Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Transistör Nedir ve Nasıl Çalışır hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Fizik
/Dosyalar/1548_transistor-nedir-nasil-calisir.jpg

Transistör Nedir? Nasıl Çalışır?
Transistörler bütün elektronik aygıtlarda bulunur.  Şu an elektronikte çok büyük bir öneme sahiptirler. Fakat nasıl çalışırlar? Bu makalede bunu açıklayacağız.

Yarı İletken Dopingi
Doping, yarı iletkenlere katkı yapılarak, onların iletken özelliklerinin geliştirilmesi işlemidir. Yarı iletken içindeki yük akışı olan moleküler yayılma, çok yüksek yoğunluktaki bölgeden düşük yoğunluklu bölgeye doğru yük akışı sonucu oluşur. Doping ise bu maddelerdeki yük yoğunluğunu arttırır. Bazı yarı iletkenler pozitif yükle yüklenerek dopinglenirken (p-tipi yarı iletkenler) bazıları negatif yüklenmiş yarı iletken olacak biçimde dopinglenir (n-tipi yarı iletkenler).

Transistörlerin Çalışması
Transistör, bir n-tipi yarı iletkenin iki tane p-tipi yarı iletken arasına ya da bir p-tipi yarı iletkenin iki n-tipi arasına sıkıştırılmasıyla oluşturulur. PNP ve NPN transistörlerinin çalışma şekli oldukça benzerdir. PNP transistörlerinde üç terminal vardır. Üzerinde en çok araştırma yapılan transistörler, "İki Kutuplu Eklem Transistörü" (BJT) 'nün alt tipleri olan bu PNP ve NPN transistörleridir. Temel olarak BJT'lerin çalışma şeklini görmeden önce onların bu iki farklı türünü anlayalım.

PNP Transistörleri
PNP ve NPN transistörlerinin ikisinde de N harfi negatif, P harfi pozitif yük taşıyıcılarını temsil eder. İki pozitif yüklü iletken arasına negatif yüklü yarı iletken gömülürse bu PNP transistörü olarak adlandırılır.

NPN Transistörleri
Pozitif yüklü yarı iletken negatif yüklü iki yarı iletken arasına gömüldüğünde bu tarz bir transistör NPN transistörü olarak adlandırılır.
Şimdi transistörlerin nasıl çalıştığını PNP transistörünü kullanarak örnekleyelim. PNP transistöründe p-tipi yarı iletken Yayımcıdır. N-tipi yarı iletken Köktür ve öteki p-tipi yarı iletken ise Toplayıcıdır. İki P-tipi arasında sıkıştırılmış olan n-tipi yarı iletken çok küçük bir ebattadır. PNP'lerde Yayımcı-Kök kavşağı ileri yönlüdür.(Yani p-tipi yarı iletken bataryanın pozitif kısmına ve n-tipi ise negatif kısmına bağlanmıştır) Toplayıcı-Kök kavşağı ise ters yönlüdür. (Çünkü n-tipi pozitif kısma p-tipi negatif kısma bağlıdır.)
P-tipi yarı iletkende, deşikler, diğer deyişle pozitif yüklü taşıyıcılar pozitif kısım tarafından itilir ve Yayımcı-Kök arasındaki voltajı eşik değerin üstüne çıkararak köke ulaşırlar. Bu deşikler köke vardığında elektronlarla birleşir. Her 100 deşikten 5 tanesi yarı iletkenin elektronlarıyla birleşir. Kök, çok küçük boyutta olduğundan kalan deşikler Toplayıcıya gönderilir. Toplayıcıdaki deşikler bataryanın negatif kutbundan etkilenerek akıma sebep olur. Böylece Yayımcıdan Toplayıcıya doğru bir yük akışı gerçekleşir.
 
PNP Transistör Yapısı

Burada esas soru transistörlerin nasıl yükselteç olarak kullanıldığıdır. Kök voltajındaki basit bir değişiklik transistör akımında büyük değişikliklere sebep olur. Transistörlerin yükselteç ve dönüştürücü gibi çeşitli fonksiyonları bu ayarlamalar sayesinde oluşturulur.
35'ten fazla transistör çeşidi vardır. Transistör terimi bulunmadan önce transistörler "üç elektrotlu akım elementi" olarak adlandırılırdı. Mikro işlemcilerde milyonlarca transistör bulunmaktadır. Silikon transistörlerin icadından sonra elektronik alanında büyük gelişmeler olmuştur. Bir çok bilimci transistörlerin son yüzyılın elektronik alanındaki en büyük buluşu olduğunu düşünür.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Füzyon Nedir ve Nasıl Oluşur

 • Bileşik Nedir

 • Tork Nedir

 • Kuvvet Nedir

 • Atom Nedir

 • Buzlanmış yollara niçin tuz dökülüyor

 • Foto Direnç, Foto Diyot ve Foto Transistör Nedir

 • Asansör düşerken zıplanılsa ne olur

 • Depremin Ölçülmesi

 • Vakum

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2825
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6552012 seconds