Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Köpekler ve İnsanlar hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Dünya
/Dosyalar/1384_kopekler-ve-insanlar.jpg

Aborjin olarak da bilinen Avustralya yerlileri nereden geldiler?

18. yüzyılda Avrupalı denizciler Avustralya kıtasını keşfettiklerinde kendilerini büyük bir sürpriz bekliyordu. Tüm kıtalardan koca okyanuslarla ayrılmış bu kara parçasında yaşayanlar vardı: insanlar ve köpekleri. Peki ama bu yerliler Avustralya’ya nereden gelmişlerdi?

Bugüne kadar Aborjinlerin kökleri konusunda antropologlar ve arkeologlar arasında tam bir fikir birliği oluşmadı. Avustralya’ya insanların ilk olarak bundan 45.000 yıl önce gittiği biliniyor. Sonrasında gelenler olması gerektiği de. Çünkü yerlilerin köpekleri olan dingolar ve kullandıkları araçlar çok çok daha sonra kıtaya getirilmiş. Demek ki arada Avustralya’ya bazı göçler gerçekleşti ve bu insanlar bugünkü Avustralya dingolarını getirdiler.

Proceedings of National Academy of Science’ta yayınlanan bir çalışmaya göre bu insanlar Hindistan’dan geldi. Bazı antropolog ve arkeologlar da bu ihtimalin üzerinde durduysa da bugüne kadar bu fikir pek ciddiye alınmamıştı. Pugach ve ekibi 344 aborjn, Yeni Gine’li, güney doğu Asyalı ve Hintli’den kan örnekleri topladı ve SNP diye adlandırılan DNA farklılıklarına baktı. Sonuçlar Avustralya yerlilerinin Yeni Gine ve Filipinler’deki yerlilerden 36,000 yıl önce ayrıldıklarını gösteriyor. Bu daha önce antropologlar ve arkeologlar tarafından belirlenen tarihten geç olsa da yazarlar bu farklılığın kullandıkları yöntemden kaynaklandığını beliriyorlar.

Asıl ilginç olansa Avustralya yerlileriyle Hintliler arasında buldukları gen akışı. Pugach ve ekibinin bulgularına göre 4,230 yıl önce Hintliler Avustralya’ya göç etmiş olmalı. Bugüne kadar fazla üstünde durulmayan bu ihtimal böylece ilk defa genetik olarak doğrulanmış oluyor.

Kafa karıştırıcı noktalar yok değil elbet. Örneğin, dingolar Yeni Gine köpekleriyle büyük benzerlik gösteriyorlar. Bu da dingoların Hint göçünden çok daha önce muhtemelen Yeni Gine üzerinden güney Asya’dan geldiğini gösteriyor. Yerlilerin kullandıkları aletlerin kıtaya geliş tarihleri de Hint göçünden önceye tekabül ediyor.

Tüm bunlar bize ne mi söylüyor? İnsanın köklerini merak etmesi en doğal şey. Güzel olansa, eskiden sadece taşlara, kayalara ya da fosillere bakarken artık önemli bir kaynağa daha başvurabiliyoruz: genlerimiz. Genetik incelemeler sonucu sadece aborjinlerin değil kendi ailemizin bile soyunu öğrenmemiz mümkün. Bu da oldukça heyecan verici.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Lodos insanı neden hasta eder

 • Muş İli Hakkında Bilgiler

 • Sinop İli Hakkında Bilgiler

 • Denizli İli Hakkında Bilgiler

 • Ayların günleri niçin 28, 30, 31 gibi farklı

 • Dünya tarihinde bugüne kadar kaç insan yaşadı

 • Batman İli Hakkında Bilgiler

 • Eskişehir İli Hakkında Bilgiler

 • Bursa İli Hakkında Bilgiler

 • Pusulalar gerçekten kuzeyi mi gösteriyor

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1691
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4056008 seconds