Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Hamileliğin 5 şaşırtıcı yararı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hamilelik
/Dosyalar/1620_hamileligin-5-sasirtici-yarari.jpg

Hamilelik, güzel bir bekleyiş olsa da sabah bulantıları, mide ekşimesi, bacak krampları gibi birçok sorunla beraber geliyor ne yazık ki. Anne adayları için mutsuzluk verici tarafları olduğu kuşkusuz. Ama inanın, bebeğin gelişimi için üretilen hormonlar, kendinizi pek çok konuda daha iyi hissetmenizde de etkili oluyor. 
Hamileliği sevmeniz için, kavuşmayı beklediğiniz bebeğinizin yanı sıra tam 5 güzel nedeniniz var!
Daha zevkli seks

Hamileyken seks yapılmaz diye düşünmeyin. Yapılır, hem de daha çok zevk alınır. Çünkü hamileliğin ikinci üç aylık döneminde pelvik bölgesine kan akışı artar. Bu da seks boyunca daha çok hassasiyet ve daha büyük orgazm anlamına gelir. Uzmanlar, pek çok kadının hayatları boyunca ilk kez hamilelikte orgazm ve zincirleme orgazm duygusunu yaşadığını söylüyor. 

Hamilelikte sadece seks yaşamı daha zevkli olmakla kalmıyor, kendinizi daha seksi de hissediyorsunuz. Çünkü hamilelik hormonlarının yanı sıra androjenler (kız ve erkek fetusların ikisi tarafından da üretilen erkeklik hormonları) libidoyu artırır. Hamilelik döneminde seks yaparak bebeğe zarar vereceğinizi düşünmeyin.
Adet sancılarına veda

Doğumdan hemen sonra adet döngüsü yeniden başlar. Ama beraberinde hayatınıza bir yenilik de getirir: Daha az adet sancısı yaşama ihtimali. Bazı kadınlar hamilelik ve doğum sonrasında adet sancılarının tamamen kesildiğini söylüyor. Bu ağrı azalması ya da kesilmesi durumu iyi bir gelişme olarak bilinirken, böyle bir şeyin neden gerçekleştiği tam olarak bilinmiyor. Bir teoriye göre doğum, rahimdeki prostaglandin reseptörünün etkisini ortadan kaldırıyor. Prostaglandin hormonlarının, doğum esnasında rahmi yönlendirmek gibi çeşitli görevleri var. Bu hormonların aynı zamanda adet sancılarında da rol oynadığı biliniyor. Sonuç olarak, daha az ağrı reseptörü, daha az kramp anlamına geliyor. 

Kanser riskinin azalması

Yapılan çalışmalar, hamileliğin meme ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Araştırmalar, üç aydan daha uzun bir süre emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor. Bir hipoteze göre, hamilelik boyunca yumurtlama durduğundan; tüm yaşam genelinde daha az yumurtlama daha az meme ve yumurtalık kanseri gelişme ihtimali anlamına geliyor. Bir başka teoriye göre ise meme dokusu, hamilelik ve emzirme döneminde meme kanserine daha az yatkın oluyor; çünkü doku, hormonsal olarak süt üretimine hazırlık için uyarılıyor. 

Sağlıklı alışkanlıklar edinme

Hamilelik, kötü alışkanlıkları sağlıklı alışkanlıklarla değiştirmek için bir fırsat. Örneğin, sigarayı bırakma konusunda… Ayrıca temiz hava alıp egzersiz yapma konusunda da iyi bir motivasyon aracı. Bazı araştırmalar, tip 1 ve tip 2 diyabeti olan kadınların bu hastalıkla nasıl mücadele etmeleri gerektiğini hamilelikle birlikte öğrendiklerini ortaya koyuyor. “Bebeğim için sağlıklı olmalıyım” düşüncesi, kadınların hamilelik ve hamilelik sonrasındaki hayatlarını eskisine göre daha sağlıklı yaşamalarına vesile oluyor. 

Daha güçlü duyular

Hamileliğin, tat alma duyusunu artırdığı görülüyor, çünkü büyük olasılıkla bu dönemde koku duyusu da gelişiyor. Evet, aynı hassas koku duyusu sabah bulantılarına da yol açıyor ama bunun daha lezzetli yemekler seçmeyi de kolaylaştırdığı bir gerçek. Bazı uzmanlar, radar gibi burunların yüksek östrojen seviyesinden kaynaklandığını söylerken; bazıları, güçlü koku duyusunun, kadınların, hem anne hem de bebeğin sağlığına zarar veren sigara ya da bozuk yemek gibi potansiyel tehlikelerden uzak kalmasına yardım ettiğini düşünüyor. 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Hamilelikte Hafta Hafta Bebek Gelişimi

 • Anne Sütü Yararları

 • Her annenin bilmesi gereken 20 şey

 • Kadın Pilotların Önündeki En Ciddi Uçuş Engeli Hamilelik

 • Hamile kalmayı zorlaştıran durumlar

 • Gebelikte Grip Aşısı Olunabilir mi

 • hamilelikte kilo alımı

 • Normal Doğum

 • Hamilelik öncesi yapılması gerekenler nelerdir

 • Bebeğinizin Alışveriş Listesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2696
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 27.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6552011 seconds