Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kayaköy antik kenti Fethiye hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Antik Kentler
/Dosyalar/1768_kayakoy-antik-kenti-fethiye.jpg

Tarihi M.Ö. 3000'li yıllarla M.Ö. 4. yüzyıl arasındaki zaman dilimine kadar dayanan bir yerleşim yeri olan Karmilassos Antik Kentinin üzerine kurulmuş olan Kayaköy, Fethiye‘nin yaklaşık 8 km güneyinde. Ölüdeniz sahiline uzaklığı ise 9 km.

Günümüzde Kaya Çukuru denilen yeni yerleşimin olduğu ovanın güneyindeki yamaçlarda bulunan tarihi evler Osmanlı tarafından verilen haklarla 19. yüzyılın 2. yarısıyla 20. yüzyılın başlarında Rumlar tarafından yapılmış. 1923 yılında Yunanistan ile yapılan Türk-Yunan mübadelesinde köyün Rum nüfusu Yunanistana gidince köy boşalmış. Rum evlerinin ahşap kısımlarının zamanla çürüyüp yok olmasıyla da adeta terk edilmiş bir köye dönmüş. Bugün o günlerden kalan 400 dolayında taş ev koruma altına alınmış durumda.

Kayaköy nerede? Fethiye ilçe merkezinin 8 km kadar güneyinde yer alan Kayaköyün eski taş evlerinin ve ören yerinin koordinatları: 36.576081, 29.090884

Kayaköy’den araçla 8 km’lik bir yolculukla Gemiler Adasının da bulunduğu koya inebilirsiniz. Yatçıların uğrak mekanı olan bir bölgeye inen bu yol, ağaçların arasından geçerek sizi Akdeniz’in mavi sularına ulaştırıyor.

Ölüdeniz’e geçmek isterseniz araba yolundan 8,5 km, yürüyüş yoluyla 5 km mesafe kat ederek ulaşıyorsunuz. Ormanlık alandan geçen yürüyüş yolunu kullanarak ciğerlerinize taze oksijeni bolca doldururken çam ağaçlarının ve hafif hafif esen rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz. Merak etmeyin, yorgunluğunuzu atacağınız serin sular sizi bekliyor.

Nerede kalınır? Kayaköy, Fethiye ve Ölüdeniz gibi turizm merkezlerinin ortasında kalan konumu nedeniyle çevreye gelen ziyaretçiler için, çok sayıda olmasa da, konaklama imkanı sunuyor. Yakın yerlerde de konaklama imkanı var.

Ne yenir? Kebap salonundan lokantalara kadar farklı damak tatları için işletmeler mevcut. Tercih size kalmış. Yöre insanının ellerinde hazırlanan gözleme ve yayık ayranı bulursanız kaçırmayın.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Adana Misis Mozaik Müzesi

 • Adıyaman Bekirbey Külliyesi

 • Adana Taş Köprü

 • Van Halime Hatun Kümbeti

 • Amasya Eski Saat Kulesi

 • Van Kaya Çelebi Camii

 • Adıyaman Eskisaray Cami

 • Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur

 • Antalya Beldibi Kaya Sığınakları

 • Amasya Kalesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3072
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 02.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5928011 seconds