Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Pelenin Hayatı hakkında faydalı bilgiler

Spor / futbol
/Dosyalar/1131_pelenin-hayati.jpg

PELE EFSANESİ

PELE Tek başına takım!’’ sözü herhalde Pele için söylenmiş olsa gerek. Kahramanlar tek başınadırlar.. Ama insanların kalbinde yer edinmişlerse o zaman birer mit veya efsane haline gelirler. İşte futbolun duayenlerinden sayılan Pele, genci yaşlısı her kesimden insanın gönlünde taht kurmuştur. Mükemmel futboluyla herkese futbolun tadını doyumsuz bir şekilde yaşatan Brezilyalı efsane; kıvraklığı, hücum presi, fırsatçılığı, harika golleri ile yalnız Brezilya'nın değil, tüm dünyanın gözdesi haline gelmiştir. Yapılan tüm anketlerde ‘‘Yüzyılın Futbolcusu’’ seçilmesi onun ne kadar sevildiğinin ve beğenildiğinin en açık göstergesi olsa gerek.. 1956-1974 arasında toplam 1220 gol atıp, 12 yılda da Brezilya'ya 3 kere dünya kupası kazandırdı. Kırılması güç bir rekor kırarak futbol dünyasına ismini altın harflerle yazdıran, bu efsanenin çok özel dosyasını siz sporseverler için hazırladık..
 
PELE'NİN HAYATI
PELENİN ÇOCUKLUĞU Dson Arantes do Nascimento, tüm dünyada bilinen adıyla Pele, 23 Ekim 1940'da Brazilya'nın Minas Gerais eyaletine bağlı Três Corações köyünde doğdu. Aile tarafından Dico takma adıyla çağrılırken futbolcu arkadaşları tarafından da Pele takma adı verildi. 

11 yaşında keşfedilene kadar ayakkabı parlatıyordu. 4 yıl sonra onu keşfeden De Brito, Pele'yi Sao Paulo'ya getirdi ve Santos'un profesyonel ama inaçsız yöneticilerine "bu çocuk dünyanın en iyi futbolcusu olacak" dedi. Sonraki sezonda Pele, ligin yıldız oyuncusu olunca bu sözün doğruluğunu ispatlamış oldu.

Oynadığı her uluslararası oyunda bir gol ortalaması tutturdu. 1956-1974 arasında toplam 1220 gol attı. 12 yılda Brezilya'ya 3 kere dünya kupası kazandırdı. Kariyerinde yaptığı maçlar arasında, oynadığı 6 maçta 90 dakikaya 5 gol sığdıran Pele; 30 maçta 4 golü, 90 maçta ise 3 golü rakip ağlara bıraktı.

DÜNYA KUPASI Pele'nin ünü o kadar yayılmıştı ki adının geçtiği her yerde saygıyla anılır hale gelmişti. Hatta bu ünü sayesinde savaşın durduğu bile bilinir. 1967'deki Niegara'daki sivil savaşta Pele'nin başkentte oynayacağı gösteri maçı için 48 saat ateşkes ilan edilmişti. 
Pele 18 yıl boyunca inanılmaz bir performans göstermiştir. Futbol kariyerinin 17. yılında 1973'te 52 gol atmıştır. Hiçbir futbol yıldızı bir sezonda 50 gol atamamıştır. Ama Pele'nin 1 yıl boyunca 100 den fazla gol atmış olması yıldızda emekli olma zamanı geldiğini hissini uyandırmış olsa gerek, bu olaydan sonra futbol kariyerini noktalamıştır.
 
 İŞTE ÖNEMLİ TARİHLER

1.23 Ekim 1940'ta Brezilyanın Tres Coracoes kasabasında doğdu.

2.Futbol kariyerine 1956 yılında Santos Futbol Klübünde başladı. 1958-1969 yılları arasında 9 şampiyonluk kazandırdı.

3.1958 yılında katıldığı ilk dünya kupasında Brezilya'yı zafere götürdü.

4.1970 Son Dünya Kupası Finali ve Zafer 

5.1975 yılında Finansal problemlerden dolayı emekliliğe ayrıldı ama sonra tekrar futbola dönerek Newyork Cosmos'da oynadı.

6.1977 yılında faal futbol hayatına son verdi.

7.1994'te Brezilya'nın Spor Bakanı oldu.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Pelenin Hayatı

 • Köşe Yayı

 • Maçlarda topun hızını nasıl ölçüyorlar

 • ceza sahası

 • Kale

 • Beyzbol Nedir Nasıl Oynanır

 • Futbol Nedir

 • kaleci

 • Futbolun Tarihçesi

 • Bayrak Direkleri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3373
  Aldığı Puan : 1
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 03.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4836009 seconds