Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Arabalarda kamera ile güvenlik hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Güvenliği
/Dosyalar/1258_arabalarda-kamera-ile-guvenlik.jpg

Araba güvenlik sistemlerinin başında kameralar gelmektedir. Araba kamera sistemleri, Sürekli olarak yollarda direksiyon sallayan şoförlerin olay anında ya da kaza durumunda en büyük tanığıdır. Ne yazık ki yollarda sürücü ve yayaların karşısına ne çıkacağı belli olmamaktadır. Özellikle sürücüler ne kadar dikkatli araç kullanırsa kullansın, karşı taraf bazen yeteri kadar dikkatli olamıyor. Bu da kazalara ve hasara neden olabiliyor. Bu durumda çoğu kez karşı taraf suçlu olsa da hatasını kabul etmiyor. Böyle bir burumda bir ya da birkaç tane tanık bulunsa da karşı taraf için bazen kabul edilmez olabiliyor. Bu durumda aracınızda oto kamera sistemleri olduğunda polemiğe girmeye gerek kalmıyor. Kameranın kayıtlarında bütün geçekler yer alıyor. Aynı zamanda tarihi saati ve modeline göre GPS koordinatlı araç kamerası ile tam yeri, araç hızı belgelenebiliyor. Bu sayede meydana gelen kazada kimin haklı kimin haksız olduğu rahatlıkla ortaya çıkabiliyor. Oto güvenlik sistemleri, özel otolarda, minibüslerde kullanılabilmektedir. Bu sistemler ayrıca, araç içi güvenliği de sağlamaktadır. Bir de otobüs kamera sistemleri vardır. Bu sistemler, otobüsün içine yerleştirilmiştir ve ekran otobüs şoförünün önündedir. Ayrıca bu sistemlerde kayıt özelliği de vardır. Otobüsün içinde olumsuz bir durum meydana geldiğinde, kamera kayıtları izlenir ve olay açığa çıkarılır. Özellikle toplu taşıma araçlarında muhtemel hırsızlıkların önüne geçmek için bu kamera sistemlerinin konulmasında büyük yarar vardır.

Araba Güvenlik Sistemleri Can Güvenliği Sağlar

Arac ici gizli kamera, tüm taşıtlarda kullanılabilmektedir. Gizli kameralar, otobüslerde, minibüslerde ve ticari otomobillerde güvenlik amacıyla kullanılmaktadır. Ticari araç sürücüleri olaylara karşı savunmasızdır. Hiçbir güvenlik önlemi olmadan bütün gün ve gece hizmet vermektedir. Araca binen kişilerin niyetleri de belli olmamaktadır. Otomobil güvenlik sistemleri takılı olduğunda kendilerini biraz daha güvende hissetmektedirler. Ayrıca araçlarda gizli kame sistemi olduğunda ve kullanımı yaygınlaştığında, ticari araç sürücülerinin can güvenliklerinin güvence altına alınacağı da bir gerçektir. Araç içinde gizli kamera olduğunda ve bu gizli kameralar tüm yolcu taşıma hizmetini yerine getiren araçlarda kullanıldığında, kötü niyetli kişiler tarafından verilebilecek zararların da minimum seviyeye ineceği bellidir. Yapılan araştırmalarda, kamera sistemleri ile donatılmış bir yerle ilgili plan yapan soyguncu ve hırsızların, bu planlarından vazgeçtikleri ortaya çıkmıştır. Bu nedenle arac guvenlik kamerasi kullanımının yaygınlaştırılması tavsiye edilmektedir. Araç güvenlik sistemleri ne işe yarar? Araç kamerası, art niyetli insanlar için başta caydırıcı özelliğe sahiptir.  İzlendiğini ve o aracın takip edildiğini anlaşan birisi, planını uygulamaya koyamaz. Gasp ve darp olayları da yarı yarıya azalır. Ticari araç sahipleri de personelinin müşteri ile olan diyalogunun nasıl olduğunu kolaylıkla anlar. Ayrıca müşteri takibi de kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Minibüs duraklarında da kullanılan bu sistemle hem müşteri takibi yapılır, hem de şoförün davranışları izlenebilir. Ayrıca araç içinde güvenlik sağlanır. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde hizmet veren minibüslerde hırsızlık olayları olabilmektedir. Minibüslerin özellikle belli saatlerde ne kadar dolu olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu kalabalık arasında kötü niyetli kişiler çok rahat suç işleyebilmektedir. Arac kamera sistemleri, araç içlerindeki taciz olaylarını da engellemektedir.

