Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Miyom Neden Olur hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Kanser
/Dosyalar/1317_miyom-neden-olur.jpg

Miyomlar kanser riski taşımayan (iyi huylu) ve adet gören kadınların rahminde veya rahim ağzında gelişen tümörlerdir. Miyomun diğer bir adı da fibroid tümördür. İç üreme organlarının bulunduğu pelvis bölgede en sık rastlanan tümör türüdür. Aşağı yukarı her beş kadından birinde çocuk doğurma çağındayken miyom oluştuğu saptanmıştır. Genellikle 30 yaş üstü kadınlarda görülmesine karşın nadir de olsa 20 yaş altındaki genç kadınlarda da miyoma rastlanabilir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin bir araya gelerek miyom oluşmasında rol oynadıkları düşünülmektedir. Özellikle de düzenli olarak jinekeologa giden kadınlarda erken fark edilir ve takibe alınır. Korkulacak bir durum söz konusu değildir.
Miyomlar adet kanamalarının düzensizleşmesine, uzun sürmesine, ağır kanamaya ve ağrıya yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, karında şişlik, kabızlık ve sık sık idrara çıkma isteği görülebilir. Miyomların kısırlığa neden olması ise oldukça ender bir durumdur. Miyom tedavisi genellikle ameliyatla miyomların temizlenmesi ya da rahmin alınmasıyla gerçekleştirilir. Rahmin alınmaması için erken teşhis önemlidir. Tıp dünyasındaki gelişmeler ışığında uygun vak’alarda artık miyom tedavileri rahmi almadan, ameliyatsız bir şekilde yapılmaya ve bu tedavi şekilleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Miyom embolizasyonu veya akustik miyom tedavisi son günlerde öne çıkan tedavi şekilleridir. Şikayete yol açmayan ve rutin kontrollerde fark edilen, küçük miyomlar hemen temizlenmelidir diye bir durum söz konusu değildir. Doktor tarafından ilk önce takibe alınırlar ve büyüyüp büyümedikleri belli aralıklarla kontrol edilir.
Genler
Miyomların oluşmasında genler önemli bir rol oynar. Annesinde ya da kız kardeşinde miyom görülen kadınlarda miyom gelişmesi daha olasıdır. Bazı kadınların miyom oluşmasına neden olan genleri aileden miras aldıklarını söylemek yanlış olmaz.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Müzik, Genç Kanser Hastalarına İyi Geliyor

 • Prostat Kanseri

 • Kanser Hücrelerini 24 Saatte Öldüren Baharat

 • Yumurtalık Kanseri

 • Kanserden Koruyan Besinler

 • Kadın genital kanser belirtileri

 • Özofagus Kanseri

 • Kan Kanseri (Lösemi)

 • Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir

 • kadın meme kanseri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2303
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4992009 seconds