Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Yağmur Nasıl Meydana Gelir hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/1486_yagmur-nasil-meydana-gelir.jpg

Yağmur; havadaki nemin, çeşitli sebeplerden yoğunlaşarak su damlacıkları halinde yeryüzüne düşmesidir. Hayatın suyla devam ettiği göz önüne getirilirse yağmurun önemi daha iyi anlaşılır. Tarlasını sürüp tohumunu eken çiftçi, ürün alabilmek için yağmur varmasını bekler. Yeryüzünün en verimli toprakları bile yağmur görmezse canlılığını kaybeder.

Yağmur Nasıl Meydana Gelir

Havada daima değişik oranda nem bulunur. Bu nem, deniz, göl ve nehir sularının buharlaşmasıyla meydana gelir Hava ne kadar sıcaksa buharlaşma da o kadar çok olur Ayrıca havanın hareketli olması da buharlaşmayı çoğaltır.

1 metre küb havada bulunan nemin ağırlığına havanın «mutlak nemliliği» denir. Mutlak nemlilik ekvator bölgesinde çok, yüksek dağlarla kutup bölgelerinde azdır Havadaki nem oranı ancak belli bir dereceye kadar fazlalaşabilir. Hava belli bir sıcaklıkta, ancak belli bir oranda nem taşıyabilir Bunun daha fazlası olursa, bu nem yoğunlaşır, yağmur halinde düşmeye başlar. 1 metre küb hava sıfır derecede 17,3 gram nem taşıyabilir Havanın sıcaklığı 30 dereceye çıkarsa, taşıyabileceği nem miktarı da 30 grama yükselir.

Havanın içindeki nem oranı belli bir dereceye gelince bu nem yoğunlaşır ve yağmur olarak yağmaya başlar. Eğer sıcaklık sıfır derecenin altındaysa, yağış kar halinde olur.

Havadaki nem, başlıca üç sebepten ötürü yağış haline geçer. 1 — Nemli rüzgârlar karşılarına çıkan yüksek dağlar boyunca yükselirken daha soğuk hava tabakalarıyla karşılaşırlar. 2 — Alçak basınç alanlarında yükselen hava, yükseldikçe soğumaya başlar. 3 — Havanın rüzgârların etkisiyle sıcak yerden soğuk yerlere sürüklenmeleriyle.

Yağmur Nasıl Ölçülür

Bir yere düşen yağış miktarı «plüviyometre» (yağmur ölçer) ile ölçülür. 1 metre kareye düşen yağmur mm. hesabı ile ifade edilir. Genel olarak yılda 50 cm. (500 mm.) yağmur normal tarım çalışmaları için yeter sayılır.

Yeryüzünde en çok yağışı ekvator bölgesi ve muson memleketleri alır. Her hangi bir bölgeye düşen yağış miktarı yılın her mevsim, hattâ her ayında değişir. Bazı aylar daha çok, bazı aylar daha az yağış olur. Bu da, bazı aylarda yoğunlaşmanın daha elverişli olmasından ileri gelir. Yazla kış arasındaki yağış miktarının farklı olmasının insanların yaşayışına, tarıma, hayvancılığa büyük etkisi vardır. Yağışın bir yıl içinde aylara göre dağılış şekli. «Yağış rejimi»ni meydana getirir. Toprağın nemlilik derecesi, dolayısıyla ürün verme kabiliyeti yağış rejimiyle yakından ilgilidir. Sıcaklık çoğaldıkça buharlaşma da o oranda çok olacağı için, toprağın nemli kalabilmesi ancak bol yağışla mümkündür.

Yağışların Dağılışı

Ekvator Bölgesi: Bütün yıl yağışlıdır. Güneş ışınlarının daha dik geldiği aylarda yağış daha da çoğalır.

Dönencelere yakın bölgeler: Buralarda yağışlar ancak güneş ışınlarının düşeye yakın veya düşeye geldiği sıralarda olur. Yılın geriye kalan ayları kurak geçer.

Muson memleketleri: Yazlar çok yağışlı, kışlar kuraktır.

Ilıman bölgedeki karaların batı kıyıları,, bütün aylar bol yağış alır. Gene de kış daha yağışlı geçer.

Ilıman bölgedeki kıtaların ortaları: Çok kurak denecek bir mevsim yoktur, yine de yazlar öteki mevsimlerden daha kurak geçer.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Hayal kurmak ve yaratıcılık nedir

 • Sevgililer Günü hediyesi için romantik fikirler

 • Google

 • Google da yapmayı bilmediğimiz bir çok şey

 • Neandertal ırkı nedir

 • İdeal olan uyku günde kaç saattir

 • Kumaşlar yıkandıktan sonra niçin çeker

 • Kar ile İlgili 5 Gerçek

 • Ön Yargı nedir

 • Üçaylar Orucu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2766
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 20.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,577201 seconds