Güvenlik Sistemlerinin Yararları

Araba Güvenlik sistemlerinin farklı yararları da bulunmaktadır. Görüntülü araç kontrol sistemi, araçların kötü kullanılmasını ve hız yapılmasını engelleyerek trafik kurallarına uyulmasını sağlar. Araç kullanım şeklinin izlendiğini bilen araç sürücüsü, sürüş alışkanlıklarını düzeltir. 24 saat kayıt esasına dayalı sistem sayesinde araç üzerindeki kontrol artar. Araç kullanıcısı üzerinde otomatik kontrol mekanizması oluşturur. Araba kamera sistemleri ile sürekli izlenebilen görüntüler elde edilir. Bu sayede sayesinde yolcu taşıyan araç şoförlerinin kural ihlali, ışık ihlali, hız ihlali yapma durumları asla gözden kaçmaz. Bu davranışlarda bulunan şoförlere daimi kontrol mekanizması oluşturarak trafikte can ve mal kaybı oranları minimuma indirilir. Kaza anını, kaza öncesi görüntüleri kaydeden cihaz haksız suçlamaları da önler. Sistem sayesinde kişilerin yanlış beyanları can sıkmaz. Yolu kapatıp kaza tutanak formu yazılmasına gerek kalmaz. Araçların kötü kullanımını, ani hızlanmaları, yavaşlamaları, savrulmaları ve hız yapılmasını kontrol ederek yakıt tasarrufu sağlanır. Arac ici gizli kamera sayesinde iş dışı seyahatler nedeniyle gereksiz araç kullanımı engellenir. Böylece yıllık bakım, onarım masrafları da azaltılmış olur. Aracın söylenen güzergâhta gün içinde seyredip etmediği izlenebilmektedir. Farklı yolları kullanmalardaki geçerli nedenlerin olup olmadığına yol görüntüleri izlenip karar verilebilmektedir. Otobüs kamera sistemleri özellikle kamu ve toplu taşıma araçlarının trafik emniyeti için iyi bir kontrol sağlar. Araç sürücüsünün sürüş tekniği ve trafik kurallarına karşı tutumunu hem canlı, hem de 2 aya kadar kayıt süresi ile geçmiş kayıtlarını da muhafaza altına almaktadır. Özellikle toplu taşıma araçları, para taşıma araçları, taksiler, okul otobüsleri, polis araçları, kamu ulaşım araçları, ambulanslar, acil durum araçları. filo araçları, vapurlar, yat, tekne ve servis bakım araçları için böyle bir sistem önemlidir. Ayrıca seyahat halindeki aracın harita üzerinde nerede, hangi hızda hareket ettiğini, ne durumda olduğunu sesli ve görüntülü olarak gerçek zamanda izleme imkanı elde edilmektedir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Katar doğrultma freni

 • Arabalarda hava yastıkları nasıl çalışır

 • Abs ne zaman devreye girer ne zaman devre dışı kalır

 • Araba da Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır

 • Otomobil güvenliği için önlemler

 • Abs fren sisteminin çalıştığı nasıl anlaşılır

 • Abs fren sistemi cep telefonundan etkilenir mi

 • Anti patinaj sistemi yani ASR

 • Arabaların arka camları neden tam açılamıyor

 • Araçlarda güvenlik uygulamaları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3247
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,546001 seconds