Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Mum Lekesi Nasıl Çıkar hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / Temizlik
/Dosyalar/1329_mum-lekesi-nasil-cikar.jpg

Doğum günü partilerinde, çeşitli kutlamalarda, bazı dinlerin törenlerinde ve aroma terapide de kullanılan renkli ve kokulu mumlar; dekoratif objeler, vurgulayıcı unsurlar ve ilginç sohbet konusu şeklinde varlık gösterirler. Çiçek kokulu mumlar koku duyumuzu şenlendirmelerine karşın, malesef hiç hoş görünmeyen mum damlaları görüntüye girerek bizi tekrar dünyanın bir temizlik işleri yeri olduğu gerçeğine geri döndürmektedir.

Mum konusunda genellikle fazla endişelenmeye gerek yoktur ve damlayan mumlar neredeyse meydana geldikleri kadar kolay bir şekilde çıkartılabilmektedir. Bunun yanında mumun damladığı yüzey tipine ve yerine bağlı olarak, mum lekesi çıkarılmasında doğru ve bilinçli yöntemlere ihtiyaç vardır. Ayrıca giysiler sözkonusuysa, yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar suyla temas etmemelidir.

Mum Lekesi Çıkarılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mum lekesi oluştuğu anda panik yapmamak gerekir. Yeni oluşmuş ve henüz sıcak durumda olan mum damlalarına müdahele etmek mumun çıkarılması bir yana daha da yayılmasına neden olabilir. 
Bu yüzden birçok leke için erken müdahele etmek gerekirken sözkonusu olan mum lekesi ise biraz beklemek gerekir.

Mum, kimyası dolayısıyla katı halde daha kolay çıkarılır. Bu özellik, mumların (parafin mum, jel mum, simli mum, pasta mumu, kokulu mum, renkli mum, balmumu vb.) genel özelliğidir. Ayrı bir önem verilmesi gereken konu da; mum lekesi nasıl çıkar konusunda internette yazan ve tahminlere dayanan uygulamalarla mum lekesini çıkarmaya çalışmanın yüksek ihtimalle mevcut durumu daha da kötüleştirecek olmasıdır. 
Emin olmadığınız sürece mum lekesi için müdahele etmemeniz ve bir temizleme profesyonelinden destek almanız daha iyi olacaktır.

 

Giysiden, Kumaştan, Örtülerden, Peçeteden Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?
Yapılması gereken ilk iş, damlamış olan muma bir buz küpü veya buz torbası koymaktır. Bu, mumun gevrekleşmesini sağlayacağından mum damlasını kazıyarak çıkarabilirsiniz.
Mumun alabildiğiniz kadar kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart, kredi kartı veya ince bir tereyağı bıçağı kullanın. Asla ağzı tırtıklı normal bir bıçak kullanmayın; örtüye zarar verebilirsiniz.
Mum parçalarının mümkün olduğu kadar fazla kısmını dikkatlice çıkardıktan sonra, ütüyü çıkarın ve biraz kese kâğıdı alın.
Bu kese kâğıdını, mum lekesi olan kumaşın altına koyun, kumaşın cinsine bağlı olarak ütüyü ısıtın.
Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kesekâğıdı koyun.
Mum, kesekâğıdına geçinceye kadar üstteki kese kağıdını hafifçe ütüleyin.
Soğuduktan sonra mum kalıntısının bulunduğu kese kâğıdını çöpe atın.
Bütün mum lekesi çıkıncaya kadar işlemi yeni kese kâğıdıyla tekrarlayın.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kuru temizleme nasıl yapılıyor

 • Oje Lekesi Nasıl Çıkar

 • Havuz suyu neden bakım gerektirir

 • Mum Lekesi Nasıl Çıkar

 • Motor Gres Yağı ve Motor Yağı Lekesi Çıkarma

 • Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

 • Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

 • Evimizdeki gümüşçük böceği ve kurtuluşu nasıldır

 • Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3277
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6084011 seconds