Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Eldivenin Tarihçesi hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/1406_eldivenin-tarihcesi.jpg

Elleri soğuktan korumak için giyilen, deriden, kumaştan yapılma, yünden iplikten örme bir giyim eşyasıdır. Süs için de kullanılır.
 
Eldivenin tarihi bir hayli eskidir. Tarih Öncesi çağlarda, ilk insanların bile eldiven kullandıkları ileri sürülür. Yalnız onların kullandıkları eldivenler, bildiğimiz eldivenlerden çok farklı olsa gerek. Ünlü Yunanlı şair Homeros’un eserlerinden birinde Kral Laertes’in elinde eldiven bulunduğu yazılıdır. Eski Yunanlı tarihçi Herodotos da Leotkhides’in bir eldiveni rüşvet alınan altın paralarla doldurduğunu yazar. Eski Romalılar’ ın da eldiven kullandıklarından bahsedilir. VIII. ve IX. yüzyıllarda Almanlar’la İskandinav’lar da eldiven kullanıyorlardı; yalnız onların eldivenleri tek parmaklıydı. Krallar, asilzadeler değerli taşlarla, altın gümüş telle işlenmiş eldivenler giyerlerdi. XIII. yüzyıla kadar İngiltere’de eldiven kullanılmadı. Kraliçe Elizabeth I. eldiven modasını yaydı. O devirde konçları gayet ağır işlemeli eldivenler revaçtaydı.
 
Eldiven her zaman bir giyim ihtiyacını gidermekte kullanılmamıştır. Eldivenin bazı anlamlan da vardı. Birini düelloya davet etmek isteyen, hemen elinden eldivenini çıkarıp hasmının yüzüne fırlatırdı. Yüzüne eldiven fırlatılan şahıs da eldiveni alıp sahibine iade ederse, düelloyu kabul ettiği anlaşılırdı. Evlenecek genç kızlara da görücülerin eldiven hediye getirmesi âdetti. Krallara, hükümdarlara eldiven hediye getirmek de bir dostluk işaretiydi.

Bugün eldivenleri başlıca üç sınıfa ayırabiliriz: 1.) Deri; güderi, süet;2.) Kumaş; yün, naylon, keten, pamuk; 3.) Kauçuk.
 
Deri eldivenler;, çoğunlukla koyun ve keçi derilerinden, lüks kadın eldivenleri ana sütü emmekte olan kuzunun derisinden yapılır. Domuz ve tay derileri de eldiven yapımında kullanılır. Amerika’da köpek derisinden de eldiven yapıldığı olur.
 
Eldiven, bir sağlık malzemesi olarak da kullanılır. Ameliyatlarda doktorlar eldiven giyerler. Bunlar kauçuktandır. Ev işiyle uğraşan kadınlar da, bulaşık, çamaşır vs. yıkarken, kauçuk eldiven giyerler.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kadınların sırları

 • Elektrik tellerine konan kuşları neden elektrik çarpmaz

 • Uyku ile ilgili bilmediklerimiz

 • Mısır Tanrısı Ra

 • Tütünün tarihçesi

 • Lavaboda su neden sağa doğru akar

 • Yüzerken Terler Miyiz

 • Tatları Pek Bilinmeyen Meyveler Nelerdir

 • Dalgıçlar suya nasıl atlar

 • uçak seyahati nasıl yapılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2583
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,546001 seconds