Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Filyos Antik Kenti Çaycuma hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Antik Kentler
/Dosyalar/1593_filyos-antik-kenti.jpg

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Zonguldak İline bağlı bir ilçe olan Çaycuma, batısında Zonguldak, doğusunda Bartın, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Devrek ile çevrilidir. İlçe toprakları Filyos Çayının oluşturduğu vadi üzerinde kurulmuş olup, ilçenin batısı Batı Karadeniz Dağlarının fazla yüksek olmayan tepeleri ile engebelenmiştir. Bunun dışında ilçedeki diğer önemli yükseltiler; Balat Dağı ve silsilesinde bulunan Göldağı (600 m.), Veli Baba Tepesi, Düz Dağ, Hasan Dağı, Yoncalı Dağ’dır.

İlçe topraklarını sulayan Filyos Çayı’nın çevresinde irili ufaklı düzlükler bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Hisarönü-Gökçebey arasındaki Çaycuma düzlüğüdür. Bunun dışında derelerin yardığı alanlarda küçük vadiler bulunur. Çaycuma-Beycuma arasındaki Çaycuma Vadisi bunların başında gelmektedir.

İlçe topraklarını sulayan Filyos Çayı güneyden kuzeye doğru akarak Karadeniz’e dökülür. Filyos Çayı Çaycuma’nın içerisinde genişleyerek Karadeniz’e döküldüğü kesimde Filyos Düzünü oluşturur. Bu ovaların alüvyonlu toprakları aynı zamanda ilin verimli tarım alanlarıdır. Yüzölçümü 490 km2 olup, 2000 Yılı Genel sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 100.685’tir.

İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmekte olup, yazları fazla sıcak değildir, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 1250-1500 kg/m2’dir.Yağışlar genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülür.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında; mısır, sebze ve meyvedir. Hayvancılıkta manda yetiştiriciliği önemli olup, buna bağlı olarak süt ve süt ürünleri üretilmektedir. Çaycuma’nın süt ve süt ürünleri kalitesi yüksek olup, her yıl Geleneksel Çaycuma Yoğurt festivali düzenlenmektedir.

İlçede sanayi kuruluşu olarak, Sümerbank Filyos Ateş Tuğlası Fabrikası yanı sıra Saltukova, Perşembe, Karapınar beldelerinde de önemli sanayi kuruluşları bulunmaktadır.

MÖVIII.yüzyılın ortalarında bugünkü Çaycuma’nın bulunduğu yerde, Teion ismi ile bir Miletos kolonisi kurulmuştur. Bu koloni Karadeniz’in kuzeyinden getirilen malların boşaltıldığı önemli bir liman kenti idi. Büyük İskender’in Anadolu seferinden sonra Prenses Amastris, Sesamos (Amasra) merkez olmak üzere çevredeki kentleri birleştirerek Amastris kentini kurmuştu. Roma ve Bizans döneminde Teion isimli bu yerleşim ticaret yollarını birleştiren önemli bir merkez olmuştur.

Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra önemini yitirmiş ve küçük bir kale olarak kalmıştır. Bu kente ait mimari parçalar ve küçük buluntular günümüze gelmiştir. Yörede Anadolu Selçuklularının egemenliğinin yıkılmasından ve Timur’un egemenliğinden sonra Candaroğulları hakim olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in Candaroğullarını ortadan kaldırmasından sonra Zonguldak ve yöresi ile birlikte Çaycuma da Osmanlı topraklarına katılmıştır.

XIX.yüzyılda Kastamonu Vilayeti Çarşamba (Devrek) kazasına, 1873’te Bartın’a, 1902’de Çarşamba Nahiyesi olarak Zonguldak’a bağlandığı salnamelerden ve yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olmayan Çaycuma Cumhuriyet döneminde de bu durumunu sürdürmüştür. Çay Cami ismi ile tanınan bu yerleşim Devrek’e bağlı bir bucak merkezi iken 1944 yılında ismi Çaycuma olarak değiştirilerek ilçe konumuna getirilmiştir.

İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında Teios (Filyos) Antik Kenti kalıntıları,Taş Köprü ve Filyos Kalesi bulunmaktadır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Aksaray Musular höyüğü

 • Afyon İnsuyu Mağarası

 • Van Ayanis Kalesi

 • Adıyaman Beştepeler

 • Şırnak Cizre Ulu Camii

 • Afyon Ulu Cami

 • Afyon Olucak Çeşmesi

 • Adana Atatürk Evi Müzesi

 • Aksaray Ak Han

 • Adıyaman Oturakçı Pazarı

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2836
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 26.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6864013 seconds