Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

DNA barkodları artık hayal değil hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Moleküler Biyoloji
/Dosyalar/1098_dna-barkodlari-artik-hayal-degil.jpg

Flüoresans mikroskoplar son yıllarda biyomedikal görüntülemede bir çığır açmıştır. Barkodlar olarak da adlandıran, küçük flüoresans elementler bilim adamlarına gözlemlemek istedikleri hücrelere bağlanarak bunlar hakkında aydınlatıcı bilgiler sunuyor. Bu flüoresans elementleri yani barkodları hücrelerde mavi, yeşil ve kırmızı olmak üzere farklı dalga boylarında gözlemleyebiliyoruz.
 
Fakat bu gözlemeler maalesef birkaç renkte sınırlı kalıyor ve görüntüde bulanıklıklar oluşuyordu. Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsünden araştırmacıların hayata geçirdikleri DNA barkodlarının mucizesi de işte tam bu noktada başlıyor:  Bir DNA barkodunda renk noktaları geometrik desenler oluşturarak sınırsız sayıda birleşim ile bir araya gelebiliyor. Bu sayede bilim adamları herhangi bir örnekte gözlemleyebildiği molekül ve hücrelerin sayılarında inanılmaz artışlar elde ettiler.


Dna origamisi  nanoboyutlarda bir araya gelmiş molekülün  incelenmesinde kullanılan bir işlemdir. 

Bu sistem nasıl çalışıyor: Temel biyoloji bilgilerimizden de bildiğimiz gibi DNA Adenin, Timin, Sitozin ve Guanin olmak üzere dört bazdan oluşmuştur. DNA’nın heliksel yapısında Adenin Timinle, Guaninde Sitozinle bağ oluşturmaktadır.  Bu yapısal birleşmeden oluşan DNA’larda birden çok tasarım oluşabilmektedir. Bilim adamları göndermiş oldukları bu flüoresans aydınlatıcılar ile bu farklı desenler adeta bir barkod stillinde gözlemleyebiliyor. Bu sayede araştırmacılar daha fazla hücreyi DNA kodlarından aydınlatabiliyorlar.

Araştırmacılar yeni DNA barkodaları üreterek DNA origamilerini çözümleyebiliyor. Bu işlemler için flüoresans elementler kullanılıyor.

Dr. Yin; Hücreleri, doğal ortamlarında herhangi bir dış güç uygulamadan oluşan bu flüoresans desenler ile çalışmanın harika bir yenilik olduğunu belirtiyor. Maya hücrelerinin yüzeylerine başarılı bir şekilde yerleştirilmiş bu DNA barkotları adeta bu metodun ispatı gibi. Bununla birlikte, Harvard Üniversitesi Wyss enstitüsünün kurucu müdürü Prof. Don Ingber; Bu teknoloji ile DNA üzerinde değişimler yapabilme hızlarının aratacağını belirtiyor.  Ayrıca, bu teknolojinin hedeflenen dokulara ilaç iletimi mekanizmalarında ve hastalıklı bölgelerin gözlemlenmesinde önemli katkıları sağlayacağını belirtiyor.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Su ve Mineraller

 • Bitkilerde Meyve ve Tohum Oluşumu

 • Yağlar

 • Bitkilerde Çimlenme Olayı Nedir

 • Hücre Çekirdeğinin Özellikleri Nelerdir

 • Çiçekli Bitkilerde Tozlaşma ve Döllenme

 • Sentetik mRNA

 • Sitoplazmada Bulunan Organeller nelerdir

 • Hücrenin Yapısı ve Görevleri Nelerdir

 • Çiçekli Bitkilerde Üreme Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2438
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 27.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,7956014 seconds