Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Unutkanlığı yenmenin yolları hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/1627_unutkanligi-yenmenin-yollari.jpg

Unutkanlık günümüzde çok yaygın olarak görülen ve birçok kişinin endişe ettiği bir durum haline geldi. Asıl endişe nedeni, bu unutkanlığın Alzheimer hastalığının bir belirtisi olup olmadığıdır. Oysa çok iyi biliyoruz ki unutkanlık Alzheimer hastalığı dışında birçok nedenle ortaya çıkabilir. Dolayısıyla unutkanlığı önemseyerek nedenlerini araştırmalıyız. Çünkü bazı unutkanlıklar iyi seyirlidir ve tedavi edilebilir. 
Unutkanlığın nedenleri nelerdir?

Yaşlanmayla birlikte unutkanlığın görülme sıklığı da artar ve tüm organlarda olduğu gibi beyinde de bazı değişiklikler ortaya çıkar. 
Ayrıca stres, aşırı sıkıntı, dikkat dağınıklığı ve depresyon gibi nedenler unutkanlığa yol açabilir ve yalancı demans (bunama) dediğimiz bir tabloya neden olur. 

Vitamin eksiklikleri (özellikle B12 ve folat eksikliği), tiroit bezi gibi bazı metabolik hastalıklar da özellikle araştırılmalıdır. 

Bazı ilaçların yan etkileri, beyni etkileyen damarsal hastalıklar, ensefalit gibi enfeksiyonlar, kafa travmaları, normal basınçlı hidrosefali dediğimiz beyindeki sıvının dolaşımı ile ilgili hastalık, tümörler, kronik alkol kullanımı, bazı ileri evre böbrek ve karaciğer hastalıkları unutkanlığa neden olur.
Unutkanlığın yaşla nasıl bir ilişkisi vardır?

Unutkanlık ileri yaşlarda daha sık karşılaştığımız bir sorundur. Ancak unutkanlığın iyi seyirli mi yoksa kötü seyirli mi olduğu daha önemlidir. Sıkıntı, stres, depresyona bağlı unutkanlıklar, vitamin eksikliği, normal basınçlı hidrosefali gibi birçok neden tedavi edilebildiği için bunların mutlaka araştırılması gereklidir. 

Kötü seyirli unutkanlık ya da yaygın kullanımı ile bunama dediğimiz demans tabloları yaşlanmanın olağan bir sonucu değildir. Demans tablolarında hastalarda unutkanlığın yanı sıra konuşma bozuklukları, bazı davranış bozuklukları ve günlük yaşam aktiviteleri dediğimiz alışveriş, beslenme, iş yaşantısının sürdürülmesi, ev işleri, hobiler, kendi öz bakımı gibi alanlarda da kayda değer etkilenmeler olur. Bu nedenle her unutkanlığı demans olarak değerlendirmek doğru değildir. Ancak ileri yaşlarda ortaya çıkan unutkanlıklar konusunda mutlaka daha dikkatli olunmalı ve hastanın bir nörolog tarafından muayenesi sağlanmalıdır. 

Genç yaşta unutkanlık neden görülür?

Gençlerde ortaya çıkan unutkanlıklarda modern yaşamla birlikte daha fazla görülmeye başlanan aşırı stres, sıkıntı, uykusuzluk ve depresyon ilk akla gelen nedenlerdir. Bunun yanında vitamin B12 ve folat eksikliği, tiroit bezinin az çalışması gibi nedenler de mutlaka araştırılmalıdır. 
Unutkanlığı önlemenin yolları nelerdir?

Unutkanlığı ve ileride gelişebilecek demansı önlemenin yolları önce bunlara neden olabilecek hastalıkların bilinmesi ve bunlara karşı yapılacak mücadele ile başlar. 

Damar sertliğine neden olan yüksek tansiyon, şeker, kolestrol yüksekliği, sigara kullanımı gibi nedenler varsa bunların önlenmesi. 

Düzenli egzersiz yapmak. Özellikle düzenli yürüyüş yapanlarda unutkanlık ve demansın gelişme riskinin daha düşük olduğu birçok çalışmada gösterildi. 

Sosyal ilişkilerde bulunmak ve aktif olmak. Bu, ayrıca stres, depresyon anksiyete gibi diğer risk faktörlerinin azaltılması için de önemlidir. 

Düzenli ve dengeli beslenmek. 

Stresi azaltmak. 

fKendinize zevkle yapabileceğiniz uğraşılar bulmak ve yapmak. Hobileriniz varsa bunları devam ettirmek. 

Uykunuzu düzenli almak. 

Sigarayı bırakmak ve alkolü azaltmak. 

Hafızayı nasıl geliştirebiliriz?

Bunu, eğlenceli ve hoş zaman geçirecek aktivitelerle de yapabilirsiniz. 
Bulmaca çözmek, sudoku çözmek, scrable gibi strateji gerektiren oyunlardan oynamak, bol miktarda gazete-dergi okumak, sevdiğiniz türden kitap okumak, müzik aleti çalmak, yabancı dil öğrenmek gibi yeni hobiler ve uğraşılar edinmek, bunları öğrenmek için uğraşmak gerekir. 
Unutkanlıkta size yardımcı olacak basit bazı öneriler

Günlük işlerinizi, planlarınızı, randevularınızı ve yapacaklarınızı not alın.
Alışverişe çıkarken liste yapın.
Önemli telefon numaralarını bir yere yazın.
Bir şeyi nasıl yapacağınızı unutuyorsanız yapış sırasını yazın.
Koyduğunuz eşyaları (anahtar, gözlük gibi) bulamıyorsanız hep aynı yere koymaya dikkat edin.
Randevularınız için hatırlatması bakımından saat kurabilirsiniz.
Birisiyle konuşurken dikkatinizi ona verin.
Mümkünse bu konuşmaları sessiz ortamlarda yapın.

Hafızayı geliştirmek için omega 3 kullanmayı öneriyor musunuz? 
Evet, omega 3 hem beyin hem de bellek için oldukça yararlıdır. Omega 3'ten zengin ceviz, somon balığı, tuna balığı akılda tutulmalıdır. Hem ceviz hem balık ülkemizde kolay bulunabilecek gıdalardandır. 
Unutkanlığı önleyen beslenme biçimi var mıdır? 
Özellikle son yıllarda beslenmenin koruyucu özelliği ile ilgili çalışmalar dikkat çekiyor. Çalışmalar sonucunda Akdeniz diyetinin koruyucu bir etkisi olduğu gösterildi. Bu diyet sebze ve meyvelerle birlikte, zeytinyağı, balık, tahıllar, süt ve süt ürünleri içerir. Ancak beslenmenin yüksek kalorili olmamasına ve kilo almamaya dikkat etmek de önem taşır. 
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Unutkanlığı yenmenin yolları

 • Safra Kesesi Taşları

 • Glokom

 • Kanser

 • Hasta Psikolojisi ve Hasta Bakımı

 • Ağız Yaraları

 • Kirli Hava Hasta eder mi

 • Aids Nasıl Bulaşır Nasıl Bulaşmaz

 • İnsülin Direncinin Nedenleri

 • Soğuk Algınlığına Çare Oluyor

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2213
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 27.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6864013 seconds