hasar görmemesi, kırılmaması ve yıpranmaması için çok fazla saçı gererek toplamak, at kuyruğu şeklinde toplamaktan kaçınmak gerekiyor.
Saç kırılmalarının önlemek adına, özellikle saçlar ıslakken daha kırılgan olduğu için havlu yardımıyla kurutmamalısınız. Saçlarınızı tararken fırçalar kullanmak yerine geniş ağızlı taraklar tercih ederseniz saç dökülmesinin önüne geçmiş olursunuz.
Özellikle sonbahar aylarında, havaların soğumasıyla birlikte daha fazla dökülen saçlara bu dönemlerde daha fazla bakım yapmalısınız.
Saç dökülmelerini önlemek için ilaç kullanmayı tercih etmeyenler doğal yollarla da saç dökülmesini en aza indirebilirler.
Saçlarınıza düzenli bakım yaparak, yeşil çay, ısırgan otu, B6 vitamini, çinko, papatya, yumurta sarısı ve akı gibi doğal yöntemler uygulayarak da saç dökülmelerini önleyebilirsiniz.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Nasıl daha genç görünebiliriz

 • Balın mucize 10 etkisi

 • El, Ayak ve Tırnak Bakımı önerileri

 • Ruj renginizi seçerken dikkatli olun

 • Sade ve Doğal Güzellik İpuçları

 • Kusursuz Kaşlar İçin Tüyolar

 • Zaytinyağının Güzelliğe 6 Faydası

 • Göz farı seçimi

 • Yeni trend desenli oje

 • Cilt sıkılaştırıcı tonik

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2292
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 03.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6084011 seconds