Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Egzoftalmi nedir hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Göz Sağlığı
/Dosyalar/1544_egzoftalmi-nedir.jpg

Egzoftalmi, göz kürelerinden bir ya da ikisinin öne doğru çıkık olması durumuna verilen addır. Çeşitli etkenler egzoftalmiye neden olabilmektedir. Bilindiği gibi göz küreleri orbita denilen göz çukurunun içinde bulunurlar ve orbitanın tabanı dışındaki duvarlar kemik dokusundan yapılmıştır. Öyleki orbita içinde anormal olarak gelişecek herhangi bir kitle göz küresini öne doğru itecektir. Göz kürelerinin arkasında gelişecek olan Ödem, kanama, anevrizma (damar balonlaşması) gibi olaylar da göz kürelerinin egzoftalmisi-ne neden olabilmektedir. Gözü hareket ettiren kaslarda gelişecek olan bir kuvvet azalması ya da felç de egzoftalmi yaratacak olan etkenler arasında sayılabilirler. Gözkapaklarının arkaya doğru çekilmiş olmaları da gözlere egzoftalmik bir görünüm kazandırırlar.Egzoftalmi etkenlerini aşağıdaki gibi gruplamak daha yararlı olacaktır.

 

1) Akut (ani) egzoftalmiler: a) Orbita duvarlarının delinmesiyle orbitaya komşu olan burun çevresi sinüslerinden (etmoid, maksiller, frontal sinüsler) orbitaya hava sızması b) Orbita iltihabı (orbita selüliti) c) Orbita içine kanamalar.

2) Nabızlı (pulsatil) egzoftalmi: a) Göz küreleri çevresindeki damar tümörleri b) Orbita tavanın-daki kemik duvarın herhangi bir nedenle zedelenmesi sonucu beynin sahip olduğu normal nabzın göz küresine yansıması c) Sinüs kaverno-zus içinden geçmekte olan “Arteria karotis interna” adlı damarın çeperinin delinmesiyle, bu atardamar kanının sinüs kavernozusa yüksek basınçla ve normal atardamar nabzıyla kaçması sonucu sinüs kavernozusta atardamar nabzının ortaya çıkması ve bu nabzın göz kürelerine yansıması olayı. Sinüs kavernozus ile arteria karotis interna arasındaki bu anormal bağlantıya “Karotiko-Kavernöz Fistül” denilmektedir.

3) ‘ Çift taraflı egzoftalmi: a) Hipertiroidizm b)Hipotiroidizm c) Sinüs kavernozus kanının pıhtılaşması (sinüs kavernozus trombozu) d) Akromegali e) Lösemi f) Lenfoma.

4) Tek taraflı egzoftalmi: aj Orbita iltihabı (selülit) b) Gözyaşı bezi iltihabı c) Sinüs kavernozus trombozu d) Anevrizmalar e) Orbita içi kanamalar f) Orbita içine burun çevresi sinüslerindeki havanın kırık sonucu sızması g) Orbita içinde gelişen tümörler h) Gözü hareket ettiren kaslarda kuvvet azlığı, felç gelişmesi ya da bu kasların darbe sonucu kopması ı) Lösemi i) Lenfoma
Egzoftalmi vakalarının tedavisi vakanın özelliklerine göre değişmektedir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Mutlak göz hekimine başvurulması gereken durumlar nelerdir

 • Kornea Nakli

 • Göz Tansiyonu – Glokom Nedir

 • Hava Değişiklikleri Göz Nezlesine Neden Oluyor

 • Presbiyopi nedir

 • Genç Kızların Sinsi Düşmanı: Göz Migreni

 • Gözde Çapaklanma

 • Ektropium nedir

 • Arpacık

 • Ağlamak Faydalı mıdır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4348
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 24.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6864012 seconds