Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Jöle migreni tetikliyor hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/1618_jole-migreni-tetikliyor.jpg

Çoğunlukla 20-30'lu yaşlarda başlayan migreni jöle kullanmanın bile tetikleyebileceğini biliyor muydunuz?

Migren ağrısı çekenler bilir. Bu ağrı, başına gelene dünyayı dar edecek cinstendir. Peki, bu ağrı neden olur? Tekrarlayıcı baş ağrısı ataklarından oluşan bir nörolojik hastalık olan migren tipi baş ağrılarında genler hazırlayıcı rol oynar. Ancak anne-babasında migren olan birinde mutlaka bu hastalık ortaya çıkacak diye bir kural yoktur. Ailede birilerinin migrenli olması, riski 1.5-2 kat artırır. Migren hakkında bilinmesi gerekenleri Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş anlatıyor. 

Migren nasıl bir hastalıktır? 
Migren genetik bir hastalıktır. Migren atağı sırasında da beyin zarında ve beyin zarı damarlarında bir tür iltihaplanma oluyor, bu da ağrı duyulmasına neden oluyor. Beyinde aşırı bir duyarlılık hali gelişiyor. Hastanın ağrısı başın sağ ya da sol tarafında olmak üzere tek bir taraftaysa, ağrıları şiddetli oluyorsa, zonklayıcı tipte bir ağrıysa, ağrı sırasında bulantı, ışıktan rahatsız olma gibi özellikler varsa ve başını hareket ettirdiğinde ağrı artıyorsa; büyük olasılıkla migrenden söz etmek gerekiyor. Belirtilerin birkaçının dahi olması migren tanısını güçlendiriyor. Ayrıca çok iyi koku alma ve ağır kokuların rahatsız etmesi de migren için ayırıcı bir özelliktir. Ataklar 4-72 saat sürebiliyor ve aniden ortaya çıkıyor. 

Neden kadınlarda daha sık görülüyor? 
Bu, kadınların hormonal düzeniyle ilgili bir durum. Menopozda seyrekleşir. Hamilelikte migren krizleri azalır. Migren hastalığı bulunan kadınların yüzde 60’ında baş ağrısı atakları adet dönemlerinde sıklaşıyor. Sadece adet dönemlerinde görülen bir migren türü bile bulunuyor. Kadınların yarıdan çoğunda hamilelik sırasında, özellikle de ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde migren açısından bir iyileşme görülebiliyor. Yüzde 15 oranında ise migren bulguları hamilelik döneminde kötüleşebiliyor. 

Hastanın migren ağrıları, hamilelik bittiğinde ve tekrar adet görmeye başladığında geriye dönüyor. Genler de migrende hazırlayıcı rol oynuyor. Ancak anne-babasında migren olan birinde mutlaka bu hastalık ortaya çıkacak diye bir kural yok. Ailede birilerinin migrenli olması, riski 1.5-2 kat artırıyor. Nörolojik belirtiler gösteren auralı migrende genetik etkiler çok daha etkili; riski yaklaşık dört kat daha fazla yükseltiyor. 

Migren hangi yaşlarda başlar? Kadınlarda mı, erkeklerde mi daha sık görülür? 
Çoğunlukla 20-30'lu yaşlarda başlar. Migrenin 50 yaşından sonra başlaması nadirdir. Ergenlik dönemindeki genç kadınlarda migren görülme sıklığı ise her geçen gün daha da artıyor. Tüm migrenlilerin yüzde 10-15 kadarında hastalık, çocukluk çağında başlar. Migrenin çocukluk çağında görülme oranı ise yüzde 3 -5 kadardır. Bu rakam ergenlikten sonra yüzde 10’ların üstüne çıkar. Uyku düzensizliği, uyuma güçlüğü, nedensiz kusmaları, alerjisi, keskin bir koku alma duyusu, araba tutması olan çocuklarda ileride migren gelişme olasılığı daha fazladır. 

Gençler ne zaman migrenden şüphelenip doktora başvurmalı? 
Baş ağrısı ya da migren için değil her gün, ayda 10 gün bile ağrı kesici almak, ağrıyı kronikleştirir, yani her gün ya da gün aşırı gelir hale getirir. Bir migren hastasına teşhis koyduğumuzda, 80 yaşında bile olsanız ‘Asla her gün ağrı kesici kullanmayın’ diyoruz. Çünkü 50 yıl önceki migren, 50 yıl sonra canlanabilir. Bir migren hastası ayın 10 günü ağrı kesici kullanırsa, her gün ya da gün aşırı baş ağrısı çekiyor. 

Her gün çektikleri baş ağrısını aşırı aldıkları ilaçlara borçlular aslında. Onları almadıklarında günlük ağrıları kayboluyor, ayda bire iniyor ya da daha seyrekleşiyor. Ama bunu sağlamak için iki ay süreyle ağrı kesiciden uzak kalmaları gerekiyor. Migreni olan gençlere jöle sürmelerini önermiyorum. Çünkü jöle, esintinin daha fazla hissedilmesine neden oluyor. Aslında anneler çocuklara kızmakta çok haklı. Genç migrenli hastalarla büyük bir sıkıntımız bu. 

3 soruda migren testi 
Eğer son 3 ay içinde iki veya daha fazla baş ağrısı yaşadıysanız ve bu ağrılar engelleyici veya bir doktora danışma ihtiyacı duyuracak şiddette olduysa: 

1-Ağrı sırasında hiç ışıktan rahatsız oldunuz mu? 
2-Ağrı sırasında hiç mideniz bulandı mı? 
3-Ağrınız nedeniyle en az bir gün işe ya da okula gidemediğiniz oldu mu? 

Değerlendirme 
Eğer bu üç sorunun ikisine bile “Evet” diyorsanız ağrınızın migren olma ihtimali yüzde 90’ın üzerinde. Mutlaka bir nöroloğa başvurmanız gerekir. 

Migreni tetikleyen faktörler 
- Kadınlarda adet (Adetten 2-3 gün öncesinden adet bitimine dek) 
- Rüzgar, lodos, hava değişikliği 
- Parlak ışık, güneş 
- Öğün atlamak 
- Uykusuzluk 
- Fazla uyku 
- Yorulmak (Örneğin kardiyo egzersizleri) 
- Stres veya her tür ani duygu değişimi 
- Sigara dumanı, keskin kokular 
- Doğum kontrol hapları 
- Şarap (özellikle kırmızı), bira gibi mayalı içkiler 
- Bazı hastalarda (Hastadan hastaya değişiklik gösterebilen) gıdalar 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Tetanoz Aşısı 10 Yılda Bir Tekrarlanmalı

 • Unutkanlığı yenmenin yolları

 • Soğuk Algınlığına Çare Oluyor

 • Saçkıran Neden Olur

 • Depresyonun belirtileri

 • Othello Sendromu Patalojik kıskançlık

 • Bağırsak iltihabı

 • Behçet hastalığı nedir

 • Kalp Ritmi Bozuklukları

 • Capgras sendromu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2273
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 27.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar