Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Geçmişten Günümüze Haberleşme ve İletişim Araçları hakkında faydalı bilgiler

İletişim / İletişim Ağları
/Dosyalar/1489_gecmisten-gunumuze-haberlesme-iletisim-araclari.jpg

İlk insanlar, çeşitli tehlikelerden korunmak, yatacak yer bulmak, yiyecek, sağlamak için birbirlerinden yardım görmek zorundaydılar. Bu da sonradan, konuşmak ihtiyacını doğurdu. İlk insanların konuşmaları çok değişikti. Az sayıda kelimeleri bir araya getirerek dertlerini anlatmaya çalışıyorlardı. Başlangıçta bir fikri belirtebilmek için birçok sesleri bir araya getirmeyi denediler. Zamanla belli şeyleri anlatabilmek için daima aynı sesleri kullanmanın gerekli olduğunu düşündüler. Böylece, tek tek kelimeler meydana geldi, bunlar sonradan cümlecikler halini aldı ve çeşitli diller doğdu.

Zaman geçtikçe toplumlar kalabalıklaşıyor, ihtiyaçlar da ona göre artıyordu. Çiftçilik, sürücülük, balıkçılık yaparak geçimlerini sağlayan insanlar, büyük topluluklar halinde birlikte çalışmayı uygun buluyorlardı. Zamanla çeşitli topluluklar arasında ticaret de başladı. Böylece, yeni haberleşme ihtiyaçları ortaya, çıkınca, insanlar da daha kolay, daha çabuk haberleşmenin yollarını araştırmaya başladılar. Denizlerdeki gemilere yol göstermek için kıyılarda ateş yakmak adet oldu. Köyler, kasabalar arasında gidip gelen haberciler türedi. Birbirine yakın köylerde geceleri ateşler yakılarak haberleşme sağlandı. Bir süre sonra sert zeminlere birtakım şekiller çizerek haberleşmeyi düşündüler. Habercinin eline verilen bu üzeri çizilmiş cisimler bir nevi mektuptu. Fikirleri resimlerle belirtmek alfabenin icadına, yazıya yol açtı.

Yazının icadından sonra insanlar ellerine geçirdikleri her eşyanın üzerine yazı yazmayı denediler. En sonunda, Mısır’da “papirüs” denilen kağıdın icadı ile önemli bir problem daha çözülmüş oldu. Kağıdın icadından sonra insanlar yazı yazmayı bir sanat haline getirdiler. Böylece edebiyat doğdu. Edebiyat yolundan haberleşme çeşitli milletlerin kültür durumları hakkında bilgi edinilmesini sağladı. İnsanlar bu yazılı belgeleri toplayıp saklamaya başladılar. Bu da kütüphaneciliğin temelini teşkil etti.

Baskı makinesinin icadı, haberleşmenin kolaylaşmasında çok önemli rol oynadı. XVIII. yüzyılda endüstri devri başlayınca, insanlar haberleşmede daha ziyade çeşitli makinelerden faydalanmaya başladılar. Buharla işleyen gemiler, telefon, telgraf, radyo, telsiz, sinema, televizyon haberleşmeyi basit bir hale getirdi.

Demokrasi ilkelerine göre haberleşme tamamen serbesttir. Mektuplar açılmaz, e-postalar okunmaz, telefon konuşmaları dinlenemez. Yalnız, devletlerin sırlarının başka devletlere ulaştırılmasını önlemek için, savaş zamanlarında haberleşmeye sansür konulur. Modern haberleşme, propagandanın da ilerlemesinde bir hayli rol oynamıştır. Çeşitli yayın yollarından, propaganda yapmak oldukça kolaylaşmış ve buda reklamcılığın doğuşunu ve günümüze kadar gelen büyük bir sektör olmasını sağlamıştır.

Günümüzde haberleşmenin temelini internet almıştır. İnternet hem 3G ve yakın zamanda ülkemize gelecek olan LTE(4G) şebekeleri ile insanları mobilize ederek hem bilgiye hem de haberleşme ihtiyaçlarına anında yanıt vermeye başlamıştır. Özellikle fiber optik ağ alt yapısının ülkemizde ve dünyada hızla gelimesi sonucu 1000 Gbit’lik inanılmaz hızlara ulaşılmış durumdadır.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Baz istasyonu nedir

 • İmdat çağrısı ´S.O.S.´in anlamı nedir

 • Geçmişten Günümüze Haberleşme ve İletişim Araçları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4097
  Aldığı Puan : 6
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 20.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar