Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kontak lens nedir hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Göz Sağlığı
/Dosyalar/1545_kontak-lens-nedir.jpg

Son yıllarda gözdeki kırılma kusurlarının düzeltilmesinde gözlük yerine doğrudan doğruya korneaya takılan merceklerin (lens) kullanılması bir hayli yaygınlaşmıştır. Gözlerinde kronik allerjisi ya da iltihabi durumu bulunmayan bir kim§e, uyku dışında tüm gün boyunca lensi takabilir. Günümüzde tüm kontakt lensler yapay maddelerden yapılmaktadır.

A-Sert kontakt lensler

 a)Skleral .b) Korneal

a) Sert skleral lensler: Sert plastik maddelerden yapılmış olup (Polimetil metakrilat) sklera ve korneayı örtecek biçimdedir. Çapları 23-24 mm genişliğinde olup sklera üzerinde geniş bir tabana tutunurlar. Ortada korneaya raslayan optik bölüm vardır. Bu lensler kornea ve konjuktiva yanıklarında simblefaronu Önlemede, kirpiklerin içe dönmesiyle oluşabilecek lezyonlardan korneayı korumada kullanılır. ;

b) Sert korneal lensler: Bunlar polimetil metoksi-lat {PMMA) ve selüloz asetat bütirat (CAB) maddelerinden yapılan lenslerdir. Çapları 7.5 (mini)j ile 13 mm (maksi) arasında değişir. Bu lensler korneaya kapiller çekimle tutunurlar, korneayla lens arasında gözyaşı sıvısı vardır.

B-Yumuşak kontakt lensler; Bunlar hidroksietil-metokrilat (HEMA) ya da poliorgonosilokson (silikon) maddelerinden yapılmışlardır. Bu tip kontakt lensler konjuktiva ve korneayla sıkı sıkıya değme durumundadırlar. Lensle kornea arasında gözyaşı yoktur. Kornea metabolizması için gerekli maddeler su geçirgen maddeden yapılmış olan lensin içinden geçerler. Bu lensler 12-15 mm çaplarında olup % 36 – % 72 arasında değişen su içerirler.

 

Kontakt lensler: A- Kozmetik – optik B-Tıbbi-optik C-Tıbbi-terapötik amaçlarla kullanılan kozmetik optik olarak yalnız görme bozukluğunu düzeltmede kalmayıp görüş alanını genişletmesi nedeniyle görüntünün boyutlarını da değiştirerek tam bir görüş sağlar. Akt-ristler, aktörler, balerinler ve sporcular mesleki olarak gözlük yerine kontakt lensi yeğlerler. Tıbbi olarak yüksek miyopi, hipermetropi ve astiğmatiz-mada ayrıca anizemetropi, albinizm ve aniridi, keratakonus gibi durumlarda”kullanüır.Tıbbi- te-rapötik olarak özellikle yumuşak tip kontakt lensler ağrılı kornea hastalıklarında, büllöz keratopî-de keratitis sicca (Sjögren) sendromunda rahatlıkla kullanılır. Kontakt lenslerin kullanımında lenslerin temizliğinin tam yapılması, iyi korunması ve hijyenik koşullar altında göze takılması gereklidir. Uzun süredir lens kullananların hiç olmazsa 6 ayda bir göz hekimi tarafından kontrolü uygundur.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Göz Bebeğinin Büyüyüp Küçülmesi

 • Katarakt Ameliyat Süresi

 • Entropium nedir

 • Katarakt Ameliyat Günü Nelere Dikkat Edilmeli

 • Genç Kızların Sinsi Düşmanı: Göz Migreni

 • Göz hastalıkları ve iyi gelen bitkisel tedaviler

 • Göz Tansiyonu – Glokom Nedir

 • Gözlük camlarının yapısı nasıldır

 • Gözü sağlam olanlar için Dinlendirici Gözlük var mıdır

 • Ağlamak Faydalı mıdır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3220
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 24.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4680008 seconds